تاریخ انتشار : دوشنبه 19 اردیبهشت 1401 - 10:04
1 بازدید
کد خبر : 6109

وضعیت نانوایی‌های سنتی‌پز در سمنان؛ «کیفیت» و «توزیع» مناسب نان خط قرمز بازرسان است

وضعیت نانوایی‌های سنتی‌پز در سمنان؛ «کیفیت» و «توزیع» مناسب نان خط قرمز بازرسان است
افزایش قیمت آرد برای مصارف صنعتی و همچنین نانوایی‌های فانتزی‌پز در سطح کشور که با هدف جلوگیری از قاچاق این محصول صورت گرفت؛ این شائبه را ایجاد کرد که در آینده نزدیک شاهد افزایش قیمت انواع نان‌های سنتی نیز خواهیم بود.

به گزارش مرآت، به گفته کارشناسان اقتصادی، بحران امنیت غذایی به وجود آمده در فضای بین‌الملل و حتی در کشورهای اروپایی متأثر از جنگ روسیه و اکراین در کنار تلاش موفقیت‌آمیز دولت در تأمین کالاهای اساسی استراتژیک در کشورمان، سودجویان را به فکر انداخت تا از وضعیت موجود به نفع منافع شخصی خود بهره برده و محصولات یارانه‌ای با قیمت پایین در کشور را با قیمت‌های گزاف به خارجی‌ها بفروشند.

اگر سری به اخبار رسانه‌ها در دیگر کشورهای دنیا بزنید به‌وضوح متوجه ابر بحران امنیت غذایی حتی در قلب اروپا خواهید شد؛ گرچه احتمالاً باورش برای بسیاری دشوار باشد؛ اما درحالی‌که امروز در کشور با تلاش دولت سیزدهم چیزی به نام کمبود مواد خوراکی وجود ندارد؛ آن سر دنیا در کنار جنگ نظامی، جنگ بر سر انرژی و امنیت غذایی نیز وجود دارد.

بنابراین دور از انتظار نیست که سودجویان «بازار جذاب کالاهای استراتژیک غذایی» مانند آرد را به محلی برای مقاصد سودجویانه خود بدل کرده و به سودای سود سرشار سر از قاچاق یکی از استراتژیک‌ترین محصولات غذایی یعنی آرد در بیاورند.

شاید نانوایی‌ها به سبب نظارت ویژه‌ای که بر آن می‌شود؛ محل مناسبی برای تأمین آرد قاچاق با قیمت یارانه‌ای دولتی و فروش آن با قیمت جهانی و حتی بالاتر از آن نباشد؛ اما به‌طور حتم تأمین این آرد قاچاق به بهانه مصارف صنعتی و مانند آن، سهل‌تر به نظر می‌رسد. موضوعی که دولت نیز متوجه آن شد و سعی کرد تا با فزایش نرخ آرد برای این مصارف جلوی سودجویی از جیب ملت ایران را بگیرد.

برای مثال به گفته مسئولان امر، میزان تقاضا و مصرف آرد برای مصارف صنعتی در روزهای ابتدایی امسال حتی به بیش از ۲۵۰ درصد مصرف واقعی آن افزایش یابد و این موضوع تنها می‌توانست نشان از قاچاق آرد به خارج از مرزها داشته باشد و البته پولی که از جیب مردم به حساب قاچاقچیان و سوداگران غذای مردم می‌رود.

حذف یارانه آرد برای مصارف صنعتی و البته «نانوایی‌های فانتزی‌پز» راهکار مشترک مجلس و دولت برای این موضوع بود؛ مجلس نیز سال گذشته با حذف ارز ترجیحی در بودجه ۱۴۰۱ زمینه آن را بنا نهاد و دولت نیز همین ابتدای کار با هدف جلوگیری از قاچاق، جلوی سوداگری قاچاقچیان آرد را گرفت.

البته شاید انتقاداتی نیز به نحوه اجرای این تصمیم و نداشتن پیوست رسانه‌ای مناسب برای آن با هدف کاهش تنش‌های اجتماعی و جلوگیری از سوءاستفاده رسانه‌های معاند از این تصمیم شجاعانه وارد بود؛ به‌طور مثال مصاحبه وزیر جهاد کشاورزی و شفاف‌سازی درباره پرداخت ما‌به‌ازای این افزایش قیمت‌ها به مردم یا عدم افزایش قیمت در عرضه انواع نان سنتی می‌توانست زودتر از این‌ها انجام شود؛ اما پس از اجرای آن با تلاش و همراهی برخی رسانه‌های داخلی، این مشکل نیز تا حدود زیادی مرتفع شد تا وضعیت در استان‌ها بسیار آرام‌تر از چند روز قبل شود.

در استان سمنان نیز مشاهدات میدانی خبرنگاران دفتر خبرگزاری تسنیم در این استان حاکی از ثبات قیمت نان و بدون تغییر ماندن قیمت انواع نان سنتی دارد.

یکی از نانوایان فعال سنگک در شهر سمنان با اشاره به اینکه قیمت نان در این شهر تا امروز تغییر نداشته است، تصریح کرد: تا امروز سهمیه ابلاغی پخت نان نیز مانند سال گذشته بوده و هیچ تغییری نداشته است.

یکی دیگر از نانوایان سنتی‌پز مرکز استان سمنان نیز با اشاره به عدم‌تغییر قیمت نان در این نانوایی نسبت به سال گذشته تصریح کرد: فعلاٌ کیفیت نان با توجه به کیفیت خوب آرد در شهر سمنان مناسب است و اگر آرد خوب به نانوایی‌ها ارائه شود؛ نان باکیفیت به مردم خواهد رسید.

البته روایت دیگری نیز از سوی یکی از نانوایی‌های سطح شهر وجود داشت و آن هم مربوط به کمبود سهمیه پخت نان روزانه در این نانوایی بود؛ به‌طوری‌که این نانوا تصریح کرد: با توجه به افزایش تقاضا برای نان و عدم افزایش سهمیه پخت؛ نان قابل عرضه به مشتریان چند ساعت قبل از ساعات اعلامی به اتمام می‌رسد.

قیمت نان در استان سمنان تا پایان سال هیچ افزایشی نخواهد داشت/عرضه نان‌های حجیم تا قبل از خرید آرد جدید با قیمت قبلی صورت گیرد

سخنگوی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با اشاره به شایعات مطرح‌شده در فضای مجازی درباره احتمال افزایش قیمت نان‌های سنتی در پی افزایش نان‌های صنعتی و نان‌های حجیم تصریح کرد: نه‌تنها تاکنون هیچ افزایش قیمتی در عرضه نان‌های صنعتی در سطح استان سمنان ایجاد نشده است؛ بلکه تا پایان سال نیز قیمت‌ها تغییر نمی‌کند.

خدابخش عرب با بیان اینکه قیمت خرید آرد از سوی نانوایی‌های استان مانند قیمت سال قبل بوده و هیچ تغییری نداشته است تصریح کرد: این قیمت‌ها تا پایان سال هم قرار نیست تغییر پیدا کند.

وی با اشاره به افزایش قیمت در نانوایی‌های فانتزی پز و نان‌های صنعتی و حجیم در پی افزایش قیمت خرید آرد در این واحدها تصریح کرد: البته در استان سمنان این دسته از نانوایی‌ها تاکنون خرید آرد با قیمت جدید نداشته‌اند؛ بنابراین هیچ افزایش قیمتی تا قبل از خرید جدید آرد از سوی این نانوایی‌ها مجاز نیست و مواردی از تخلف نیز مشاهده‌شده است که بازرسان نانوایی‌ها برخوردهای لازم را انجام داده‌اند.

سخنگوی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با تأکید بر اینکه سهمیه آرد از نانوایی‌ها در استان سمنان نسبت به سال گذشته هیچ تغییری نداشته است عنوان کرد: اگر نانوایی‌ها شکایت یا نظری در این زمینه دارند؛ می‌توانند به مدیریت جهاد کشاورزی در شهرستان‌های این استان مراجعه کنند.

عرب با تأکید بر اینکه هم خرید آرد از سوی نانوایی‌های استان سمنان با همان قیمت سال گذشته انجام می‌شود و هم فروش نان به شهروندان این استان بر اساس نرخ سال قبل صورت می‌گیرد اضافه کرد: قیمت نان سنتی در استان سمنان تغییر نداشته و هیچ نگرانی برای مردم وجود ندارد؛ بنابراین تا پایان امسال هیچ افزایش قیمتی مدنظر نیست.

سخنگوی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با رد شایعات فضای مجازی در خصوص افزایش قیمت نان‌های سنتی در کشور تصریح کرد: بر اساس تصمیم فعلی و اعلام مسئولان کشوری، هیچ تصمیمی برای افزایش قیمت نان سنتی در کشور وجود نداشته و حتی درصورتی‌که تصمیم دیگری از سوی دولت اتخاذ شود؛ به‌صورت شفاف از طریق رسانه‌های رسمی اعلام خواهد شد.

جلوی انحراف آرد در نانوایی‌ها را می‌گیریم؛ افزایش کیفیت نان هدف مهم تشدید نظارت‌ها

سخنگوی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با اشاره به دو رویکرد مهم این سازمان در تشدید بازرسی‌ها از نانوایی‌های این استان گفت: در حال حاضر روی دو مقوله اصلی در حوزه نان یعنی «ارائه نان باکیفیت به مردم» و «جلوگیری از انحراف آرد در نانوایی‌ها» تمرکز شده است.

عرب با بیان اینکه بحث کیفیت نان به‌عنوان نکات اصلی از تشدید بازرسی از نانوایی‌ها مدنظر قرار دارد تصریح کرد: تحقق این هدف از طریق کیفیت‌بخشی به بازرسی‌ها ممکن خواهد بود.

وی مثلث «آرد باکیفیت»، «خمیرگیری مناسب» و «حرارت به‌اندازه تنورها» را رمز عرضه نان کیفی و مناسب به مردم عنوان و با تأکید بر اینکه کیفیت آرد عرضه شده در نانوایی‌های استان سمنان بسیار مطلوب است تصریح کرد: بنابراین بهانه کیفیت پایین آرد برای کاهش کیفیت نان در نانوایی‌ها قابل قبول نیست.

سخنگوی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان جلوگیری از انحراف آرد در نانوایی‌ها را دیگر هدف تشدید نظارت بر این واحدهای صنفی در این استان عنوان و از مسئولان نانوایی‌ها و شهروندان استان سمنان خواست تا بازرسان را در این زمینه یاری کنند.

 گفته عرب، سامانه تلفنی ۱۲۴ و مراجعه مستقیم به مدیریت‌های جهاد کشاورزی در شهرستان‌ها راه‌های اعلام تخلف در نانوایی‌ها از سوی شهروندان استان سمنان است.

انتهای پیام/

تسنیم

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

18 − 2 =

اخبار استان سمنان

اخبار سیاسی