تاریخ انتشار : دوشنبه 7 آذر 1401 - 11:22
89 بازدید
کد خبر : 19717

نحوه شکایت از کارفرما بدون قرارداد + مراحل، شرایط و دیدگاه وکیل شیرازی

نحوه شکایت از کارفرما بدون قرارداد + مراحل، شرایط و دیدگاه وکیل شیرازی
برای وجود رابطه کارمند و کارفرما هر دو تابعیت فوق الذکر به عنوان ارکان رابطه استخدامی باید احراز شود و نبود یا نقص در هر یک از ارکان، مانع ایجاد و برقراری رابطه کارفرما و کارمند می شود.

برای شکایت از کارفرما بدون قرارداد کاری، کارمند این فرصت را دارد که شکایت خود را از کارفرما به مراجع ذیصلاح تسلیم کند. عدم تکمیل قرارداد از سوی کارفرما به معنای ضایع شدن حقوق کارمند نیست، بلکه وجود قرارداد کاری، چالشی برای کارفرما و کارگر برای حفظ حقوق خود است.

شکایت از کارفرما بدون قرارداد کاری

کارمند کیست و شکایت از کارفرما بدون قرارداد چیست؟

طبق ماده ۲ قانون کار، کارمند شخصی است که به درخواست کارفرما در ازای دریافت مزایا اعم از دستمزد، حقوق، مشارکت در سود و سایر مزایا کار می کند.

بر اساس همین ماده از قانون، کارفرما به شخصی حقیقی یا حقوقی گفته می شود که کارگر به درخواست وی و به حساب وی در قبال پرداخت حق الامتیاز برای او کار می کند. در مورد شکایت از کارفرما بدون قرارداد نیز، اگر نماینده کارفرما خارج از اختیارات خود تعهدی داشته باشد و کارفرما این تعهدات را نپذیرد در مقابل کارفرما ضامن است.

رابطه بین کارفرما و کارمند به چه صورت است؟

قانونگذار رابطه بین کارفرما و کارمند را به وضوح تعریف کرده است. طبق این تعرفه، کارفرما موظف به پرداخت کردن تمامی حقوق کارمندان از جمله دستمزد، عیدی، پاداش، حق اولاد، حق مسکن و سایر مواردی که از حقوق شاغلان است. در صورت تاخیر در پرداخت کردن دستمزد، کارگر حق دارد به اداره کار محل شکایت کند.

ارکان روابط کارفرما و کارمند و شکایت از کارفرما بدون قرارداد

در شکایت از کارفرما بدون قرارداد کاری، تعریف کارگر و کارفرما در قانون کار، این رابطه را در دو ویژگی بیان می کند:

 • تابعیت اجباری کارگران از کارفرمایان
 • تابعیت دستمزدی کارگران از کارفرما

برای وجود رابطه کارمند و کارفرما هر دو تابعیت فوق الذکر به عنوان ارکان رابطه استخدامی باید احراز شود و نبود یا نقص در هر یک از ارکان، مانع ایجاد و برقراری رابطه کارفرما و کارمند می شود.

شکایت از کارفرما بدون قرارداد کاری به چه صورت است؟

طبق ماده ۷ قانون کار، قرارداد کار قراردادی است کتبی یا شفاهی که به موجب آن کارمند در ازای دریافت حقوق برای کارفرما به صورت موقت یا غیر موقت کار انجام می دهد.

تبصره ۱ – حداکثر مدت موقت برای مشاغلی که جنبه غیر مستمر دارند، توسط وزارت کار و امور اجتماعی تهیه و به تصویب هیأت وزیران خواهد رسید.

تبصره ۲ – در کارهایی که جنبه پیوسته دارند، در صورتی که در قرارداد زمانی ذکر نشده باشد، قرارداد معتبر تلقی می شود.

حال شاید برای شما این سوال پیش بیاید که قرارداد کاری شامل چه مواردی می شود و چگونه می توانیم بدون قرارداد از کارفرما شکایت کنیم؟ بر اساس ماده ۱۰ قانون کار، در مورد شکایت از کارفرما بدون قرارداد کاری، علاوه بر توضیح مفصل طرفین، باید موارد زیر در قرارداد کار قید شود:

 • نوع کار، حرفه یا وظیفه ای که کارمند باید انجام دهد.
 • حقوق یا حقوق پایه و هزینه آن
 • ساعات کار، مرخصی و تعطیلات
 • محل کار
 • اگر کار برای مدت معین باشد، تاریخ پایان قرارداد و مدت قرارداد.
 • موارد دیگری که مستلزم عادات و رسوم کار یا کشور است.
 • شرایط و ضوابط فسخ قرارداد کار (در صورتی که مدت آن مشخص نشده باشد)

نحوه شکایت از کارفرما بدون قرارداد

چرا کارفرما شخصی را بدون قرارداد استخدام می کند؟

در شرایط اجتماعی کنونی به دلیل کثرت فارغ التحصیلان رشته های مختلف و کم بودن بازار کار، امکان استخدام تعداد زیاد و عقد قرارداد وجود ندارد. از منظری دیگر، برخی از کارفرمایان از نظر قانونی مسئولیتی در قبال وضعیت خود ندارند و این عدم توافق باعث می‌شوند در هر شرایطی و در هر زمانی امکان فسخ قرارداد فراهم شود.

ضمن این که اثبات رابطه کارمند و کارفرما فقط مربوط به قرارداد و حقوق کارمند نیست، حضور شهود و فیش حقوقی نیز می تواند حق کارمند را ثابت کند. قرارداد همکاری بین کارمند و کارفرما به جای اینکه به عنوان کمکی برای کارمند تلقی شود، حمایتی برای بخشی از کارفرمایان است که قادر به حفظ حقوق خود در شرایط مختلف شوند.

عواقب عدم وجود قرارداد برای کارفرمایان

عدم انعقاد قرارداد، احتمال ضرر و زیان در اختلافات مالی و حقوقی بین کارگر و کارفرما را برای کارفرما افزایش می دهد و این امکان وجود دارد که در صورت شکایت از کارفرما،عواقب مالی و حقوقی جبران ناپذیری برای کارفرما به همراه داشته باشد. چرا که به دلیل عدم وجود قرارداد تاریخ شروع و پایان همکاری مشخص نشده است و از نظر قانونی این به معنای همکاری دائمی کارمند و کارفرما است.

ضمناً در صورت نبود قرارداد، جزئیات پرداخت های کارفرما به کارمند مشخص نیست و کارمند فرصت دارد نسبت به مبلغ پرداختی اعتراض کند. در قرارداد کلیه جزئیات ذکر و روشن است و قرارداد امکان ادعا و شکایت مالی توسط کارکنان را کاهش می دهد.

نحوه شکایت از کارفرما بدون قرارداد بابت حقوق

فقدان قرارداد به معنای تضییع حقوق کارمند نیست، بلکه معنای رابطه کاری بین کارفرما و کارمند باید پایدار باشد. همانطور که مواد ۲، ۳، ۴ قانون کار به ویژه تبصره ۲ ماده ۷ قانون کار نشان می دهد، قرارداد کار الزامی نیست و می تواند شفاهی باشد. مواردی مانند اظهارنامه کارمند، شهادت سایر کارمندان، فیش های بانکی مبنی بر پرداخت وجه از کارمند را می توان به عنوان سندی در نظر گرفت که رابطه استخدامی بین کارفرما و کارمند را تایید می کند.

پس از تایید رابطه استخدامی بین کارمند و کارمند، کارمند حق دارد در خصوص شکایت از کارفرما بدون قرارداد بابت حقوق به مراجع مربوطه شکایت کند. کارمند حق دارد با مراجعه به وزارت کار محل، شکایت خود را به هیئت ارزیابی ارائه کند. هیئت ارزیابی با بررسی مدارک موجود یا اعزام بازرس کار به محل، صحت ادعای کارمند را بررسی می کند. پس از بررسی رابطه کاری بین کارفرما و کارمند و تجزیه و تحلیل شکایت، هیئت ارزیابی تصمیم گیری می کند.

رأی صادره ظرف ۱۵ روز از تاریخ ابلاغ، قابل رسیدگی در هیأت حل اختلاف است و پس از آن از دادگاه فسخ و لازم الاجرا خواهد بود. در صورت اثبات تخلف کارمند، کارمند صلاحیت اجرای رأی هیأت تجدیدنظر در دادگاه را دارد، اما در صورت رد کارمند در رأی منتشر شده، می تواند درخواست مهلت نیز بنماید. ۳ ماه پس از ابلاغ تصمیم هیات مدیره مبنی بر تقدیم شکایت از کارمند به دیوان عدالت، تصمیم گیری در این خصوص قاطع و غیر قابل فسخ است.

شکایت از کارفرما بدون قرارداد کاری

شکایت از عدم ارائه بیمه توسط کارفرما

طبق ماده ۱۴۸ قانون کار، کارمند فرصت دارد از کارفرما به دلیل عدم پرداخت بیمه شکایت کند. کارمند شکایت خود را به مجری اعمال قضایی تسلیم می کند، پس از رسیدگی در صورت اثبات تخلف کارفرما، تصمیم ضابط قضایی به اطلاع کارفرما می رسد. و او باید به تامین اجتماعی مراجعه کرده و حق بیمه را پرداخت می کند.

مهلت شکایت از کارفرما چقدر است؟

شکایت از کارفرما بابت حقوق و ادعای عدم پرداخت سنوات و مزایا یا بیمه، محدودیت زمانی ندارد. کارمند این امکان را دارد که هر زمان که بخواهد به دادگاه مراجعه و از کارفرما شکایت کند، حتی پس از فوت کارمند، وراث قانونی او این امکان را دارند که از کارفرما شکایت کنند.

اگر کارمندی اطلاعات کافی در مورد قوانین و نحوه شکایت از کارفرما بدون قرارداد کاری نداشته باشد یا به درستی از حقوق خود آگاه نباشد، حضور وکیل برای تنظیم قرارداد می تواند نتایج خوبی را به همراه داشته باشد. وکیل مجرب علاوه بر اینکه امکان تخلفات مختلف در این موضوع را از بین می برد، روند رسیدگی به تخلفات را نیز تسریع کرده و کمک شایانی به شاکی می کند.

مرجع اصلی این مقاله وب سایت رسمی حامد اسکندری وکیل شیراز می باشد. برای ورود به سایت کلیک کنید.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

5 + 13 =

اخبار استان سمنان

اخبار سیاسی