تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

پیشخوان روزنامه ها

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

آخرین اخبار

بازخوانی یک سند بین‌المللی به بهانه روز ملی خلیج‌فارس؛
6 هزار نقشه و 200 کتاب تاریخی در برابر سه نقشه بی‌اصالت!/ نامی بهتر از خلیج‌فارس برای خلیج جنوب ایران پیدا نمی‌شود
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
در سال 2006 «گروه نام‌های جغرافیایی سازمان ملل»، گزارشی هفت صفحه‌ای درباره نام «خلیج فارس» منتشر کرد که حاوی نکات مهم و تأمل‌برانگیزی است.

به گزارش خبرنگار مرآت، امروز، روز ملی خلیج‌فارس است. ما ایرانی‌ها، کوچک و بزرگمان، به این خلیج ارادت داریم. آن‌طرفی‌ها هم ظاهرا خوب فهمیده‌اند این نقطه حساس در دل ما را و هرازچندگاهی یاوه‌ای می‌بافند و ما را می‌سنجند تا ببینند که از حرارت آن عشق سابق کم شده یا نه! و البته ما هربار پاسخشان می‌دهیم که بیداریم و خلیج جنوب ایران را هرچه بنامند، حقیقت تغییر نخواهد کرد.

اما در میان قیل و قال‌ها درباره نام خلیج جنوب ایران، سندی معتبر وجود دارد که می‌توانید از این پس از آن به عنوان سلاحی در برابر تحریف‌کنندگان تاریخ استفاده کنید. دوازده سال قبل، «گروه نام‌های جغرافیایی سازمان ملل»، گزارشی هفت صفحه‌ای درباره نام «خلیج فارس» منتشر کرد. در این گزارش نکات مهمی مطرح شده است که هم به درد ما می‌خورد و هم به درد برخی از همسایگانمان؛ اگر اهل مطالعه باشند.

آن‌چه در پی می‌آید نکاتی است برآمده از دل این سند مهم و تاریخی. بهتر آن باشد که سر دلبران، گفته آید در حدیث دیگران!

در صفحه نخست این سند آمده است که حتی اگر این دریا در تمام طول تاریخ نامی نداشت و حالا قرار بود جغرافیدانان و متخصصان امر نامی برای ان انتخاب کنند، بی‌تردید نامی بهتر از خلیج‌فارس نمی‌یافتند؛ چرا که ایران(پرشیا) بزرگ‌ترین کشوری است که در مجاورت این دریا قرار گرفته است و طولانی‌ترین ساحل، متعلق به این کشور است. ضمن آن که ایران با جمعیتی افزون بر 70 میلیون‌نفر، از تمام کشورهایی که در حاشیه خلیج قرار گرفته‌اند، بزرگ‌تر و پرجمعیت‌تر است.

وقتی نشنال جغرافی هم دست به تحریف زد!

در واپسین صفحه از این سند هم صادقانه نوشته‌اند:«پس از وقوع انقلاب اسلامی که با درهم‌شکستن روابط آمریکا و ایران همراه بود و نیز با شروع جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، تلاش‌هایی برای استفاده از برخی نام‌های نادرست به جای نام خلیج‌فارس صورت گرفت. اغلب این تلاش‌ها عامدانه نبودند اما ناشی از عدم آگاهی از حقایق بودند. با وجود آن که موسسات جغرافیایی و موسسات نشر در آمریکا به سختی تحت تأثیر دیگر کشورها قرار می‌گیرند اما در سال 2005 ما شاهد آن بوده‌ایم که انجمن نشنال جئوگرافیک، با سابقه مطلوب خود در عدم پذیرش نام‌های جعلی، نام خلیج فارس و جزایر ایران را تحریف کرد و به عمد در کارهای خود از نام‌های جعلی استفاده کرد.»

 جالب است که در این سند به ماجرای انتشار یک تقویم بزرگ در بحرین در سال 1996 اشاره می‌شود؛ تقویمی که حاوی نقشه‌هایی تاریخی از بحرین بود و در آن نقشه‌ها نام خلیج فارس به صراحت آمده بود. در این سند سپس آمده است:«از میان 6 هزار نقشه تاریخی موجود که تا سال 1890 منتشر شده است، تنها سه نقشه خلیج جنوب ایران را با نام‌هایی غیر از خلیج‌فارس، یعنی خلیج بصره، خلیج قطیف و خلیج عربی نمایش داده‌اند.»

اتفاق نظر؛ از هرودوس تا ابن‌حوقل!

افزون بر این، ممکن است که مردم محلی برخی از سواحل را به نام‌های محلی نامگذاری کرده باشند، اما این نام‌ها نمی‌تواند به سراسر خلیج فارس اطلاق شود. واضح است که استفاده تبلیغاتی اعراب از این سه نقشه مذکور، که هویت و اصالت آن هم روشن نیست، در برابر 6 هزار نقشه و متجاوز از 200 کتاب تاریخی و از بیان کسانی چون هرودوس گرفته تا اصطخری و ابن‌حوقل که همه خلیج جنوب ایران را به نام خلیج فارس خوانده‌اند، بی‌ارزش است.»

جالب است بدانید که نام «خلیج‌فارس» نامی نیست که خود ما ایرانی‌ها آن را انتخاب کرده باشیم! بلکه ابتدا یونانیان و رومیان بودند که بر اساس قدرت، جمعیت و گستره جغرافیایی ایران، نام پرشیا را مناسب این خلیج دیدند. این نام دست‌کم 2500 سال در تاریخ مکتوب جهان سابقه دارد و هیچ نامی به اندازه خلیج‌فارس مورد اتفاق‌نظر جغرافیدانان و تاریخ‌دانان نبوده است.

بررسی تمامی محتوای این سند رسمی در این مجال کوتاه نمی‌گنجد اما حقیقتا جمله به جمله آن شایسته مطالعه‌اند. خوب است ایرانیانی که دل در گرو خلیج فارس دارند آن را مطالعه کنند. خوانندگان فرهیخته مرآت می‌توانند این سند را از لینک ضمیمه پایین صفحه دانلود کنند.

محسن حسن‌زاده

انتهای پیام/ح

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه