تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت

طراحی انواع نرم افزار های کنترل صنعتی

دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

فروش محصولات نیروگاه خورشیدی

آخرین اخبار

یافته جدید محققان؛
کشف سیاره گازی جوان در فاصله ۳۰۰ سال نوری از زمین
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
محققان در فاصله ۳۰۰ سال نوری از زمین یک سیاره عظیم و جوان گازی کشف کرده اند. این نزدیک ترین سیاره گازی جوان کشف شده نسبت به زمین است.

به گزارش مرآت، ستاره شناسان یک سیاره گازی عظیم و جوان در فاصله ۳۰۰ سال نوری از زمین کشف کرده اند. این نزدیک ترین سیاره عظیم جوان نسبت به زمین است که ۲MASS ۱۱۵۵-۷۹۱۹ b نام گرفته است. 

به گفته محققان ۲MASS ۱۱۵۵-۷۹۱۹ b به تدریج رشد می کند و به یک سیاره گازی بزرگ مانند مشتری یا زحل تبدیل می شود.

«آنی دیکسون- وندرولد» محقق ارشد و استاد مقطع دکتری در انستیتو فناوری روچستر در این باره می گوید: ما یک شی آسمانی تاریک و خنک کشف کردیم که بسیار جوان است. حجم سیاره ۱۰ بار بیشتر از مشتری است. این امر نشان می دهد شی آسمانی یک سیاره جوان است که هنوز فرآیند تشکیل آن تمام نشده است.

هرچند بسیاری از سیارات دیگر از طریق تلسکوپ کپلر و ابزارهای مشابه آن کشف شده اند اما تمام آنها سیاراتی کهن سال بودند. 

براساس آنچه محققان دریافته اند، برای تشکیل یک سیاره گازی عظیم، باید حجم آن به اندازه ای برسد که بتواند با گرانش زیاد خود گازهای اطراف را جذب کند. همزمان با حرکت گازها به سمت سیاره، نوعی اتمسفر به وجود می آید. این اتمسفر با رشد سیاره حجیم تر می شود. اگر سیاره چندبار بزرگتر از زمین باشد، به سرعت گازها را جمع آوری می کند و به سیاره عظیم گازی تبدیل می شود.

فرایند جذب گاز معمولا زمانی رخ می دهد که سیاره دور یک ستاره جوان دور می زند. ستاره های جوان دیسک هایی از گاز اطراف خود دارند که به رشد سیارات عظیم گازی کمک می کند. بنابراین سیارات عظیم گازی در فاصله اندکی از ستاره به وجود می آیند. اما فاصله سیاره گازی جوان کشف شده تا خورشید ، ۶۰۰ بار بیشتر از فاصله این ستاره تا زمین است. به همین دلیل کشف آن سوالات زیادی برای دانشمندان ایجاد کرده است.

منبع/دیجیتال ترندز

انتهای پیام/پ

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه