تاریخ انتشار : دوشنبه 7 شهریور 1401 - 11:43
213 بازدید
کد خبر : 13216

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان مطرح کرد:

افزایش تولید پسته در استان سمنان/ توسعه باغات در اراضی شیب‌دار

افزایش تولید پسته در استان سمنان/ توسعه باغات در اراضی شیب‌دار
استان سمنان علی‌رغم اینکه کویری است اما در تولید بسیاری از محصولات کشاورزی زبانزد بود و حرف برای گفتن دارد به‌نحوی‌که محصولاتی مانند پسته دامغان، انگور شاهرود، انار درجزین در سطح کشور شناخته شده هستند.

به گزارش مرآت، مأموریت‌ها و فعالیت‌هایی همچون توسعه باغات در اراضی شیب‌دار، توسعه کشت نشائی، توسعه آبزی‌پروری با محوریت ماهی تیلاپیلا، افزایش تولید پسته و همچنین تولید گیاهان دارویی به‌صورت جدی در دستور کار سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان قرار دارد. و این مهم در یک سال گذشته از عمر دولت سیزدهم به‌خوبی مشاهده می‌شود.

محمدرضا قاسمی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان درباره اقدامات این سازمان در یک سال گذشته اشاره کرد و گفت: در این یک سال شاهد افزایش ۱۱۴ درصدی شاخص‌ها هستیم و همچنین احیا و مرمت سازی ۱۷۰ رشته قنات انجام شده است.

قاسمی از افزایش ۱۲۸ درصدی سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی استان سمنان در مقایسه با سال ۹۹ نیز خبر داد.

وی با بیان اینکه تولید محصول افزایش ۳۰ تا ۶۰ درصدی داشته است خاطرنشان کرد: افزایش درآمد کشاورزان و همچنین حفظ محیط‌زیست با استفاده از مکانیزاسیون کشاورزی و افزایش ۱۰۶ ضریب مکانیزاسیون در بخش کشاورزی از دیگر موفقیت‌های جهاد کشاورزی در یک سال گذشته است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با بیان اینکه تولید و توسعه کشت برخی محصولات در استان سمنان به جد پیگیری می‌شود افزود: توجه به الگوی کشت، توسعه کشت زعفران، افزایش تولید پسته، توسعه گیاهان دارویی، توسعه باغات زیتون و توسعه باغات در اراضی شیب‌دار از جمله اولویت‌های بخش کشاورزی است که در این زمینه اقدامت مطلوبی انجام شده است.

قاسمی خاطرنشان کرد: در یک سال گذشته شاهد افزایش ۱۱۶ توسعه کشت زعفران،۱۳۷ درصدی تولید پسته، ۱۱۵ درصدی توسعه گیاهان دارویی و ۱۰۱ درصدی توسعه باغات زیتون و ۱۰۴ درصدی توسعه اراضی شیب‌دار بودیم.

وی با اشاره به اهمیت امنیت غذایی در دنیا و همچنین ایران افزود: تولید محصولات کشاورزی استراتژیک و خودکفا شدن در برخی از این محصولات از اولویت‌های و سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی است و در استان‌ها نیز به‌تبع این سایت‌ها دنبال می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان خاطرنشان کرد: در این راستا شاهد افزایش ۱۱۷ توسعه محصولات استراتژیک در راستای امنیت غذایی بودیم.

قاسمی از افزایش ۱۰۲ تولید محصولات کشاورزی و ۱۰۴ درصدی تولید آبزیان نیز خبر داد.

وی گفت: با هدف تولید محصولات کشاورزی سالم و مقاوم مبارزه با عوامل خسارت زا نیز افزایش ۱۰۴ درصدی در یک سال گذشته داشته است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با اشاره به کمبود منابع در این استان و لزوم مدیریت بهینه آب افزود: در این راستا استفاده از سیستم‌های نوین آبیاری، افزایش سطوح و فضای گلخانه‌های استان در دستور کار است و شاهد افزایش ۱۱۳ درصدی فضای گلخانه‌ای استان سمنان هستیم.

انتهای پیام/

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 1 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

هفت + 12 =

اخبار استان سمنان

اخبار سیاسی