دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

آخرین اخبار

مدیر جهاد کشاورزی شاهرود؛
گلخانه سه هزار متری هیدروپونیک در شاهرود بهره‌برداری شد
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
مدیر جهاد کشاورزی شاهرود گفت: گلخانه سه هزار متر مربعی کشت هیدروپونیک در مجتمع گلخانه‌ای روستای دهملا این شهرستان افتتاح شد.

به گزارش مرآت، علی اصغر حجی در گفت و گو با خبرنگاران افزود: این گلخانه در مساحت سه هزار متر مربع با سرمایه گذاری شخصی ۱۱ میلیارد ریال و تسهیلات چهار میلیارد ریالی با اشتغالزایی برای چهار نفر به بهره برداری رسید.

وی با بیان اینکه ساخت مجتمع های گلخانه‌ای یکی از مهمترین رویکردها در جهاد کشاورزی است، اظهار داشت: تولید سالیانه ۹۸ تن محصولات گلخانه‌ای از جمله سبزی و صیفی جات برای این گلخانه پیش بینی شده است.

حجی این نوع گلخانه را از نسل گلخانه های نسل چهارم خواند و تصریح کرد: ارتفاع این گلخانه ۶.۵ متر و پوشش دیواری آن از جنس پلی کربنات است.

 مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شاهرود درباره نحوه کشت هیدروپونیک گفت: در این نوع از کشت گیاه مواد غذایی را از خاک نمی گیرد بلکه ریز و درشت مغذی به صورت فرمول شده از طریق کود و آب در اختیار گیاه قرار می گیرد.

وی با اشاره به اینکه ریشه گیاه در بستری خنثی قرار دارد، ابراز داشت: آب و مواد غذایی به شکل مصنوعی به گیاه داده می شود و در این نوع از کشت تولید محصول تا سه برابر گلخانه های خاکی است.

حجی با بیان اینکه ریشه این گیاهان در بستری به طور کامل ایزوله شده قرار دارد، افزود: بسیاری از بیماری ها از طریق خاک به گیاه منتقل می شود در این روش گیاه ریشه در خاک ندارد و از ابتلا از بیماری مصون است.   

مدیرجهاد کشاورزی شهرستان شاهرود ادامه داد: در مجتمع گلخانه ای روستای دهملا ۲۱ قطعه سه هزارمتری به سرمایه گذاران  واگذار شده که تاکنون بیش از چهار هکتار از آن زیر کشت رفته است.

هم اکنون ۱۷ هکتار گلخانه در شهرستان شاهرود وجود دارد. شهرستان های میامی و شاهرود با داشتن حدود ۴۰ هزار هکتار زمین زیر کشت، هر ساله با تولید حدود ۶۰۰ هزار تن محصولات باغی و کشاورزی ، سهم قابل توجهی از محصولات کشاورزی استان سمنان را تولید می کنند.

سطح زمین های زراعی شهرستان شاهرود ۱۸ هزار هکتار است که ۲۴ درصد از زمین های کشاورزی استان را شامل می شود و حدود هفت هزار هکتار از زمین های کشاورزی شاهرود به سامانه آبیاری نوین مجهز شده که حدود نیمی از این میزان در دولت تدبیر و امید اجرا گردیده است . 

ایرنا/

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.