تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

پیشخوان روزنامه ها

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

آخرین اخبار

مدیر کل انتقال خون استان سمنان:
1 درصد جمعیت جهان جزو گروه های خونی نادر هستند / نیاز استان و کشور به گروه های خونی منفی بیشتر است
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
مدیر کل انتقال خون استان سمنان گفت: حدود 99 درصد جمعیت جهان دارای گروه های خونی ABO و 1 درصد آنها دارای گروه های خونی نادر هستند.

به گزارش مرآت به نقل از  قومس؛ اهدای خون یکی از سنت های زیبا و پسندیده ای است که علاوه بر دارا بودن  فواید فراوان جسمی  برای شخص اهدا کننده، می تواند غروب عمری را طلوعی دوباره بخشد.

پژمان صالحی فر مدیر کل انتقال خون استان سمنان در گفتگو با خبرنگار قومس با بیان اینکه  سیستم گروه خونی 99/9 درصد مردم جهان از گروه خونی ABO تبعیت می کند، گفت: 1 درصد مردم دنیا نیز دارای گروه های خونی "نادر" هستند.

مدیر کل انتقال خون استان سمنان  با بیان اینکه دلیل خاصی برای  بوجود آمدن گروه های خونی نادر شناسایی نشده است، اظهار کرد: علت این امر گاهی مواقع ژنتیکی  و گاهی اکتسابی یا بر اثر ماده ای است  که وارد بدن می شود.

O مثبت بیشترین، وAB منفی  کمیابترین  گروه های  خونی در ایران و جهان هستند

صالحی فربیان کرد: در کل جهان و به تبع آن ایران 34 درصد  مردم دارای گروه خونیO مثبت، 25 درصد A مثبت، 24 درصد O مثبت، هستند و بقیه  شامل گروههای خونی منفی می باشند، به عنوان مثال؛ 4 درصد O منفی، 3 درصد A منفی، 2 درصد B  منفی و 1 درصد AB  منفی.

مدیر کل انتقال خون استان  تصریح کرد: هیچ یک از  گروه های خونی  ذکر شده جزو گروه های  خونی "نادر" نمی باشند اما جزو گره های خونی کمیاب هستند  و نیاز به آنها همیشگی است.

وی با تاکید بر اهمیت  مراجعه و اهدای خون توسط مردم، گفت: لزوم اهدای خون توسط افراد با گروههای خونی منفی جهت تامین این گروه خونی در سطح کشور و استان ضروری تر است.

43 نفر دارای گروه خونی O بمبئی و 8 نفر دارای گروه خونی "چلانو" در سطح کشور شناسایی شده اند

مدیر کل انتقال خون استان سمنان با بیان اینکه تاکنون مجموعا 51 نر از دو گروه خونی "نادر" به نامهای "O  بمبئی و چلانو"  در سطح کشور شناسایی شده اند، بیان کرد: تا کنون هیچ فردی از گروه های خونی "نادر" در استان سمنان شناسایی نشده است.

صالحی فر با  بیان اینکه  هر فرد دارای گروه خونی "نادر" ممکن است در آینده نیاز به خون داشته باشد و از آنجا که این افراد از گروههای خونی دیگر نمی توانند خون دریافت کنند لذا مراجعه ی همگانی مردم به پایگاههای انتقال خون و شناسایی وجود احتمالی گروههای خونی " نادر" امری ضروری است.

وی  تصریح کرد: با وجود اینکه پیدا کردن و آماده کردن هر کیسه خون "نادر" حدود 5 میلیون تومان برای سازمان انتقال خون هزینه در بر دارد اما  شناسایی  افراد دارای  این گروههای خونی  برای اهدای خون در مواقع ضروری به همنوعان خود، از اهمیت ویژه ای  برای سازمان برخوردار است.

شاخص اهدای خون در استان سمنان بالاست

مدیر کل انتقال خون استان با بیان اینکه استان سمنان  از لحاظ اهدای خون دارای رتبه های برتر کشوری  است، گفت: این شاخص در کشور به ازای هر هزار نفر 27  نفر و در استان سمنان به ازای هرهزار نفر 30 نفر است.

وی با اشاره به اینکه نیاز به خون همیشگی است و بستگی به مکان و زمان خاصی ندارد، گفت: نیاز به خون در فصل سرما و گروه های خونی منفی بیشتر است.

اهدای پلاسما، پلاکت، و خون هر کدام خاصیت های مخصوص خود را دارد

مدیر کل انتقال خون استان با اشاره به خاصیت جداگانه ی هر یک از فرآورده های خونی،  گفت: کسی که خون کامل می دهد این خون ممکن است  برای افرادی که دچار کم خونی هستند، استفاده شود؛ شخصی که پلاسما اهدا می کند برای بیماران سرطانی و کمبود فاکتور انعقادی و شخصی که پلاکت اهدا می کند برای بیماران سرطانی و دارای خونریزی، استفاده می شود.

وی در خاتمه با بیان اینکه 2 دستگاه پلاکت فرزیس در استان وجود دارد، گفت: "پلاسما فرزیس تولیدی" نیز بهمن ماه افتتاح می شود.

انتهای پیام/ع

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه