تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت

دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

آخرین اخبار

    
پرسه‌زنی کرونا، کسادی و تورم در بازار سمنان/ نظارت، کلید کنترل گرانی!
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
معاون سازمان صمت استان سمنان می‌گوید طی 4 ماه اخیر و به دنبال 450 گشت نظارتی، 370 پرونده تخلف تشکیل شده است.

 سایه سنگین رکود یکی از رهاوردهای تلخ کروناست و کماکان شاهدیم بازار گرانی همچنان داغ است و پرسه کرونا، کسادی  و تورم در بازار، کام مردم را تلخ‌تر از همیشه کرده است.

به گزارش مرآت، کمتر کسی است که این روزها از چرایی شیوع زنجیره گرانی و به تعبیری ویروسی مهلک‌تر از کرونا سخن نگوید این ویروس با ورودش هم گَرد رکود را بر کوچه‌بازار شهر نشاند و هم مردم را بیشتر از گذشته با معضل لجام‌گسیخته‌‌گی قیمت‌ها مواجه کرد.

 مرآت آخرین وضعیت قیمت چند کالا و اقلام پرمصرف خانواده‌های سمنانی را در روزهایی که مسئولان معتقدند مشکلی در تأمین ارزاق اساسی وجود ندارد و بازار عرضه کالاها کاملا تحت نظارت و کنترل است جویا شده است. مردم از نوسان و اختلاف قیمت‌ها به‌ویژه بازار میوه گله‌مند و شاکی هستند و مسئولان از نظارت‌های مجدانه‌شان می‌گویند. گزارش را می‌خوانیم.

یک شهروند سمنانی در گفتگو با مرآت، از مراجعه سه روز متوالی به سوپر پروتئین برای خرید مرغ گرم می‌گوید که با قفسه خالی مواجه و موفق به خرید مرغ نمی‌شود و فروشنده علت تأخیر در عرضه را افزایش احتمالی قیمت مرغ اعلام کرد.

این بانوی سمنانی با انتقاد از نبود کالاهای اساسی چون مرغ در مراکز عرضه یادآور شد: اکثر مردم  قدرت خرید گوشت قرمز را ندارند و خالی بودن جای اقلام و کالاهای اساسی به بهانه تغییر قیمت با این وضعیت اسفبار کرونایی جای تأسف است.

شهروند دیگری را در حال رصد قیمت قفسه‌های فروشگاهی می‌بینیم، وی با ابراز گلایه از تغییر قیمت اجناس و کالاها، افزایش روزانه قیمت‌ها را ناشی از ضعف نظارت‌ها می‌داند و به مسئولانی که شرایط سخت مردم و خانه‌نشین شدن کسبه را درک نمی‌کنند انتقاد کرد.

سری هم به مغازه‌های میوه‌فروشی می‌زنیم بازار گرانی میوه که همیشه داغ است، اتیکت‌ها، گویای دورقمی بودن قیمت همه میوه‌هاست، هلوانجیری، شلیل، آلوی زرد و قرمز به‌تناسب کیفیت‌شان از بالای قفسه بانظم و ترتیب کنار هم نشسته‌اند و قیمت‌گذاری شدند.

البته عمده رجوع مشتریان به قفسه سیب‌زمینی، پیاز و گوجه است، خریدارانی هم با نگاه به قیمت میوه‌ها چند کلامی نثار بانیان این آشفته‌بازار می‌کنند.

قیمت چند کالای اساسی که خرید دو هفته پیش و به قول فروشنده خرید قدیم است را  جویا می‌شویم، روغن 900 گرمی هشت هزار و 700 تومان، پنیر 400 گرمی پگاه هشت هزار و 500 تومان، پنیر 400 گرمی لاکتیکی زیارت 9 هزار و 500 تومان، پودر ماشین هفت هزار و 500 تومان، رب 900 گرمی طبیعت 14 هزار تومان، شکر 900 گرمی 10 هزار تومان و ماکارونی، 700 گرمی هفت هزار و 800تومان.

البته آخرین قیمت تخم‌مرغ 13 هزار و پانصد تومان و لبنیات هم به گفته فروشنده هرروز با یک قیمت جدید پا به قفسه دکان‌ها می‌گذارد ماست 700 گرمی پگاه 6 هزار و 200 تومان و طراوت تا صبح امروز باقیمت 6 هزار و 600 تومان عرضه شد.

افزایش منظم و روزانه قیمت لبنیات مؤید نظارت دقیق مراجع قیمت‌گذاری در محصولات لبنی این کالای موردنیاز خانواده‌هاست و این حجم دغدغه جای قدردانی دارد!

مهدی یحیایی معاون نظارت بازرسی و حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان سازمان صنعت معدن و تجارت استان سمنان با اشاره به اینکه مردم نگران ذخیره‌سازی اقلام و کالاهای اساسی نباشند، اظهار کرد: خوشبختانه انبار و سردخانه‌های فروشگاه‌های بزرگ مملو از کالاهای اساسی است و مشکلی بابت تأمین این اقلام اساسی وجود ندارد.

وی بیان کرد: این اقلام شامل مواد غذایی اعم از روغن، گوشت قرمز، گوشت مرغ، برنج، شکر و...می‌باشد.

یحیایی با اشاره به تشدید نظارت‌ها به‌منظور کنترل هر چه بیشتر بازار و منتفی کردن فعالیت متخلفان و گران‌فروشانی که در این روزها از آب گل‌آلود ماهی می‌گیرند و برای اصناف مشکل ایجاد کرده و مانع فعالیتشان می‌شوند، گفت: سرلوحه کار این ستاد، بررسی تخلفات، گران‌فروشی، کم‌فروشی مقابله با تقلب است و با رصد روزانه و کنترل قیمت‌ها سعی می‌شود اجحافی در حق مصرف‌کننده نشود و تشدید اقدامات نظارتی نیز در راستای منتفی کردن سودجویان است.

وی با اشاره به اینکه از ابتدای سال تاکنون 21 هزار بازرسی از واحدهای صنفی سمنان صورت گرفت، ادامه داد: طی همین نظارت‌ها یک هزار و 840 تخلف به ارزش ریالی 69 میلیارد تومان محرز  شد که عمده آن درباره کالاهایی شامل برنج، روغن، گوشت مرغ، لوازم‌خانگی پوشاک بوده است.

معاون نظارت بازرسی و حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان سازمان صنعت معدن و تجارت استان سمنان با اشاره به تشکیل و تنظیم 370 پرونده در قالب 450 گشت‌ مشترک طی 4 ماه اخیر، افزود: ارزش ریالی کالاهای مکشوفه طی این گشت‌ها، 18 میلیارد تومان است و تعداد  گشت‌ها نسبت به سال گذشته 214 درصد افزایش یافت.

یحیایی به تعداد پرونده‌های تشکیل شده در خصوص  متخلفان و محتکران ماسک و دستکش در سمنان اشاره و تصریح کرد: طی چهار ماه اخیر 46 پرونده مرتبط با این دو کالا و با عناوین گران‌فروشی، امتناع از عرضه کالا و عدم صدور صورتحساب تشکیل شد.

وی ارزش ریالی پرونده‌های تخلف مربوط به این دو کالا را 38 میلیون تومان، عنوان کرد و یادآور شد: عمده این بازرسی‌ها و تخلفات از سوی واحدهای آرایشی بهداشتی، داروخانه و تجهیزات پزشکی بوده است.

یحیایی خاطرنشان کرد: سامانه ارتباطی 124 به‌منظور اعلام گزارش و طرح شکایات مردمی از گران‌فروشی تدوین‌شده و مردم هرگونه کم‌فروشی ، تقلب ،احتکار،عرضه خارج از شبکه ، عرضه، فروش و نگهداری کالای قاچاق ، فروش اجباری کالا و خدمات ، عدم درج قیمت و.... را به این سامانه ارتباطی اطلاع دهند.

به گزارش مرآت، باوجود تلاش‌های صورت گرفته برای رصد و کنترل قیمت کالاها، بازهم گرانی و رکود بر بازار سایه گسترانده است و مردم کرونازده‌ی سمنان از کاهش قدرت خرید و نوسان قیمت کالاها و تورم گله‌مندند و معتقدند افزایش نظارت‌ها کلید کنترل بازار است.

انتهای پیام/م

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه