تاریخ انتشار : دوشنبه 10 بهمن 1401 - 10:02
946 بازدید
کد خبر : 22825

دستگاه برش و حکاکی صنعتی‌ای که توسط رایانه برنامه‌ریزی و کنترل می‌شود

دستگاه برش و حکاکی صنعتی‌ای که توسط رایانه برنامه‌ریزی و کنترل می‌شود
دستگاه برش و حکاکی صنعتی‌ای که توسط رایانه برنامه‌ریزی و کنترل می‌شود چیست؟

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مرآت، برش لیزری فلزات یک فرآیند برش حرارتی است. پرتو لیزر در دستگاه لیزر ایجاد می‌شود و از طریق نازل در جهت قطعه کار عبور می‌کند. مواد مایع‌شده با برش گاز خارج می‌شود که علاوه بر این از طریق حرکت نازل از نازل یا قطعه کار خارج می‌شود تا شیار برش موردنظر را تشکیل دهد.

نام دستگاه برش و حکاکی صنعتی‌ای که توسط رایانه برنامه‌ریزی و کنترل می‌شود، دستگاه برش لیزری است که در صنایع مختلفی کاربردهای وسیعی دارد. این دستگاه شامل دستگاه‌های برش لیزری فلزات، برش لیزر پارچه، چرم، و…. است.

قلب دستگاه برش فلز لیزری منبع لیزر است که تا حد زیادی بر قیمت آن تأثیر می‌گذارد. منبع لیزر ضخامت ماده‌ای که قرار است برش داده شود(مثلاً یک ورق فولادی) و سرعت دستگاه برش لیزری فلز را تعیین می‌کند.

 نام دستگاه برش و حکاکی صنعتی ای که توسط رایانه برنامه ریزی و کنترل می شود

چگالی توان برش لیزری فلزی

برش لیزری به دلیل اندازه کوچک نقطه کانونی که باعث چگالی توان بالا می‌شود، وظیفه خود را به روشی متفاوت از سایر منابع گرمایی انجام می‌دهد. فناوری پرتو لیزر در مقایسه با سایر منابع انرژی، بالاترین چگالی توان موجود را تا ۱۰۱۳ کیلووات بر سانتی‌متر مربع ارائه می‌کند.

برش ذوب لیزری فلزات:

برش لیزر تقریباً برای تمام مواد مانند فلزات، پلاستیک، چوب، مقوا و حتی سرامیک و شیشه مناسب است. برش لیزری فلزات یک روش برش ذوبی است. انرژی باعث ذوب شدن فلز می‌شود و گاز بی‌اثر، آرگون یا حداقل نیتروژن، مواد مذاب را از شکاف خارج می‌کند. این فرآیند تقریباً با تمام فلزات ازجمله آلومینیوم، تیتانیوم، مواد مس، نیکل و کبالت، لبه‌های براق صاف و برش‌های تمیز را به دست می‌آورد.

بااین‌حال، قبل از شروع به صحبت در مورد دستگاه برش لیزر فلزات، اجازه دهید با ساختار دستگاه لیزر فلزات آشنا شویم. این دستگاه از چهار بخش تشکیل‌شده است:

 • ابزار
 • CNC (کنترل عددی کامپیوتری)
 • ساختار بدنه

 

نحوه انتخاب دستگاه لیزر برش فلز:

نام دستگاه برش و حکاکی صنعتی ای که توسط رایانه برنامه ریزی و کنترل می شود

دستگاه لیزر فیبر CNC شامل موارد زیر است:

امیتر؛

سر لیزری؛

سیستم خنک‌کننده.

دستگاه‌های برش لیزری فلزات از منبع لیزر فیبر نوری استفاده می‌کنند که تفاوت قابل‌توجهی با سایر روش‌های برش فلز مانند دستگاه برش پلاسما cnc، برش گاز، برش واترجت و انواع دیگر لیزرها مانند CO2 دارد.

 

چرا در این دستگاه از منبع لیزر فیبر استفاده می‌شود؟

زیرا با آن می‌توانید برش لیزری فلزات با دقت بالا، سرعت‌بالا و همچنین نسبت قیمت به سود بالا را به دست آورید.

 

چه چیزی دستیابی به برش لیزری فلز با دقت بالا را ممکن می‌کند؟

با توجه به عمر طولانی منبع فیبر نوری لیزر و عدم نیاز به نگهداری گران‌قیمت دائمی این منبع لیزری و همچنین ضریب بالای تبدیل انرژی الکتریکی به نوری، دستیابی به برش لیزر فلز با دقت بسیار بالا امکان‌پذیر می‌شود.

برندهای زیادی وجود دارند که منابع لیزر فیبر را تولید می‌کنند اما اصلی‌ترین تولیدکننده منابع فیبر نوری لیزر در جهان IPG است.

 

چرا از IPG برای برش لیزری فلزات استفاده می‌شود؟

این مجموعه‌ی بزرگ در سطح بالایی از خدمات به همراه تجربه در استفاده، ساخت و تولید منابع لیزر فیبر هستند. آن‌ها مخترع منابع لیزر فیبر هستند.

محصولات آن‌ها بالاترین قابلیت اطمینان رادارند که در نرخ پایین انقباض پس از استفاده طولانی‌مدت منعکس می‌شود. درحالی‌که سایر منابع لیزر فیبر نوری می‌توانند تا ۲۰٪ از ظرفیت خود را در سال از دست بدهند، IPG دارای نرخ ۱ تا ۳٪ است. برش لیزری فلزات با IPG بهترین است.

 

قدرت منابع فیبر لیزری چقدر است؟

نام دستگاه برش و حکاکی صنعتی ای که توسط رایانه برنامه ریزی و کنترل می شود

انتخاب از ۵۰۰ وات تا ۲۰ کیلووات متغیر است. منابع انرژی حتی بیشتر است، اما به‌عنوان یک قاعده، آن‌ها به‌ندرت در تولید استفاده می‌شوند.

درعین‌حال، منابع لیزر نوری فیبر کم‌مصرف کمتر محبوب شده‌اند. این امر به دلیل محبوبیت دستگاه‌های برش لیزری فلز در بازار جهانی و افزایش رقبا است. منابع فیبر نوری لیزری ۵۰۰، ۷۰۰ و ۱۰۰۰ وات عمر مفید خود را ازدست‌داده‌اند یا در حال اتمام هستند.

سر لیزری برای دستگاه برش فلز

سر لیزر دستگاه برش فلز، دستگاهی است که حاوی تعدادی عنصر نوری برای متمرکز کردن توان لیزر در ناحیه برش است. عناصر در تحویل مخلوط گاز لازم برای برش فلز نقش دارند.

 

سر لیزری برش فلز از چه چیزی تشکیل‌شده است؟

این شامل یک لنز فوکوس، کولیماتور و بلوک‌های فوکوس است که با شیشه در بالا و پایین محافظت می‌شود.

سر لیزری دستگاه برش فلز در رساندن گاز به منطقه برش نقش دارد. برای برش فلزات آهنی، هوا یا اکسیژن بیشتر استفاده می‌شود، برای برش فولاد ضدزنگ و فلزات غیر آهنی – نیتروژن، برای تیتانیوم – آرگون.

قسمت سوم سر لیزری کاتر فلزی یک حلقه سرامیکی و یک نازل می‌باشد. نازل در رساندن گاز به منطقه برش نقش دارد. قطر آن به ضخامت ماده‌ای که باید برش داده شود و فشار موردنیاز این گاز بستگی دارد.

حلقه سرامیکی به همراه نازل بخشی از سیستم ردیابی است که برای برش ورق فلز بسیار مهم است. فلز همیشه سطح کاملاً صافی ندارد. حسگر خازنی در سر لیزر و سیستم ردیابی فلز به برش یکنواخت فلز کمک می‌کند.

کاربردهای دستگاه برش لیزری چیست:

پردازش ورق فلزی، صنایع تولیدی و فرآوری، هوانوردی، هوافضا، الکترونیک، لوازم الکتریکی، لوازم جانبی مترو، اتومبیل، ماشین‌آلات، لوازم جانبی، کشتی‌ها، تجهیزات متالورژی، آسانسور، لوازم‌خانگی، هدایا، پردازش ابزار، دکوراسیون ، تبلیغات، پردازش فلز و غیره استفاده می‌شود.

این عمدتاً برای برش فولاد کربن، فولاد سیلیکون، فولاد ضدزنگ، آلیاژ آلومینیوم، آلیاژ تیتانیوم، ورق گالوانیزه، ورق روی آلومینیومی، مس و سایر مواد فلزی استفاده می‌شود.

دستگاه برش و حکاکی صنعتی ای که توسط رایانه برنامه ریزی و کنترل می شود

 

قیمت دستگاه برش لیزری فلزات

قیمت دستگاه برش لیزر فلزات به عوامل زیادی بستگی دارد. این عوامل شامل نوع دستگاه، اندازه و ضخامت فلز موردنظر تعیین‌کننده جدول کار دستگاه انتخابی، منبع لیزر، قدرت موتور و … است و بنابراین قیمت آن متفاوت خواهد بود. قیمت این دستگاه نسبت به قیمت دستگاه برش cnc فلزات بسیار بیشتر است.

قیمت دقیق را از سازنده بخواهید که در حال حاضر حدود ۳۰۰۰۰ دلار برای دستگاه برش لیزر ۱۰۰۰ وات است.

مزایای برش لیزر نسبت به روش‌های جایگزین عبارت‌اند از:

 • مواد غیر آهنی را به‌راحتی برش می‌دهد
 • دستگاهی باقابلیت اعتماد بسیار بالا و همچنین سرعت‌بالا در چرخش و برش
 • مصرف بسیار پایین انرژی در زمان برش – با استفاده از نیتروژن، اکسیژن، هوا
 • ضخیم‌ترین فلزات ازجمله فولاد را برش می‌دهد
 • اشکال پیچیده را با جزئیات بسیار دقیق برش می‌دهد

انتهای پیام

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

13 − 5 =

اخبار استان سمنان

اخبار سیاسی