تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت

دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

آخرین اخبار

    آژانس فضایی اروپا اعلام کرد؛
کشف شواهد تازه از وجود ۳ دریاچه در عمق مریخ
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
فضاپیمای مارس اکسپرس آژانس فضایی اروپا که در حال گردش به دور مریخ است، شواهد تازه ای را از وجود آب مایع در زیر توده‌های یخ در قطب جنوب این سیاره به دست آورده است.

به گزارش مرآت، به نقل از نیواطلس، رادار پیشرفته نصب شده بر روی این فضاپیما موسوم به MARSIS موفق به شناسایی سه دریاچه در زیر سطح مریخ شده که مساحت بزرگترین آنها ۲۰ در ۳۰ کیلومتر تخمین زده شده است.

پیش از این در سال ۲۰۱۸ شواهدی از وجود آب در عمق مریخ به دست آمده بود. همچنین در بررسی‌های قبلی مشخص شده بود که دریاچه‌ای مملو از یخ نیز در مریخ وجود دارد که طول و عرض آن ۲۰ در ۱.۵ کیلومتر است.

محققان می‌گویند دریاچه‌های کوچک یادشده شباهت زیادی به دریاچه‌های عصر یخبندان دارند که تعدادی از آنها در زیر یخ‌های مناطقی در گرینلند، شمال کانادا و قطب جنوب شناسایی شده‌اند. اما ممکن است به علت دمای بسیار پایین مناطق قطبی مریخ آب موجود در این دریاچه‌ها بسیار شور باشند و همین مساله از یخ زدن آنها جلوگیری کرده باشد.

محققان امیدوارند بتوانند در آینده این دریاچه‌ها را از نزدیک بررسی کنند تا مشخص شود آیا در آنها موجودات زنده‌ای وجود دارند یا شوری بیش از حد حیات در دریاچه‌های مذکور را ناممکن کرده است.

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه