تاریخ انتشار : چهارشنبه 17 فروردین 1401 - 8:41
29 بازدید
کد خبر : 3615

گزارشی از گردابی نابود کننده؛

بازی‌هایی که روح کودکان را می‌خراشد/سقوط از دنیای کودکانه با بازی های رایانه ای

بازی‌هایی که روح کودکان را می‌خراشد/سقوط از دنیای کودکانه با بازی های رایانه ای
بازی های رايانه ای می تواند برای كودكان هم مفيد و هم مضر باشد، اما آثار منفی و زيانبار اين بازی ها می تواند برای كودكان اعتياد آور بوده و عامل موثری درخشونت افراد در زندگی بزرگسالی باشد.

به گزارش خبرنگار مرآت، بازی و سرگرمی در رشد خلاقیت و اعتمادبه‌نفس کودک و نوجوان موثر است. بازی‌های فکری و استراتژیک بخش‌های مختلف مغز را درگیر می‌کنند و همین مساله باعث می‌شود هوش هیجانی کودک تقویت شود. از دیگر مزایای بازی‌ها و سرگرمی‌ها در دوران کودکی و نوجوانی، یادگرفتن کار گروهی است؛ در گذشته اغلب بازی‌ها در فضای جمعی و به شکل حضوری و گروهی برگزار می‌شد اما حالا به واسطه توسعه فناوری، شرایط فرق کرده است.

کودکان و نوجوانان دیگر در فضای گروهی بازی نمی‌کنند. آن‌ها بیشتر وقت خود را در فضای مجازی و دنیای اینترنت می‌گذرانند و مشغول بازی‌های کامپیوتری و موبایلی هستند.

این مساله، هم جوانب مثبت دارد و هم ابعاد منفی. اینگونه بازی‌ها به شرط استفاده درست و به‌اندازه هیچ مشکلی برای کودک نخواهند داشت اما اگر به شکل افراطی تغییر مسیر بدهد، خطرناک خواهد بود. البته نقش والدین در این زمینه غیرقابل انکار است؛ یعنی اگر مراقبت‌های لازم از سوی والدین اعمال شود، تا حد زیادی آسیب‌ها و مشکلات قابل پیشگیری هستند به همین دلیل با چند تن از کارشناسان مختلف گفتگو کردیم.

تاثیرات منفی بازی های رایانه ای بر ناخودآگاه کودکان

محمدحسین شاه آبادی کارشناس بازی های رایانه ای در گفتگو با خبرنگار مرآت، در خصوص اثرات منفی بازی های رایانه ای بر روی کودکان، گفت: نگاه مثبت و منفی به بازی های رایانه ای وجود دارد که باید نوع برخوردهای خانواده با توجه با آن باشد تا برخورد اشتباهی صورت نگیرد.

شاه آبادی با بیان اینکه در اثرات منفی بازی های رایانه ای می توان به بخش آسیب های روانی کودک اشاره کرد، افزود: وقتی بازی بر ذهن کودک وارد شود و او را وارد تخیل کند، فرد دچار استرس و وحشت می شود که این امر قطعا باعث آسیب های شدید روحی در کودک خواهد شد.

کارشناس بازی های رایانه با اشاره به اینکه این بازی ها روی ناخودآگاه افراد تاثیرات شدیدی خواهد گذاشت، تصریح کرد: وقتی که کودکان و نوجوانان اثرات منفی بازی را بر روی ناخودآگاه خود حس کنند، نگاهشان نسبت به جوامع و اطرافشان تغییر می کند که این خود عاملی مهم و اثر منفی بزرگی در افراد است.

وی با بیان اینکه در کنار تمامی مشکلات که این بازی بر روان ایجاد می کند اثرات منفی زیادی نیز بر روی جسم انسان نیز ایجاد می شود، تشریح کرد: تداوم این فعالیت باعث می شود فرد دچار مشکلات متعدد بینایی شود و یا به دلیل نشستن بیش از اندازه آسیب های شدیدی به اندام ها و مهره ها بدنش وارد شود.

هدف قرار دادن ارزش ها در بازی های رایانه ای توسط دشمن

شاه آبادی با اشاره به اینکه در کنار همه عوارض این بازی ها عارضه منفی دیگرنیز وجود دارد که در افکار و اعتقادات کودکان ایجاد خواهد شد، عنوان کرد: خیلی از بازی ها وجود دارد که ضد ایران ساخته شده و اعتقادات را هدف قرار داده است که در یکی از مراحل به برج آزادی حمله می شود و یا فرماندهان ما را مورد هدف خود در بازی قرار می دهد جوان وقتی از این بازی استفاده کند دیگر مسائل ملی و وطنی برایش ارزشمند نخواهد بود.

کارشناس بازی های رایانه ای با بیان اینکه یکی از موارد که در بازی به افکار و اعتقادات آسیب وارد می کند در بحث حجاب است، بیان کرد: جوان می داند در جامعه ما برهنه بودن زن از لحاظ مسائل شرعی و دینی اقدام درستی نیست اما وقتی در بازی قرار می گیرد با توجه به اینکه این بازی ذهن مخاطب را درگیر می کند دیگر به این مسائل دقت نکرده و دشمن با این اقدام به اهداف خود می رسد.

وی با اشاره به اینکه تاثیراتی که این بازی ها روی افراد می گذارند باعث تغییر در نگرش و نوع سبک زندگی افراد در جامعه می شود، خاطر نشان کرد: گیمرها باتوجه به تاثیرات هویتی که بر اثر این بازی ها برایشان ایجاد می شود دچار دوگانه شدن برخوردهایشان با افراد دیگر جامعه و خانواده خواهند شد و دیگر نمی توانند در شرایط عادی جامعه حضور پیدا کنند.

شاه آبادی با بیان اینکه اتفاقات خوبی در بحث سواد رسانه ای در نظام آموزشی افتاده است، عنوان کرد: کتاب هایی که برای سال دهم به بعد آماده شده، خوب است اما برای این اقدام دیر می باشد و باید از پایه های پایین تر آموزش شروع شود اما نسبت به گذشته شرایط مطلوبی است که باید در آموزش مسائل رسانه ای دقت بیشتری شود.

هدف قرار دادن افکار کودکان توسط شرکت های سازنده بازی های رایانه ای

سبا عسجدی کارشناس ارشد مشاوره خانواده در گفتگو با مرآت با بیان اینکه بازی های رایانه ای عضو جدایی ناپذیر و لاینفک زندگی کودکان شده است، تصریح کرد: دور شدن کودکان از دنیایی واقعی و غرق شدن در عالم تخیلات که با توجه به شکل گیری و حساسیت فکر و ذهن در شرایط سنی موجود اثرات جبران ناپذیری را بر روی کودک و نوجوان خواهد گذاشت.

عسجدی با اشاره به اینکه بعضی از شرکت های سازنده بازی های رایانه ای با اهداف خاص مشغول به تولید محتوا خواهند شد، تشریح کرد: برخی شرکت های بزرگی از سازندگان بازی های رایانه ای که با تولید محتوا های خاص اثرات منفی را طوری ارائه می دهند که در دراز مدت می تواند نسل های مختلف ما را مورد هدف قرار دهد.

کارشناس ارشد روانشناسی با اشاره به اینکه تقسیم بندی گروه های سنی در بازی های رایانه ای نیز خود قابل تامل است، بیان کرد: رعایت نکردن برخی از چهار چوب ها در این بازی ها می تواند برای گروه های سنی مختلف تاثیرات منفی را به جا بگذارد و احتمال خشونت و آسیب های روانی را در بین افراد تشدید کند.

وی با بیان اینکه در کنار معایب فراوان بازی های رایانه ای ویژگی های مثبت و پر فایده ای را می توان در استفاده از این بازی ها بدست آورد، عنوان کرد: این بازی ها با توجه به اینکه به صورت مرحله ای است قدرت آن را دارد تا از طریق شکست و پیدا کردن راه حل های مختلف برای رسیدن به مراحل بعدی فرد را به چالش بکشاند تا فرد برای رسیدن به هدف چندین بار مجبور به تلاش شود.

بروز تفکر و تلاش توسط کودک در بازی های رایانه ای

عسجدی با اشاره به اینکه بازی های رایانه ای می تواند باعث تقویت مهارت حل مسئله در کودکان شود، افزود: کودک وقتی که برای رسیدن به مرحله بعدی در حال تلاش است به تمامی راه حل های مختلف فکر می کند تا آن مرحله را به پایان برساند این باعث می شود کودک بیشتر تلاش کند و بیشتر تفکر کند.

کارشناس ارشد روانشناسی با بیان اینکه سازمان بهداشت جهانی استفاده بیش از حد بازی های رایانه ای را یک نوع اعتیاد معرفی کرده است، عنوان کرد: هر چیزی که انسان را دچار وابستگی بیش از حد کند تا حدی که فرد از کارهای دیگر خود باز ماند یک نوع اعتیاد محسوب می شود.

وی با اشاره به اینکه افرادی که به این بازی ها اعتیاد دارند علائم مختلفی در آن ها ظهور خواهد کرد، تصریح کرد: این افراد دارای رفتارهای هیجانی فراوان در هنگام بازی خواهند شد و دارای اضطراب و رفتارهای پرخاشگرانه می شوند و در زندگی آن ها اختلال های رفتاری، اختلال در خواب و اختلال های اجتماعی ظهور خواهد کرد و فرد دچار یک بی علاقگی به کارها و به زمان خواهد شد.

عسجدی با بیان اینکه بی شک برنامه ریزی و قاطعانه برخورد کردن والدین و محیطی که کودک در آن قرار دارد تاثیرات مطلوبی را خواهد داشت، عنوان کرد: اعمال محدودیت و محرومیت ها براساس سن و تفاوت های فردی مهارت آموزی و چهار چوب بندی برای کودک و نوجوان و ایجاد الگو نقش دهی از سوی والدین نیز در واکنش کودکان به این امر بسیار موثر خواهد بود.

عدم تعادل ذهنی در معتادین به بازی های رایانه ای

سحر محرابی کارشناس روانشناسی در گفتگو با مرآت در خصوص نداشتن کنترل ذهنی در نوجوانانی که به بازی های رایانه ای اعتیاد دارند، گفت: این افراد در بسیاری از موارد در زندگی بی اهمیت خواهند شد و تمام درآمد و یا پول خود را در راه خرید این بازی های هزینه می کنند و در برابر خانواده ایستادگی می کنند.

محرابی با بیان اینکه خانواده نیاز است مستقیم ورود پیدا کند، عنوان کرد: خانواده باید به کار کودک نظارت کرده و سعی کند برای آن ها برنامه ریزی را انجام دهد که کودک به صورت مدام در حال بازی کردن نباشد تا آسیب های شدید به او وارد شود.

کارشناس روانشناسی با اشاره به اینکه بازی های رایانه ای باعث افزایش هیجانات در کودکان خواهد شد، تصریح کرد: این بازی ها بجای تخلیه هیجان کودک و نوجوان را بیشتر دچار هیجانات کاذب می کند البته بسته به نوع بازی ها می تواند این نوع هیجانات تغییر کند اما اگر کودک با خانواده و دوستان هم سن خود بازی کند باعث تخلیه صحیح هیجانات در کودکان می شود.

وی با بیان اینکه در سال های اخیر رشد بسیار زیادی در بحث بازی های رایانه ای به وجود آمده است، افزود: متاسفانه در کنار این همه رشد آموزش صحیح نه به خانواده و نه به کودک در خصوص استفاده صحیح داده نشده است پژوهش ها نشان داده والدینی که سطح سواد بالای داشته اند کودکانشان با برنامه بهتری از این وسایل و بازی ها استفاده کرده اند و دور ازخشونت بوده اند.

محرابی با بیان اینکه لازم است همه مجموعه ها به کمک هم بیاییند تا آموزش های لازم را در اختیار خانواده و کودکان قرار دهند، تصریح کرد: هر چقدر ما بتوانیم بازی های مناسب تری را در اختیار کودکان قرار دهیم باعث می شود اعتماد به نفسشان بالا رود و از تمرکز بالاتری برخوردار شوند.

تغییر سبک زندگی عاملی برای روی آوردن کودکان به بازی های رایانه ای

کارشناس روانشناسی با اشاره به اینکه تغییر سبک زندگی در خانواده از عواملی است که باعث شد کودکان به سمت بازی های رایانه بروند، بیان کرد: وقتی سبک زندگی ها در جامعه تغییر پیدا کرده و آن نگاه قبل و آن نوع ارتباط گیری های خانوادگی به شکل قبل وجود ندارد باعث می شود کودک برای سرگرمی به سمت این بازی ها برود که دارای اثرات منفی زیادی نیز است.

وی با بیان اینکه بازی های رایانه ای به کمک درمان بیماری های آمده است، تصریح کرد: درخیلی از موارد این بازی های برای درمان های متعدد همچون پیش فعالی، عدم تمرکز و اختلالت دیگر می توان از بازی های رایانه استفاده کرد و به افزایش تمزکز کودکان کمک های فراوانی را کرد.

انتهای پیام/

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

3 × 4 =

اخبار استان سمنان

اخبار سیاسی