تاریخ انتشار : سه شنبه 9 فروردین 1401 - 8:01
36 بازدید
کد خبر : 2904

محصولات دانش بنیان ایرانی قابل رقابت با بهترین محصولات دانش بنیان جهان هستند

محصولات دانش بنیان ایرانی قابل رقابت با بهترین محصولات دانش بنیان جهان هستند
امیرحسین محمودی مدیرعامل شرکت دانش بنیان آسان لیزر ساخت، حسین محمودی اصل کارشناس اقتصادی، جعفر قادری نماینده مجلس و علی دهقانی استاد دانشگاه صنعتی شاهرود به بررسی مشکلات تولید دانش بنیان در کشور پرداختند.

به گزارش مرآت، علی دهقانی استاد دانشگاه صنعتی شاهرود یکی از مهمانان برنامه چشم انداز بود که در گفتگو با این برنامه گفت: دانشگاه صنعتی شاهرود به نسبت فرآیند کلی آموزش علم و فن آوری کشور چند سالی است که برنامه های خود را به سمت فعالیت های دانش بنیان هدایت کرده است. تلاش شده در ساختار دانشگاه و فعالیت های دانش بنیان تغییر حاصل شود. در همین راستا میزان ارتباط این دانشگاه با پارک های علم و فن آوری استان تقویت شده است. اگرچه این ارتباطات خوب از گذشته وجود داشته اما در طی این چند سال سطح ارتباطات تقویت شده و مراکز رشد تخصصی در دانشگاه شکل گرفته است تا در حد ممکن حمایت های لازم از ایده ها و فن آوری های نوآورانه انجام شود.

وی ادامه داد: وقتی سیر تاریخی تحولات اقتصادی در دنیا و رابطه بین انسان و منابع را در نظر می گیریم متوجه می شویم تمام اجداد ما در اقتصاد مشارکت داشته اند. در حوزه اقتصاد صنعتی و تولید انبوه در بسیاری از کشورها که از نظر صنعت پیشرفته هستند، هدف گذاری اصلی بر اقتصاد دانش بنیان متمرکز شده چون مهمترین دلیل آن این است که تولید ثروت از طریق دانش صورت می گیرد.

وی افزود: وقتی ثروت بر اساس دانش اتفاق می افتد وابستگی به منابع وجود ندارد. کشورهایی که می توانند مواد خام و منابع را به محصولات نهایی قابل مصرف توسط مصرف کننده نهایی تبدیل کنند ارزش افزوده بیشتری هم کسب می کنند و افرادی که در آن کشور زندگی می کنند از منافع حاصل از ارزش افزوده ها منتفع می شوند. حرکت کشورها به سمت اقتصاد دانش بنیان یک امر واجب است. میزان رشد شرکت های دانش بنیان از ده سال گذشته تا زمان حال بسیار چشمگیر بوده به طوری که در حال حاضر بیش از ۶ هزار شرکت دانش بنیان در کشور وجود دارد. میزان فروش این شرکت ها حدود ۳۵۰ هزار میلیارد تومان بوده است.

این استاد دانشگاه گفت: در زمانی که کشور در تحریم بود و ارتباط تجاری ایران با سایر کشورها محدود شده بود میزان رشد اقتصادی کشور هم منفی بود. رشد شرکت های دانش بنیان توانست بخشی از رشد منفی سایر بخش ها مثل نفت و کالاهای صادراتی را جبران کند که این روند روند مطلوبی است. درست است که در مقایسه با سایر کشورها اقتصاد کشور ما فاصله زیادی با اقتصاد دانش بنیان دارد اما هوشمندانه ترین هدف گذاری که طی سال های اخیر توسط نظام در کشور انجام شده تقویت شرکت های دانش بنیان و حرکت به سمت اقتصاد دانش بنیان است.

دهقانی گفت: اقتصاد کشور ما به دلایل زیادی قابلیت رقابت پذیری در عرصه های بین المللی را ندارد. بسیاری از محصولات تولیدی کشور مثل محصولات صنعتی قدرت رقابت از نظر کیفیت و قیمت با تولیدات سایر کشورها را ندارد. دانش بنیان بودن تنها به شرکت های دانش بنیان و صنایع پتروشیمی محدود شده است.

