شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

آخرین اخبار

سرپرست معاونت هنری وزارت فرهنگ:

چراغ موسیقی نواحی همچنان روشن است

تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
سرپرست معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی از موسیقی نواحی ایران به عنوان مصداق تنوع و تکثر فرهنگی یاد کرد و نوشت: چراغ موسیقی نواحی همچنان روشن است.

به گزارش مرآت از معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی محمود شالویی روز پنجشنبه در پیامی برای چهاردهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران نوشت: موسیقی نواحی ایران، مصداق گویا و خموشِ تنوع و تکثر فرهنگی است که در هر نقطه ای با تاریخ و جغرافیای فرهنگی و اجتماعی، آیین ها و زندگی مردم پیوند خورده و به عشق و صفای دل­های مردمان و هنرمندانِ مناطق ایران از دیروز تا امروز تداوم یافته و از این رهگذر چراغ موسیقی نواحی همچنان روشن است.

وی افزود: جشنواره موسیقی نواحی ایران یکی از بسترهایی است که از زنده بودن موسیقی نواحی حکایت می کند و امکانی است تا به فردای آن هم اندیشیده شود. موسیقی نواحی ایران ریشه در گذشته دارد و میراث فرهنگی و هنری است اما تأمل درباره چگونگی و بالندگیِ آن در آینده و همزیستی با جهان و جامعه پرشتاب با شناخت دقیق و عمیق گذشته نیز قابل تامل و توجه است.

شالویی اضافه کرد: هنرمندان و پیشکسوتان موسیقی نواحی ایران تاکنون میراث‌دار و پرچمدار این موسیقی بوده اند که در هر مقطعی گرامیداشت آنان امری شایسته می نماید. یاد هنرمندان گرانقدر موسیقی نواحی که از میان ما رفتند، به نیکی ماندگار است و امید که  هنرمندان و جوانان، نویدبخش روزهای روشن موسیقی نواحی ایران باشند و بتوانند مسیر بزرگان بااصالت این عرصه را استمرار بخشند.

وی اضافه کرد: چهاردهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران با محوریت «وحدت در کثرت موسیقی اقوام ایرانی» هم به سنت‌ها و اصالت های درون قومی و بین قومی و هم به رویکردهای خلاقانه در موسیقی توجه دارد و بخش پژوهشی نیز فرصتی برای کنکاش در وضعیت موسیقی نواحی ایران است که در عین تنوع و تکثر، در باطن خود وحدت فرهنگی در موسیقی ایران را به ارمغان می آورد.

شالویی افزود: بر خود لازم می‌دانم از عموم هنرمندان، اعضای شورا، دبیر چهاردهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران، ستاد جشنواره، دفتر موسیقی، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان و همه دست اندرکاران به پاس همراهی و همکاری صمیمانه آنان در برگزاری جشنواره قدردانی کنم. 

چهاردهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران از روز گذشته (چهارشنبه) در باغ موزه وزیری کرمان آغاز شد و تا یکشنبه دوم آبان‌ماه ادامه خواهد داشت.

​ایرنا/  

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.