تاریخ انتشار : دوشنبه 11 مهر 1401 - 7:37
206 بازدید
کد خبر : 15870

استاندار سمنان در چهارمین جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان عنوان کرد:

ضرورت افزایش مجتمع های گلخانه ای در شرایط بحران آب در استان سمنان

ضرورت افزایش مجتمع های گلخانه ای در شرایط بحران آب در استان سمنان
سید محمد رضا هاشمی با اشاره وجود تنش کم آبی حاکم بر استان سمنان، گفت: افزایش سطح زیر کشت مجتمع های گلخانه ای یک ضرورت انکارناپذیر است.

به گزارش مرآت؛ سید محمد رضا هاشمی استاندار سمنان، در چهارمین جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان سمنان، در سالن غدیرتاکید کرد: اولویت استان سمنان مدیریت منابع آبی با روش های نوین و جلوگیری از هدر رفت آب است.

وی توسعه مجتمع های گلخانه ای در استان سمنان را ضروری دانست و خاطرنشان کرد: افزایش بهره وری و کاهش هدررفت منابع آبی را با توسعه مجتمع های گلخانه ای شاهد خواهیم بود.

هاشمی با بیان اینکه در حال حاضر ۳۷ هکتار مجتمع گلخانه ای در استان سمنان زیر کشت است، تصریح کرد: با وجود ۱۹۸ هزار هکتار زمین زراعی و باغی در استان، باید مجتمع های گلخانه ای افزایش یابد.

استاندار سمنان تغییر الگوی کشت و جایگزین شدن کشاورزی سنتی با تکنولوژی مدرن در راستای مدیریت مصرف بهینه آب را یک ضرورت برشمرد و گفت: در حال حاضر استان سمنان با بحران و تنش آبی روبه رو است.

وی بهره گیری از تشکل‌ها و ذی نفوذان،نخبگان، تحصیل کرده ها و مراکز تحقیقات کشاورزی را در نحوه تغییر الگوی کشت ضروری برشمرد و گفت: استخراج آب از زمین و قرار دادن آن در مقابل نورخوشید به واسطه کشاورزی سنتی ، آسیبی است که با آن روبه رو هستیم و باید در نحوه ذخیره و مصرف آب مدیریت شود.

استاندار سمنان با اشاره جلوگیری برداشت آب از چاه های غیر مجاز و کنترل میزان آب از چاه ها ،خاطرنشان کرد: تامین نهاده های دامی و میزان برداشت آب دو مسئله مهم از مطالبات مردم است که پیگیری می شود.

سید محمد رضا هاشمی اولویت اول را تامین آب شرب ،کشاورزی و تامین آب واحد های صنعتی است برشمرد و گفت: در گذشته ۵۲ روستا در استان با تنش آبی مواجه بودند که تعداد این روستا به ۴۰ روستا کاهش یافت.

استاندار سمنان جلوگیری از هدررفت آب به علت فرسودگی خطوط انتقال و نصب کنتور های غیر مجاز را یک اصل در جلوگیری از هدر رفت منابع آبی دانست و خاطرنشان کرد: با توجه به تنش آبی استان است این مهم باید پیگیری و رصد شود.

انتهای پیام/

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 1 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

4 + نه =

اخبار استان سمنان

اخبار سیاسی