تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت

دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

آخرین اخبار

یادداشت؛
یورش ویروس‌های کُشنده‌تر از کرونا!/ امید کودکی که پایش از طفولیت با چوب خیزران فلک شد!
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
در روزهای اوج‌گیری شیوع کرونا در پیک دوم، یورشِ ویروس‌های کشنده‌تر از کرونا بر حجم نگرانی مردم افزوده است.

در روزهای اوج‌گیری شیوع کرونا در پیک دوم، یورشِ ویروس‌های کشنده‌تر از کرونا بر حجم نگرانی مردم افزوده است.

به گزارش مرآت، روزهای سختی را پشت سر می‌گذاریم منحنی آمار مرگ‌ومیر، کسادی بازار، ورشکستگی و تورم همچنان صعودی و سیر تدبیر، مدیریت کارآمد و مهار بحران همچنان نزولی است.

ماسک را هم اگر برای دقایقی بخواهی برای استنشاق هوای تازه کنار بزنی چیزی که روی دلت تلنبار می‌شود ویروس‌های کشنده‌تر از کروناست. گرانی، فقر، رکود...!

امید و وعده تدبیری که کارگشا نبود

پیش‌ترها دل مردم را به امید خوش کردند که اگر وعده تدبیرشان کارگشا بود حال امید همسالِ کودکان تیزپایی بود که باید در زندگی همگان پرسه می‌زد اما گویا طراحان این شعار واهی باسیاست‌های بی‌تدبیرانه خود پای این طفل صغیر را از همان بدو تولد با چوب خیزران فلک کردند.

الاای‌حال در ماجرای کرونا و چگونگی عملکرد مسئولان در تقابل با این ویروس تا اینجای کار به ضِرسِ‌قاطع می‌توان گفت‌: فشار روحی که از مجموع بی‌کفایتی‌ها و فقدان مدیریت‌های جهادی به مردم تحمیل شد کمتر از استرس‌های شیوع و همه‌گیری این بیماری نبود.

با کمی تأمل به این نتیجه می‌رسیم در پیک اول کرونا جان‌فشانی کادر درمان و ابتکار عمل مردم چه در بُعد افزایش روحیه و چه در باب همدردی به‌صورت چشمگیر مانع شیوع هر چه بیشتر زنجیره انتقال بیماری کرونا شد.

کرونا میدان آزمون و بزنگاهی برای یاری رساندن

مردم در هر رسته و جایگاه با اقدامات حمایتی همچون تبدیل بنگاه‌های اقتصادی خرد به خط تولید ماسک، الکل و شوینده و ضدعفونی‌کننده و... به یاری همنوع شتافتند این اقدامات اگرچه در راستای لبیک به ندای رهبر و تحقق طرح کمک‌های مؤمنانه عملیاتی شد اما مردم با مدیریت جهادی خود نشان دادند کرونا همان میدان بحران و آزمونی است که باید در بزنگاه به یاری هم شتافت.

حال در ادامه همان مسیریم کرونا این بلای قرن که بیش از هر چیزی به یک سناریوی آخرالزمانی شباهت دارد بیشتر از گذشته می‌تازد و کنار زدن ماسک برای تنفس عمیق و تبادل هوای تازه به ریه‌ها همچنان یک ریسک و تهدید برای سلامتی محسوب می‌شود و ادامه این روند همچنان برای مردم نگران کننده است.

روزگار پنهان کردن تنگدستی و با سیلی صورت را سرخ کردن نوستالژی مردم این زمانه!

 از سویی دیگر مشکلات اقتصادی، تورم و عدم نظارت‌ها و بی‌ثباتی قیمت‌ها آن‌چنان رنج مردم را مضاعف کرده که به‌ محض رسیدن به هم از درد مشترک‌شان سخن به میان می‌آورند و چنان تصور می‌شود که روزگار پنهان کردن تنگدستی و صورت را باسیلی سرخ نگه‌داشتن هم تبدیل به نوستالژی خوش مردم زمانه‌ی ما شد.

در موج دوم کرونا که البته قابل پیش‌بینی هم بود انتظار می‌رفت دولتمردان برای رویارویی با این غول کشنده قرن، کمی جدی‌تر در کرسی‌های هم‌اندیشی‌شان گرد هم‌آیند و راهکارهای عقلانی‌تر اتخاذ کنند اما تا اینجای کار به اثبات رسید در مواجهه با پیک دوم بازهم مردم قربانی سیاست‌های ناکارآمد شدند و نقش دولتمردان در مدیریت بحران کرونا همچون بحران سیل و زلزله بیشتر جنبه تشریفاتی و نمایشی داشت.

تأمین کالاهای اساسی، توزیع بسته‌های حمایتی، نظارت بر بازار و قیمت‌های عرضه‌ی اقلام اساسی اعطای تسهیلات ویژه برای پرداخت اجاره و آبونمان، انجام تست‌های فراگیر تشخیص کووید 19، حمایت اقشار آسیب‌پذیر به معنای واقعی نه در قالب شعار جزو حداقل‌هایی است که بحران‌زدگان همچنان انتظار دارند از سوی مسئولانشان عملیاتی شود.

گزافه نیست اگر بگوییم مردم ایران طی سال‌های اخیر به‌واسطه سوء‌مدیریت‌ها، متحمل مرارت‌های زیادی شدند از این رو  انتظار می‌رود در بحبوحه کرونا که رنج مردم مضاعف شده، تدبیری گران و چاره‌ای کارساز برای بهبود شرایط از سوی متولیان و مسئولان کشور اتخاذ شود.

در هر صورت و با وجود اینکه بسیاری از تصمیمات اتخاذشده در ستاد مقابله با کرونا قابلیت عملیاتی شدن نداشت و حتی از روی کاغذ و صورت‌جلسات، خارج نشد اما امید است کرونا بستری برای ایجاد تحولات در بحران‌ها و اتفاقات احتمالی آینده باشد.

انتهای پیام/م

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه