تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت

دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

آخرین اخبار

    کاغذ یارانه‌ای و نبودش-۷
کاغذدولتی نباشدصنعت نشر تعطیل میشود/انتشار ۲۰۰ نسخه اسمش چاپ نیست
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
مدیر انتشارات کتابسرای تندیس معتقد است اگر کاغذ دولتی از معادلات تهیه کاغذ ناشران حذف شود، صنعت نشر تعطیل می‌شود.

به گزارش مرآت ،در هفتمین قسمت از پرونده «کاغذ یارانه‌ای و نبودش» سراغ مدیر انتشارات کتابسرای تندیس رفتیم. این‌ناشر هم مانند شش‌ناشر پیشین، معتقد است حذف یارانه دولتی کاغذ به تعطیلی صنعت نشر کشف و توقف کار بسیاری از ناشران خصوصی می‌انجامد که به کار چاپ و توزیع کتاب‌های عمومی اشتغال دارند.

ابوالفضل میرباقری می‌گوید: شک نکنید که اگر کاغذ دولتی نباشد، همه باید تعطیل کنیم و برویم. در حال حاضر که کاغذ با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی تهیه می‌شود، قیمتی که پشت کتاب‌ها می‌خورد، برای مخاطبان سنگین است. فکرش را بکنید این یارانه برداشته شود؛ آن‌وقت قیمتی پشت جلد،‌ جهش محسوسی خواهد داشت و دیگر کسی نمی‌تواند کتاب بخرد. در نتیجه میزان مطالعه هم از رقم فعلی کمتر خواهد شد.

وی افزود: این‌میزان نقدینگی ناشر است که در اولویت است. فرض کنید بنا باشد ۳ برابرِ هزینه‌ای که تا حالا بابت کاغذ می‌دادید، باید بپردازید. نتیجه این است که تولید، یک‌سوم خواهد شد. حالا این‌وضعیت را بین ناشران در نظر بگیرید. نتیجه چنین‌وضعی این‌می‌شود که تولید هرناشر، به‌یک‌سوم کاهش پیدا می‌کند.

مدیر انتشارات کتابسرای تندیس در پاسخ به این‌سوال که درباره شایعه حذف یارانه کاغذ چه شنیده، گفت: نمی‌دانم این‌شایعه تا چه حد می‌تواند به واقعیت تبدیل شود. اما امیدوارم در همان حد شایعه باقی بماند.

میرباقری درباره پناه‌بردن برخی از ناشران به چاپ و نشر دیجیتال در شرایط فعلی، گفت: من تا به حال با نشر دیجیتال کار نکرده‌ام و به‌نظرم چاپ کتاب با ۲۰۰ یا ۱۰۰ نسخه شمارگان، دیگر اسمش چاپ نیست؛ بلکه تکثیر است. البته در شرایط فعلی، این‌هم راهکاری برای حفظ سرمایه ناشر در زمینه‌هایی مثل انبارداری، زینک و ... است. چون این‌گونه می‌شود سهم بیشتری را به کتاب‌های دیگر اختصاص داد. یعنی اگر شما با سرمایه چاپ یک‌کتاب، ۳ کتاب چاپ می‌کنید.

این‌ناشر گفت: نه این‌که کار دیگر همکارانم را در زمینه ورود به چاپ دیجیتال قبول نداشته باشم اما تا الان سعی نکرده‌ام وارد این‌حوزه بشوم.

وی در پایان و جمع‌بندی گفت: نکته مهم این است که با حذف کاغذ یارانه‌ای، بازار کاغذ و به تبع آن، بازار کتاب یک سکته مهم و تاثیرگذار می‌کند.

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه