تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت

طراحی انواع نرم افزار های کنترل صنعتی

دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

فروش محصولات نیروگاه خورشیدی

آخرین اخبار

    
پیش بینی ایجاد ۱ میلیون و ۷۷۰ هزار شغل جدید در سال ۹۸
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با اشاره به ایجاد یک میلیون و ۷۷۰ هزار شغل در سال ۹۸ گفت: در راستای بودجه ۹۸ حدود ۶۵۳۰۰ میلیارد تومان برای ایجاد این تعداد شغل در نظر گرفته شده است.

به گزارش مرآت، ایجاد 950هزار شغل در راستای برنامه ششم توسعه  هدفگذاری است. سال جاری برنامه اشتغال فراگیر بر این اساس تهیه شد و در بخش هایی به نتیجه رسید،  ادامه آن قرار است در سال آینده دنبال شود.  اما با توجه به اینکه  طی 10 سال گذشته حدود 8 میلیون نفر به جمعیت در سن کار اضافه شد و برای کمتر از یک میلیون و 300 هزار نفر یعنی 16 درصد از میزان ورودی به بازار کار، شغل مهیا شد؛ توجه به بحث اشتغال ضرورت دارد.  همچنین تخمین‌ها حاکی از آن است که با فرض ثبات نرخ مشارکت و رشد 5 درصدی تا سال 1400 همچنان بیش از 4 میلیون نفر بیکار در کشور وجود داشته باشد.

بررسی نرخ بیکاری افراد 10 ساله و بیش‌تر در پاییز امسال نشان می‌دهد که 11.7 درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار)، بیکار بوده‌اند.تغییرات این نرخ حاکی از آن است که این شاخص نسبت به پاییز 1396 هیچگونه تغییری نداشته و جمعیت بیکار کشور با 72 هزار نفر افزایش به 3 میلیون و 174 هزار نفر رسیده است.

 برابر آمارها، بیش از سه میلیون بیکار در کشور وجود دارد و سالانه 800 هزار نفر نیروی متقاضی کار جدید به این آمار افزوده و وارد بازار کار می‌شوند که بر این اساس فراهم کردن فرصتهای شغلی مناسب برای جوانان جویای کار و تحصیلکردگان دانشگاهی امری ضروری به شمار می‌رود. دولت در برنامه ششم توسعه، مکلف شده است نرخ بیکاری را تا چشم‌انداز 1400 به 8.6 درصد کاهش دهد.در حال حاضر دولت با اجرای طرح اشتغال روستایی و عشایری و طرح ساماندهی فارغ التحصیلان بیکار به عنوان دو هدفگذاری مهم در حوزه اشتغال، به سمت مقابله با بیکاری گام برداشته است.

سیاست«پرداخت تسهیلات»برای اشتغالزایی که در سه دولت گذشته ناموفق بود، باز هم در دستور کار دولت یازدهم و دوازدهم هم قرار گرفت؛سیاستی که حتی ربیعی،وزیرسابق کار دولت هم معتقد بود، گره‌ای از اشتغال باز نمی‌کند.اما ظاهراً مسئولان سیاست دیگری جز پرداخت تسهیلات را بلد نیستند،یا شاید به اعتقاد کارشناسان بازار کار زیرساخت ها برای سایر خلاقیت ها در جهت ایجاد اشتغال مهیا نیست. خلاصه اینکه این دو طرح طی دولت های یازدهم و دوازدهم مانند سایر دولت ها دنبال و اکنون نیز با  اضافه شدن حدود12هزار و 800 میلیارد تومان به حجم تسهیلات اشتغالی اضافه شده است و قرار است در قالب بسته اشتغال روستایی در استان  ها دنبال شود.

برای سال98 سیاست دولت در نظر گرفتن 65300 میلیارد تومان برای ایجاد بیش از یک میلیون شغل است. یعنی با وجود موفقیت 100 درصدی این طرح ها در سال های گذشته اما باز هم سیاست دولت برای ایجاد اشتغال پرداخت تسهیلات ارزان قیمت به واحدهای تولیدی و ایجاد اشتغال است. سیاستی که به قول کارشناسان اقتصادی برای بازار کشور راهگشا نیست.

وی اظهار داشت:65300 میلیارد تومان برای ایجاد یک میلیون و هفتاد و هفت هزار شغل در سال 98 در نظر گرفته شده و همچنین 14 میلیارد دلار با ارز 4200تومانی برای کالاهای اساسی و دارو .. پیش‌بینی شده است.

 این میزان شغل در راستای پیش‌بینی منابع 65 هزار میلیاردی برای کمک به واحدهای تولیدی در سال98  است. قرار است در راستای بودجه 98 تسهیلات ارزان قیمتی به واحدهای تولیدی پرداخت شود تا با رونق تولید و حمایت بنگاه های کوچک و زودبازده شغل ایجاد شود.

وی با  اشاره به اعطای تسهیلات ارزان قیمت به واحدهای تولیدی گفت:در بودجه سال 98 بالغ بر 65 هزار میلیارد تومان منابع برای کمک به واحدهای تولیدی پیش‌بینی شده که می‌توان این منابع را به صورت بلاعوض، وجوه اداره شده و یارانه سود پرداخت در اختیار واحدهای تولیدی قرار داد.

محمدباقر نوبخت،رئیس سازمان برنامه و بودجه با تاکید بر اینکه دولت تسهیلات ارزان قیمت در اختیار واحدهای تولیدی قرار می‌دهد، گفت: در تبصره 18 بودجه سال 98 بالغ بر 65 هزار میلیارد تومان منابع پیش‌بینی شده است که می‌توان این منابع را به صورت بلاعوض، وجوه اداره شده و یارانه سود پرداخت در اختیار واحدهای تولیدی قرار داد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه تمام پیش‌بینی‌ها برای اینکه به بنگاه‌های کوچک کمک شود در لایحه بودجه سال 98دیده شده است، افزود: امیدواریم بتوانیم در سال آینده به صورت عملی از این واحدها حمایت کنیم.بین وزارت صنعت و بانک مرکزی برای حمایت از بنگاه‌های کوچک و زودبازده هماهنگی کامل وجود دارد.

تسنیم

انتهای پیام/ م

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه