تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت

دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

آخرین اخبار

    
گلایه مردم از بی‌توجهی به آستان امام‌زاده یحیی (ع)/ شهرداری سمنان فکری کند
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
شماری از مردم سمنان از مشکلات موجود در حریم آستان مقدس امام‌زاده یحیی (ع) گلایه‌مند بوده و از شهرداری سمنان خواسته‌اند تا برای رفع این مشکلات فکری کند.

به گزارش مرآت، استان سمنان دارای بافتی مذهبی و مردمی متدین بوده که همواره اماکن زیارتی و آستان مقدس امامزادگان را ملجأ و پناهگاه خود می‌دانند و برای زیارت در این اماکن حضور می‌یابند.

آرامشی عمیق که به‌واسطه حضور در این زیارتگاه‌ها نصیب انسان می‌شود، او را وامی‌دارد تا حضورش در آستان مقدس امامزادگان و بقاع متبرکه را استمرار بخشد؛ اما وجود برخی مشکلات در حریم برخی این بقاع متبرکه، این حضور مجدد را دچار مخاطراتی ساخته است.

امامزاده یحیی (ع) را فرزند امام موسی بن جعفر (ع)، امام هفتم شیعیان و برادر امام رضا (ع) می‌دانند که آرامگاه او با کاشی‌کاری‌های فیروزه‌ای زیبا مزین شده است.

امامزاده یحیی (ع) شهر سمنان برای افرادی که دنبال آرامش هستند، مکانی عالی و دنج شناخته می‌شود؛ آستان مقدس این امامزاده در انتهای بازار جنوبی و در مرکز بافت قدیم شهر سمنان قرار دارد؛ اما نبود سرویس بهداشتی و پارکینگ مناسب در نزدیکی این بقعه متبرکه سبب ایجاد مشکلاتی برای مردم و کسبه اطراف شده است.

دریغ از یک خدمت ساده!

یکی از زائران سمنانی به فارس می‌گوید: امروز برای زیارت به آستان امامزاده یحیی (ع) سمنان آمدم و همیشه از حضور در این فضا، آرامش خاصی می‌گیرم. وجود خود امامزاده عظیم‌الشأن و البته شهدای والامقامی که در این محل دفن شده‌اند، مثل بمب انرژی می‌ماند.

اصغر رامه افزود: سال‌های قبل که به آستان امامزاده یحیی (ع) سمنان می‌آمدیم، سرویس بهداشتی داشت؛ اما امروز بسته بود و گویا مشکل اساسی دارد که در حال تعمیر هستند.

نبود سرویس بهداشتی و پارکینگ مناسب در نزدیکی این بقعه متبرکه سبب ایجاد مشکلاتی برای مردم و کسبه اطراف شده است

وی گفت: شهرداری سمنان باید به کمک مسؤولان هیأت امنای آستان امامزاده یحیی (ع) سمنان بیاید و برای رفع مشکلات این‌چنینی از پول خود مردم برای آرامش آنها هزینه کند.

این زائر سمنانی می‌گوید: اخیراً شنیدم که شهرداری سمنان می‌خواهد برای زندان سمنان ساختمان اداری بسازد؛ یعنی واقعاً کمک به ساخت سرویس بهداشتی برای آستان امامزاده یحیی (ع) سمنان که محل رجوع هر روزه عاشقان اهل‌بیت (ع) محسوب می‌شود، ارزش کمتری از ساختن بنا برای زندان دارد؟

پارکینگ؛ معضل مردم و کاسبان

یکی از کسبه اطراف آستان امامزاده یحیی (ع) سمنان هم به فارس می‌گوید: نبود پارکینگ به یکی از مشکلات مهم ما اطراف این بقعه متبرکه تبدیل کسبه شده است.

محمد جواهری ادامه داد: مردم به‌خصوص در روزهای آخر هفته و پنج‌شنبه‌ها به منطقه بازار سمنان و زیارت آستان امامزاده یحیی (ع) سمنان می‌آیند و ازدحام خودروها باعث می‌شود به‌راحتی جای پارکی در این منطقه پیدا نشود.

شهرداری سمنان باید به کمک مسؤولان هیأت امنای آستان امامزاده یحیی (ع) سمنان بیاید و برای رفع مشکلات این‌چنینی از پول خود مردم برای آرامش آنها هزینه کند

وی ادامه داد: بسیاری از مردم به خاطر نبود پارکینگ مطلوب در این منطقه، خودروهایشان را جلوی مغازه‌های ما پارک می‌کنند و این امر در کاسبی و کار ما اثر سوء می‌گذارد.

این کاسب سمنانی می‌گوید: شهرداری سمنان یک پارکینگ عمومی که در بازار سمنان وجود داشت را هم تبدیل به پارکینگ خصوصی کرده است و از مردم پول می‌گیرد و به همین خاطر، خیلی‌ها به سمت پایین آستان امامزاده یحیی (ع) سمنان می‌آیند و خودروهایشان را جلوی مغازه‌های ما پارک می‌کنند.

مهدی بصیری، یکی از شهروندان سمنانی هم می‌گوید: پارکینگ  آستان امامزاده یحیی (ع) سمنان (پارکینگ آسفالت قسمت بالا) طراحی مناسبی ندارد که این مشکل به ترافیک منطقه اضافه کرده است.

وی تصریح کرد: اگر قرار است در قسمت پایین، پارکینگی که احداث شده، مورد بهره‌برداری قرار گیرد، عرض خیابان بالا را بیشتر کنند تا خودروهایی که از سمت  آستان امامزاده یحیی (ع) سمنان به سمت خیابان ابوذر قصد تردد دارند، گرفتار نشوند.

خدمات‌رسانی خوبی را شاهد نیستیم

حجت‌الاسلام غلام‌حسین مهدوی‌نژاد، رئیس هیأت امنای آستان مقدس امامزاده یحیی (ع) سمنان هم در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس با تأکید بر اینکه استان سمنان هر ساله پذیرای زائران بارگاه ملکوتی امام رضا (ع) است که به زیارت برادر بزرگوارشان نیز می‌آیند، تصریح کرد: مردم استان سمنان همیشه پذیرای زائران آستان قدس رضوی بودند و خدمات‌رسانی انجام می‌شده است.

مهدوی‌نژاد با اشاره به اینکه بقاع متبرکه انسان را به یاد خدا می‌اندازند، اضافه کرد: در روایات داریم دوست خوب کسی است که انسان با دیدنش به یاد خدا می‌افتد و ساختمان خوب ساختمانی است که انسان را به یاد خدا بیندازد.

وی با بیان اینکه حتی گذر از کنار بقاع متبرکه انسان را به یاد خدا و اهل‌بیت (ع) می‌اندازد، تصریح کرد: این موضوع از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است؛ در گذشته به خاطر امکانات و دیدگاهی که وجود داشته، ساختمان‌ها در جاهایی ساخته شده که خدمات کمی داده می‌شد و با رشد جمعیت هم توجهی به توسعه بقاع متبرکه نشد.

مردم به‌خصوص در روزهای آخر هفته به منطقه بازار سمنان و زیارت آستان امامزاده یحیی (ع) سمنان می‌آیند و ازدحام خودروها باعث می‌شود به‌راحتی جای پارکی در این منطقه پیدا نشود

رئیس هیأت امنای آستان مقدس امامزاده یحیی (ع) سمنان با تأکید بر اینکه بقاع متبرکه در دوران پهلوی و طاغوت و قبل از ظهور نظام ولایی جمهوری اسلامی مظلوم واقع شدند، اضافه کرد: خدمات فرهنگی، رفاهی و دینی آن زمان وجود نداشته است و به برکت استقرار نظام اسلامی در کشور و رهبری ولایی، بقاع متبرکه مورد توجه ویژه‌ای قرار گرفتند.

مهدوی‌نژاد با اشاره به اینکه باید کنار بقاع متبرکه امکان خاص خدمات‌رسانی فرهنگی و رفاهی ایجاد شود، تصریح کرد: مردم باید در این زمینه تلاش‌های زیادی داشته باشند.

وی با بیان اینکه امکانات خدماتی و رفاهی در آستان برخی امام‌زادگان (ع) و بقاع متبرکه خوب است، اضافه کرد: این امکانات در برخی دیگر محدود است.

رئیس هیأت امنای آستان مقدس امامزاده یحیی (ع) سمنان تأکید کرد: کارهای خوبی اطراف حرم مطهر امام‌زاده یحیی (ع) سمنان انجام شده است؛ اما باز هم می‌بینیم زائران در بحث پارکینگ و امکانات رفاهی در این بقعه متبرکه مشکلاتی دارند و خدمات‌رسانی خوبی را شاهد نیستیم.

مهدوی‌نژاد با اشاره به اینکه به اقدام جدی در حریم آستان مقدس امامزاده یحیی (ع) سمنان نیاز داریم، اظهار کرد: اجرای اقدامات فرهنگی در این بقعه متبرکه لازم و ضروری است.

فارس

انتهای پیام/م

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه