تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت

دیدگاههای اخیر

تصویر روز

آخرین اخبار

    
چشمه هفت رنگ مُجن، چشمه ای کم نظیر در دامنۀ شـاهوار
چشمه هفت رنگ مُجن از توابع شهرستان شاهرود که در نوع خود كم نظیر است از نوع چشمه های گوگردی است که در ۲۵ کیلومتری شمال شاهرود در میان شکاف دره های قله 4 هزار متری شاهوار واقع شده که این دره در ادامه به دو دره کوچکتر تقسیم می شود.

به گزارش مرآت  چشمه هفت رنگ مُجن از توابع شهرستان شاهرود که در نوع خود كم نظیر است از نوع چشمه های گوگردی است که در ۲۵ کیلومتری شمال شاهرود در میان شکاف دره های قله 4 هزار متری شاهوار واقع شده که این دره در ادامه به دو دره کوچکتر تقسیم می شود.

 در یکی از این دره های آب سفید چشمه جاری است که آشامیدنی است و در درۀ دیگر چشمه های رنگی قرار دارد این چشمه های رنگی در جداره و کف رودخانه تابلوهای نقاشی زیبایی را خلق می کند که چشمان هر بیننده ای را محسور زیبایی خود می نماید.

 قبل از رسیدن به این چشمه های معدنی بوی خاصی در منطقه به مشام می رسد. از یکی از این چشمه ها که از کانسارهای گوگردی عبور می کند از فاصله ای دور بوی گوگرد حس می شود. از آنجایی که بسیاری از مواد معدنی از خود گاز و بخار هایی ساطع می کنند می توان با آزمایشات نوع آنها را تشخیص داد و به کمک آنها مواد معدنی اصلی را شناسایی کرد.

 در اطراف، چشمه هایی در حال جوششند که دارای مواد معدنی جیوه دار بوده و از آنها بخار جیوه بلند می شود که به آسانی قابل تشخیص است. سرانجام آب این چشمه ها با رنگ های گوناگون در مسیر خود با هم ترکیب شده و تقریباً آب صابون مانندی را تشکیل می دهند و با آب سفید چشمه تلاقی یافته که هر چقدر از محل دورتر می شوند رنگ آنها به سفیدی گراییده تا جایی که جهت استفاده کشاورزی در منطقه گرآب مجن (گرو) اثری از رنگ و بوی آن یافت نمی شود.

 آب گوگردی این چشمه ها خاصیت دارویی داشته و در قدیم، اهالی منطقه جهت بیماری های پوستی و استخوانی از آب این چشمه ها استفاده می نمودند.

 سالانه بالغ بر 5 هزار نفر از این جاذبه بازدید می نمایند که در صورت اصلاح راه دسترسی این میزان چندین برابر خواهد شد اما در حال حاضر بیشتر تیم های کوهنوردی و طبیعت گردان از آن بازدید می نمایند.

تردد ماشین آلات و فعالیت معدنی در منطقه، حیات چشمه هفت رنگ و حتی قلۀ شاهـوار را تهدید می کند. انتظار می رفت سازمان حفاظت محیط زیست و منابع طبیعی مسئولانه تر وارد عمل می شدند و با درک اهمیت موضوع حفظ قلۀ شـاهوار به عنوان نماد تاریخ طبیعی و اجتماعی قارۀ کوچک را سرلوحۀ کار خویش قرار دهند.

 چشمۀ هفت رنگ از نظر گردشگری حائز ارزش و اهمیت شناخته شده و به عنوان منطقۀ نمونۀ گردشگری مصوب گردیده و در صورت آمادگی سرمایه گذار، از سوی دولت نسبت به تأمین زیرساخت های گردشگری مورد نیاز مساعدت خواهد شد.

 یكی از حوزه های توسعه گردشگری، "آب درمانی" است كه در بیشتر كشورهای جهان در این بخش سرمایه گذاری کلان صورت گرفته و بازدهی قابل توجه ای داشته است. از این منظر و با توجه به اینکه این چشمه در موقعیت مناسبی بین استان های سمنان و گلستان در نزدیکی مسیر تهران به مشهد و در کنار یکی از مسیرهای صعود کوهنوردان به قله شاهوار واقع شده است.

از این رو می بایست جهت مشکل جادۀ دسترسی، سرویس بهداشتی و امكانات رفاهی منطقه فرحزاد و چشمه هفت رنگ نسبت به جذب سرمایه گذار و تأمین زیرساخت های مورد نیاز، تسریع تا با توسعه گردشگری ضمن بهره مندی مردم از این جاذبه ارزشمند، از مواهب درمانی و اشتغالزایی آن برخوردار گردیم.

امید است با راه اندازی مجموعۀ گردشگری - درمانی چشمه هفت رنگ مجن و احداث استخر تفریحی، فیزیوتراپی، كانال و وان عروقی، استنشاق درمانی، گِل درمانی و استقرار پزشك تخصصی پوست به عنوان یکی از بهترین چشمه های آب درمانی ایران و یک جاذبه درمانی - ورزشی به جایگاه واقعی خود نائل شود.

دیدگاه ها

یعنی دمتون گرم ،عکس مال یکی،متنم مال یکی دیگه بعد این وسط.............خداقوت !!!!!!!!!!
ایمیل
با تشکر و سپاس از توجه شما دوست عزیز،نظر به احترام تحریریه این پایگاه خبری به خوانندگان خود، باید این نکته را به شما دوست عزیز یادآور بشوم که این خبر از اخبار روابط عمومی محور است که برای تمامی سایت ها از جمله مرآت ارسال شده و مرات بر حسب وظیف ذاتی خود اقدام به انتشار این خبر نموده است.
ایمیل
سلام در شهر ستان مح سکونت م تعداد زیادی چشمه وجود دارند که آب اونا بدبو وآبی رنگ مثل آب صابون ولجنی وجود دارد که البته به دلیل اینکه در کوه ها وجود دارنند محل اتراق گرازها شده این چشمه ها چشمه های گوگردی هستند یا نه.
ایمیل

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.