تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت

دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

پیشخوان روزنامه ها

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

آخرین اخبار

    
کنگره درباره ارتباط مشاور سابق ترامپ با پروژه رأکتورهای هسته‌ای خاورمیانه تحقیق می‌کند
دو نفر از نمایندگان کنگره قصد دارند درباره ارتباط احتمالی مشاور سابق امنیت ملی کاخ سفید با پیشبرد پروژه ساخت 40 رأکتور هسته‌ای در خاورمیانه تحقیق کنند.

به گزارش سرویس بین الملل مرآت به نقل از خبرگزاری فارس،‌نمایندگان دموکرات کنگره می‌گویند در حال تحقیق و بررسی در خصوص این مسئله هستند که آیا «مایکل فلین» مشاور سابق امنیت ملی «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا به طور محرمانه پروژه آمریکا-روسیه برای ساخت دهها رأکتور هسته‌ای در خاورمیانه را ترویج داده یا خیر.

خبرگزاری رویترز گزارش کرد، «الیا کامینگیز» و «الیوت انگل» در نامه‌ای که روز 12 سپتامبر برای وکیل فلین نوشتند، گفتند: «مردم آمریکا شایسته این هستند که بدانند....آیا فلین به صورت محرمانه، منافع شخصی این تجارت را زمانیکه مشاور ستاد انتخاباتی ترامپ یا مشاور امنیت ملی وی بوده است، ترویج داده است یا خیر».

«رابرت کلنر» وکیل فلین حاضر به اظهارنظر در این رابطه نشد.

این نمایندگان دموکرات کنگره می‌گویند که از مدیران شرکت‌هایی که در این پروژه دخیل بودند، درخواست کرده‌اند که تا تاریخ 4 اکتبر، «تمامی ارتباطاتی» که با فلین یا مقامات دولت ترامپ داشته‌اند را ارائه کنند.

کامینگز، نماینده ارشد دموکرات کمیته نظارت و اصلاح دولت در مجلس نمایندگان آمریکا و انگل دموکرات ارشد کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا می‌باشد.

پروژه مذکور در واقع پیشنهاد ساخت 40 رأکتور هسته‌ای در سراسر خاورمیانه را برای تأمین یک شبکه برق منطقه‌ای را مطرح می‌کند. این رأکتور طوری طراحی شده‌اند که قابلیت تولید سوخت برای سلاح هسته‌ای را ندارند.

بخش تبلیغاتی این پروژه می‌گوید که امنیت این رأکتورها توسط «روسوبورون» شرکت صادرکننده تسلیحات روسیه تأمین می‌شود که تحت تحریم‌هایی است که «باراک اوباما» رئیس‌جمهور سابق آمریکا به این شرکت تحمیل کرده بود.

بر اساس این گزارش، بودجه پروژه مذکور قرار است توسط عربستان سعودی و دیگر کشورهای عربی خلیج فارس تأمین شود و توسط کنسرسیوم شرکت‌های آمریکا، روسیه، فرانسه، هلند، عرب، انگلیس، اوکراین و اسرائیل ساخته و راه‌اندازی شود.

کامینگز و انگل می‌گویند که فلین در زمان پرکردن فرم تجدید صلاحیت امنیت ملی خود، به هیچ‌ عنوان سفر ژوئن 2015 خود به مصر و اراضی اشغالی فلسطینیان برای پیش برد این پروژه رأکتوری را فاش نکرد.

به گفته این دو نماینده کنگره، این مخفیکاری فلین در واقع نقض قوانین فدرال است و تأکید کرده‌اند که یافته‌های خود را در اختیار «رابرت مولر» مشاور ویژه وزارت دادگستری آمریکا قرار داده‌اند.

«توماس کوچران» یک فیزیکدان هسته‌ای که به توسعه این پروژه کمک کرده است به نمایندگان کنگره گفته است که فلین در حین این سفر خود احتمالاً به مقامات مصری فشار آورده است که پیشنهاد رقیب از روسیه برای تأمین مالی و ساخت یک سامانه کوچکتر از چهار رأکتور در مصر را به تعویق بیاندازد.

کوچران تصریح کرد که فلین در سفر به اراضی اشغالی به دنبال آن بود که به تل آویو تضمین دهد که این پروژه در راستای منافع آنها است.

کوچران تصریح کرد که احتمالاً دولت ترامپ حمایت‌هایی از این طرح کرده است به ویژه آنکه این پروژه در راستای منافع آمریکا و روسیه بوده است.

فلین یک چهره اصلی در تحقیقات کنگره و وزارت دادگستری در خصوص تلاش روسیه برای مداخله در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا و تبانی احتمالی مشاوران ترامپ با مقامات روس می باشد. روسیه ادعای مداخله در انتخابات آمریکا را رد کرده است و ترامپ گفته که هیچ‌گونه تبانی در کار نبوده است.

انتهای پیام/

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه