تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

پیشخوان روزنامه ها

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

آخرین اخبار

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان در نشست خبری:    
کارکرد اجتماعی تعاونی ها بیش از کارکرد اقتصادی آنهاست/ تاسیس اولین تعاونی کشور در سال 1314 در استان سمنان
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان با تاکید بر کارکردهای اجتماعی تعاونی ها در کشور گفت: در ده سال اخیر شاهد کمرنگ شدن فرهنگ کار جمعی و گروهی در کشور بوده ایم.

به گزارش خبرنگار مرآت، اسماعیل غنیان مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان سمنان در نشست خبری که به مناسبت فرارسیدن هفته تعاون برگزار شد با بیان اینکه از 11 تا 17 شهریور به عنوان هفته تعاون نامگذاری شده است گفت: یکی از محورهای اصلی سیاست های اقتصاد مقاومتی مردمی کردن اقتصاد کشور است که یکی از مهمترین راههای آن ترویج فرهنگ تعاون در جامعه است.

کارکرد اجتماعی تعاونی ها بیش از کارکردهای اقتصادی آنهاست

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان با تاکید مردمی شدن اقتصاد اظهار کرد: معتقدیم تا زمانی که موضوعات مختلف اقتصادی به معنای واقعی کلمه مردمی نشده باشد نمی تواند اثرات فراگیری در جامعه بر جای بگذارد چراکه اگر موضوعی مردمی شود افراد جامعه از دل و جان خود برای آن مایه خواهند گذاشت.

غنیان با اشاره به کارکردهای مختلف تعاونی در جامعه تصریح کرد: تعاونی ها صرفا به حوزه مسائل اقتصادی محدود نمی شوند و کارکرد اجتماعی و فرهنگی آنها نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی با ابراز تاسف از کمرنگ شدن فرهنگ تعاون در دهه گذشته افزود: در سالهای اخیر به ندرت شاهد ایجاد مراکز تجاری و اقتصادی خانوادگی و گروهی بوده ایم که این موضوع پیامدهای منفی فراوانی به دنبال خواهد داشت.

اولین تعاونی کشور متعلق به مردم استان سمنان است

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی با یادآوری تاسیس اولین تعاونی کشور در استان سمنان گفت: افتخار استان سمنان آن است که نخستین تعاونی کشور در سال 1314 با شماره ثبت 1 در روستای داورآباد شهرستان آرادان تاسیس شده است و خوشبختانه همچنان فعال است.

غنیان ادامه داد: دومین تعاونی کشور 20 سال پس از تعاونی داورآباد آرادان به ثبت رسیده است که این امر نشانگر وجود روحیه کار جمعی در بین مردم استان سمنان است.

وی از وجود هزار و 151 تعاونی فعال و به روز در استان سمنان خبر داد و گفت: نسبت تعاونی های فعال استان به کل کشور از نسبت جمعیت این استان به جمعیت کشور بیشتر است.

سهم تعاونی های کشاورزی در استان بیش از سایر حوزه ها است

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه 38 درصد تعاونی های استان در حوزه کشاورزی، دام و طیور فعالیت می کنند اظهار کرد: تامین منابع آب مهمترین دغدغه تعاونی های روستایی استان سمنان است که باید با رویکرد مصرف بهینه آن مرتفع شود.

غنیان به اشتغال 16 هزار و 600 نفر از مردم استان در بخش های مختلف تعاونی اشاره کرد و گفت: از ابتدای دولت یازدهم تاکنون با افتتاح 88 تعاونی زمینه اشتغال هزار و 308 نفر فراهم شده است.

وی بیشترین سهم تعاونی های فعال استان را مربوط به شهرستان شاهرود دانست و افزود: پس از شهرستان شاهرود که 25 درصد تعاونی های استان را به خود اختصاص داده است شهرستانهای سمنان و دامغان قرار دارند.

یکی از تعاونی های استان در بین 17 تعاونی برتر کشور

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان در بخش دیگری از این نشست خبری با اشاره به برگزاری جشنواره تعاونی های برتر استان و کشور در هفته جاری گفت: در همایش ملی تجلیل از تعاونی های برتر که در تهران برگزار خواهد شد 17 گرایش تخصصی تعاونی انتخاب شده اند که یکی از آنها مربوط به استان سمنان است.

غنیان از ثبت نام 148 تعاونی جهت شرکت در همایش تعاونی های برتر استان سمنان خبر داد و افزود: متاسفانه برخی از تعاونی ها در معرفی اقدامات و مستندات خود ضعیف عمل کرده اند که اگر مستندات بیشتری ارائه می شد ممکن بود سهم استان در همایش ملی بیش از 1 تعاونی باشد.

وی با اشاره به بهره برداری از 8 تعاونی در هفته جاری در نقاط مختلف استان گفت: با افتتاح این تعاونی ها زمینه اشتغال 139 نفر فراهم خواهد شد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان با بیان اینکه برای فعالیت این تعاونی ها بیش از 6 میلیارد و 800 میلیون تومان سرمایه گذاری شده است تصریح کرد: حدود نیمی از این سرمایه به اعضای تعاونی ها و نیمی دیگر نیز به تسهیلات بانکی پرداختی مربوط است.

سهم تعاون در اقتصاد کشور بسیار کم است

غنیان اولویت اصلی بخش تعاون این وزارتخانه در سالجاری را توسعه طرح های روستا تعاون دانست و گفت: ایجاد 35 روستا تعاون در سال 96 برای استان سمنان هدفگذاری شده است که تعدادی از روستاهای دارای 200 تا 500 نفر جمعیت را شامل می شود.

وی همچنین به صادرات 22 میلیون و 145 هزار دلاری محصولات تعاونی های استان از ابتدای سال 95 تاکنون اشاره کرد و افزود: باوجود آنکه حمایت های مالی مناسبی توسط بانکها از بخش تعاون صورت نمی گیرد بخش تعاون در استان نسبت به سایر نقاط کشور وضعیت بهتری دارد اما هنوز تا نقطه ایده آل فاصله زیادی وجود دارد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان در بخش پایانی این نشست خبری با بیان اینکه سهم تعاون در اقتصاد کشور بسیار کم است گفت: وقتی بیان می شود بخش عمده اقتصاد ایران دولتی است نمی توان گفت وضعیت بخش تعاون مطلوب است.

غنیان با تاکید بر کارکردهای اجتماعی تعاون در جوامع مختلف تصریح کرد: توسعه بخش تعاون نیازمند تامین منابع مالی، فعال شدن بخش تعاون در بورس و ارتقای سطح واردات و صادرات است.

وی خاطرنشان کرد: رسانه ها و مطبوعات نقش بسیار مهمی در ترویج فرهنگ تعاون در جامعه برعهده دارند که امیدواریم بیش از پیش به این امر توجه کنند.

گفتنی است در پایان این مراسم طرح "روستا تعاون" به صورت ارتباط زنده تصویری با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سراسر کشور آغاز شد.

انتهای پیام/ت

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه