تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت

دیدگاههای اخیر

تصویر روز

آخرین اخبار

معاون استاندار سمنان:     
کشور از سوء‌مدیریت منابع آب رنج می‌برد
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار سمنان گفت: متأسفانه کشور امروز از مشکل سوء‌مدیریت منابع آب رنج می‌برد.

به گزارش مرآت، حبیب‌الله خجسته‌پور ظهر امروز در جمع اعضای خانه کشاورز استان سمنان اظهار کرد: جایگاه کشاورزان که هم دغدغه سیاسی دارند و هم اقتصادی قابل تقدیر است؛ چراکه از قشر کشاورز علی‌رغم تأثیرگذاری فراوان در جامعه، کمتر صدایی شنیده می‌شود.

وی تصریح کرد: اعضای خانه کشاورز استان سمنان، بیشترین حجم فعالیت‌های خود را به سمت فعالیت‌های صنفی سوق دهند؛ چراکه اگر به لحاظ صنفی بتوانیم مطالبات قشر کشاورز را برآورده کنیم، قطعاً این اقدام به نتایج سیاسی منجر خواهد شد؛ ولی اگر صرفاً بر مسائل سیاسی تا کید و مسائل صنفی کمرنگ شود، به تأثیرگذاری مدنظر منجر نخواهد شد.

کشاورزان به توسعه اقتصاد کمک کنند

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار سمنان ادامه داد: در سنوات اخیر، مقام معظم رهبری تأکید زیادی بر بحث حوزه‌های اقتصادی دارند و شاه‌بیت تأکیدات ایشان، اقتصاد مقاومتی است و هر سال را به نام وجهی از سیاست‌های اقتصاد مقاومتی نام‌گذاری فرموده‌اند و کشاورزی نمونه بارز و عالی اقتصاد مقاومتی است.

خجسته‌پور بیان کرد: در تعریف اقتصاد مقاومتی آمده است که باید درون‌زا و برونگرا باشد و همه این‌ها را در حوزه کشاورزی شاهد هستیم؛ هر چند به دلیل محدودیت‌ها در بحث منابع، عمدتاً کشاورزی ما جنبه معیشتی دارد و در حد گذران امور زندگی یک ساله کشاورز است؛ اما باید به سمتی حرکت کرد تا کشاورزی، اقتصادی باشد و علاوه بر تأمین معیشت زندگی یک ساله کشاورزان، به توسعه اقتصاد کشور هم کمک کند.

وی افزود: متأسفانه وقتی مسأله سیاسی برای کشور ایجاد شده و با تحریم جدید یا هجمه‌ای اقتصادی مواجه می‌شویم، بسیاری از شاخه‌های اقتصادی ما تعطیل می‌شود و حجم فعالیت‌ها کاهش می‌یابد؛ اما کشاورزی، حوزه‌ای است که به دلیل درون‌زا بودن، اقتصاد مقاومتی را در دل خود لحاظ کرده و اگر حوزه صنعتی و خدماتی ما دچار مشکل شود، حوزه کشاورزی می‌تواند روی پای خود بایستد و به اقتصاد کشور کمک کند.

وابستگی نداریم

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار سمنان افزود: اگر دنبال رونق تولید هستیم، به‌واسطه مشکلاتی که در سیاست خارجی ایجاد شده است، جایی که می‌تواند برای ما نقطه اتکا باشد، حوزه کشاورزی است.

خجسته‌پور گفت: سیاست‌گذاران کشور و مدیران در تمام سطوح استانی و کشوری باید قدردان زحمات کشاورزان باشند و در جهت رونق حوزه کشاورزی تلاش کنند‌.

وی با بیان اینکه باید حوزه کشاورزی به سمتی پیش رود که با توجه به کمبود امکانات بهره‌وری بیشتری را شاهد باشیم، گفت: در حوزه کشاورزی هیچ‌گونه وابستگی به کشورهای خارجی و آن‌هایی که هرازچندگاهی فشاری بر اقتصاد مملکت می‌آورند، نداریم و این عدم وابستگی حوزه کشاورزی می‌تواند در اقتصاد کشور تأثیرگذار باشد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار سمنان ادامه داد: یکی از مشکلات کشور و استان سمنان، بحث آب است که خود دو مشکل مهم را شامل می‌شود؛ ابتدا مشکل کمبود آب و دوم عدم مدیریت آب که متأسفانه کشور ما بیشتر از مشکل سوء مدیریت آب رنج می‌برد.

بهره لازم را از بارندگی‌ها نبردیم

خجسته‌پور اظهار کرد: سال 98 نسبت به سال‌های گذشته، بارندگی ممتازی را پیش رو داشتیم؛ اما به دلایل مختلف نتوانستیم بهره لازم را از این بارندگی داشته باشیم.

وی تصریح کرد: خشک‌سالی‌های دهه‌های اخیر باعث شد تا توجهی مسأله آبخیزداری و آبخوان‌داری نداشته باشیم و متأسفانه طرح‌ها به دست فراموشی سپرده شد یا کارایی لازم را از دست داد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار سمنان گفت: اگر طرح‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری به‌روز و استحکام لازم را دارا بود، می‌توانستیم آب را ذخیره‌سازی کنیم؛ اما عدم مدیریت آب سبب ایجاد سیل شد و خساراتی را نیز وارد کرد و بهره لازم از این نعمت الهی حاصل نشد.

خجسته‌پور بیان کرد: این مسأله که خسارت‌های جانی و مالی به دنبال داشت، باید تلنگری برای مدیران باشد تا به بحث مدیریت منابع آب توجه لازم را داشته باشند.

انتهای پیام/ م

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.