جعفر قادری نماینده مجلس شورای اسلامی در گفتگو با برنامه چشم انداز گفت: سال گذشته مجلس دو قانون راهبردی را تصویب کرد. یکی از این قوانین قانون جهش تولید دانش بنیان و دیگری قانون سهولت در اخذ برخی مجوزهای کسب و کار است. این قوانین در راستای تذکرات مقام معظم رهبری تصویب شدند. قانون اول بر اساس حمایت از شرکت های دانش بنیان است تا خلاء های موجود بین ایران و سایر کشورها جبران شود. توسعه علم و فن آوری برای پرکردن این خلاء ها لازم است. نماینده رئیس جمهور مامور شده تا از ظرفیت همه وزارت خانه ها در این زمینه استفاده شود.

جعفری همچنین افزود: در راستای حمایت از شرکت های دانش بنیان مقرر شده اگر این شرکت ها محصول فن آورانه تولید کنند بتوانند این محصولات را در قراردادهای مناقصه دار به فروش برسانند. تسهیلاتی که برای استقرار این شرکت ها در پارک های علم و فن آوری در نظر گرفته شده در قانون حمایت از تولید و جهش دانش بنیان مقرر شده است. قانون تسهیل برخی مجوزهای کسب و کار هم قانون بسیار مهمی است. البته در طرح دیگر هم در کمیسیون جهش تولید و کمیسیون برنامه و بودجه داریم که در حال گذراندن مراحل پایانی هستند. یکی از این طرح ها تامین مالی تولید و زیرساخت ها است که مبتنی بر شعار امسال است.

وی گفت: طرح دیگر اساس نامه سند کمیسیون ملی است. باید از ظرفیت های صندوق توسعه ملی برای تامین مالی شرکت های دانش بنیان کوچک و متوسط استفاده کنیم. اگر قصد داریم اقتصاد کشور را توسعه دهیم چاره ای جز تولید نداریم. اگر می خواهیم میزان درآمد سرانه و درآمدهای ارزی افزایش یابد و ارز برای تامین نیازهای کشور داشته باشیم و از اقتصاد تک محصولی خارج شویم راهی به جز تولید نداریم. تولیدات دانش بنیان می تواند از نظر کیفیت و قیمت در بازارهای داخلی و خارجی قابلیت رقابت با تولیدات خارجی را داشته باشند.

قادری گفت: اگر سرمایه گذاری بر اساس خرید دانش فنی از کشورهای پیشرفته باشد می تواند وابستگی بیش از اندازه و روز افزون برای کشور ایجاد کند. ما در زمینه خط تولید، تجهیزات و دستگاه های مونتاژ خودرو دانشی را از کشورهای پیشرفته خریداری کرده بودیم ولی این دانش حداقل ۵ سال از همان کشورها عقب بود اما اگر به سمت تولید دانش بنیان سوق پیدا کنیم می توانیم این فاصله را کمتر کنیم و متناسب با پیشرفت های علمی که در دنیا ایجاد می شودحرکت کنیم. شرکت های دانش بنیان می توانند این شکاف را پر کنند. به برکت حضور شرکت های دانش بنیان در بسیاری از حوزه ها مثل نانوتکنولوژی، بیوتکنولوژی و هوافضا پیشرفت های بسیار خوبی داشته باشیم. تولیدات این شرکت ها هر روز بهتر هم می شوند.

این نماینده مجلس گفت: در بخش هایی مثل پتروشیمی و معادن عقب افتادگی های جدی داریم. شرکت های دانش بنیان در بخش صنایع غذایی و کشاورزی ورود موثری نداشته اند. اگر فارغ التحصیلان اقدام به تاسیس شرکت های دانش بنیان کنند می توانیم در بخش تولید محصولات کشاورزی امنیت غذایی ایجاد کنیم. در مورد تجهیزات پزشکی ظرفیت های خوبی داریم که اگر به این عرصه وارد شویم از حداقل های ارزی و وابستگی هایی که برای تامین تجهیزات داریم کاسته می شود. مزیت شرکت های دانش بنیان این است که نیازی به سرمایه گذاری زیادی ندارند.

حسین محمودی اصل کارشناس اقتصادی یکی دیگر از مهمانان برنامه چشم انداز بود که در گفتگو با این برنامه گفت: توجیح تولید چه دانش بنیان باشد و چه در حد تولید پایه باشد باید افزایش پیدا کند و ساختارهای پایه باید اصلاح شوند. در این صورت منابع و افراد متخصص به سمت تولید حرکت خواهند کرد و ارزش افزوده دانش بنیان بیشتر می شود. متاسفانه مشوق های موجود صرفا برای استفاده تعدادی افراد است. باید توجه داشته باشیم در حالی که بیش از ۲۸۰۰ هزار میلیارد تومان حساب جاری و غیرجاری تسهیلات ارائه شده است اما تولیدی ایجاد نشده است چون عمده منابع به سمت دلالی برده می شود.

محمودی ادامه داد: حتی ارز ترجیحی هم که برای حمایت از این حوزه مقرر شده بود هم به این حوزه تخصیص پیدا نکرد. دولت باید ساختارها، قوانین هدایت گر و قوانین مالیاتی را اصلاح کند. متاسفانه در برخی موارد خود هیئت علمی هم به سمت دلالی سوق پیدا می کند در حالی که باید از اشخاص پرورش یافته در حوزه اقتصاد دانش بنیان استفاده شود.

وی گفت: اگر جهت ها را درست تنظیم کنیم بسیاری از مشکلات این حوزه برطرف می شود. متاسفانه ارتباط اساتید دانشگاه ها با دانشجویان صرفا بر پایه مقالات است که یکی از اشتباهات این حوزه است. ما باید انگیزه ایجاد کنیم. مشوق های کوتاه مدت و کم اثر فقط باعث می شود برخی افراد در پوشش شرکت های دانش بنیان از این رانت ها سو استفاده کنند. در صنعت پتروشیمی حدود ۶۰ درصد از محصولات صادراتی ما شامل مواد خام و نیمه خام است و از دانش بنیان استفاده نکردیم. ما طبق شعار سال به دانشگاه ها وزارت خانه ها پیشنهاداتی ارائه کردیم. یکی از این پیشنهادات سنجش میزان تحقق عملکرد هر بخش نسبت به شعار سال است. اگر این گزارشات ارائه شده راستی آزمایی شوند می توانیم از میزان تحقق این شعارها اطلاع حاصل کنیم.

محمودی اصل گفت: متاسفانه ما از میزان عملکرد وزارت خانه ها و دستگاه ها به شعار سال هیچ ارزیابی نداریم. این کار باید توسط فرماندهی اقتصادی کشور سنجیده شود. تا زمانی که روند تولید در کشور دچار مشکل است چگونه می توانیم تولید دانش بنیان داشته باشیم.

امیرحسین محمودی مدیرعامل شرکت دانش بنیان آسان لیزر ساخت در گفتگو با برنامه چشم انداز گفت: این شرکت در زمینه تولید پرینترهای سه بعدی فعالیت دارد و یکی از شرکت های دانش بنیان مطرح و توانمند در این حوزه است. از سال ۹۴ تا ۹۶ تحولی در زمینه اقتصاد دانش بنیان و کالاهای دانش بنیان رخ داد و ابن روند خوب همچنان ادامه دارد.

وی افزود: مهمترین اتفاق خوب رخ داده در این حوزه مربوط به بخش فرهنگی است. کسی خریدار محصولات های تکنولوژی که در کف بازارهای ایرانی وجود داشت نبود و افراد جامعه محصولات ایرانی را قبول نداشتند. تصور عام مردم این بود که محصولات تولیدی کشور حتی توانایی رقابت با محصولات چینی را هم ندارند. متاسفانه این تفکر هنوز هم هست و یکی از مهمترین موانع سر راه توسعه دانش بنیان است.

مدیرعامل شرکت دانش بنیان آسان لیزر ساخت گفت: اگر چه این روند هم اکنون در کشور بهبود یافته ولی طرز تفکر فرهنگی که نسبت به کالاهای ایرانی وجود داشته تغییر کرده است.  ما توانایی تولید کالای دانش بنیان در کشور را داریم و این کالاها در قیمت رقابت پذیر هستند و از کیفیت خوبی برخوردارند. تولیدات شرکت ما حتی جزئی از لوازم خانگی های مورد استفاده در ایران هستند.

محمودی گفت: تحریم ها  و عدم توانایی ما در فروش نفت اهرمی بود که موجب هموار شدن این مسیر در چند سال اخیر بود. ما مجبور شدیم به سمت تولید دانش بنیان سوق پیدا کنیم. باید به شرکت های دانش بنیان سرمایه تزریق شده و زیرساخت ایجاد شود. ما باید در اقتصاد کشور ثبات ایجاد کنیم تا مکانیزم ها پشت هم ایجاد شود و اقتصاد خودش به سمت دانش بنیان شدن هدایت شود‌. تغییرات نرخ ارز بر قیمت مواد اولیه تاثیر می گذارد. مزیت رقابتی کشور ما با کشورهایی مثل چین در داشتن نیروی انسانی است چون منابع انسانی در ایران ارزان است.

 

انتهای پیام/

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

ده − 4 =

اخبار استان سمنان

اخبار سیاسی