تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت

دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

آخرین اخبار

چراغ‌ قرمزهای خاموش بانک‌ اطلاعاتی نخبگان استان؛
وقتی مسئولان آماری از مهاجرت نخبگان استان ندارند!
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
اگر ارتباط حاکمیت و نخبگان وثیق باشد، در صورت فقدان حتی یک نخبه، چراغ‌های قرمز بانک‌ اطلاعاتی نخبگان استان باید روشن شود! چرا این اتفاق نمی‌افتد؟

به گزارش خبرنگار مرآت، هرازچندگاهی، پیشامدی تلخ یا موفقیتی شیرین در آن سوی مرزها، کلیدواژه‌های «مهاجرت» و «فرار مغزها» را به فضای جامعه و رسانه می‌کشاند؛ بی‌آن‌که داده‌ای علمی یا مطالبه‌ای جدی پیرامون آن مطرح شود. نخستین مواجهه جدی نگارنده با این مفاهیم البته به روزهایی بازمی‌گردد که «نشت‌نشا»ی امیرخانی منتشر شد؛ کتابی که می‌کوشید مسأله مهاجرت و فرار مغزها را ریشه‌یابی کند و پس از آن، مستند میراث آلبرتا دریچه‌ای نو برای نگریستن به این مسأله ایجاد کرد.

اما لحظه‌ای تأمل کنید؛ درباره مهاجرت چقدر سخن علمی شنیده‌اید؟ درباره آمار مهاجرت نخبگان گهگاه آمار جدیدی به گوش می‌رسد که حاکی از ناامیدی نخبگان است. شاید در میان نزدیکان و خویشاوندان و آشنایان خودتان هم کسانی را سراغ داشته باشید که روزی کوله‌بار سفر بسته باشند؛ لابد دلایلشان را هم شنیده‌اید. چه بسا خود شما که این متن را می‌خوانید گهگاه اندیشیده باشید که از قافله مهاجران عقب مانده‌اید!

واقعیت این است که نخبگان یک کشور، از بزرگ‌ترین سرمایه‌های آن کشور محسوب می‌شوند؛ کسانی که می‌توانند موتور پیشرفت را به حرکت درآورند. به همین اعتبار، از دست دادن نخبگان و اساسا از دست رفتن نیروهای انسانی کارآمد یک کشور، خسارت‌بار است. پرسش‌های روشنی در این میان رخ می‌نماید؛ مسئولان چه برنامه‌هایی برای جلوگیری از خروج نیروهای انسانی کارآمد از کشور دارند؟ با توجه به وابستگی‌ها و دلبستگی‌های افراد به زادگاه خود، آیا برنامه‌های محلی و منطقه‌ای می‌تواند در تصمیم افراد برای خروج از کشور تأثیر بگذارد؟ پیش‌نیازهای تصمیم‌سازی و برنامه‌ریزی در این حوزه چیست؟

و این واپسین سوال از یک جنبه اهمیت افزون‌تری دارد. شاید حداقلی‌ترین داده‌ها درباره مهاجرت نخبگان این باشد که بدانیم چه تعداد از نخبگانمان به خارج از کشور مهاجرت کرده‌اند؛ این افراد در چه رشته‌هایی تخصص داشتند؟ و اساسا متعلق به کدام طیف از مردم بودند؟ کدام عوامل کشوری و منطقه‌ای سبب شده است که این افراد تصمیم به مهاجرت بگیرند؟

تکاپوی یافتن پاسخ به این پرسش‌ها ما را بر آن داشت تا از مسئولان استان درباره ساده‌ترین سوال فوق‌الذکر، یعنی آمار مهاجرت نخبگان استان سمنان در یک دهه اخیر سوال کنیم. امیر بینایی، مدیرکل دفتر اجتماعی استانداری سمنان نخستین فردی بود که کارشناسان روابط عمومی استانداری او را به عنوان فرد پاسخگو در این زمینه معرفی کردند.

پرسش خبرنگار مرآت از بینایی، این پاسخ را به دنبال داشت که «اطلاعات و آمار مهاجرت نخبگان استانی از سوی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان سمنان بررسی می‌شود.» پس از بینایی، به سراغ داود فیض، رئیس بنیاد نخبگان استان سمنان رفتیم. فیض در پاسخ به این سوال که طی ده سال اخیر چه تعداد از نخبگان استان به خارج از کشور مهاجرت کرده‌اند می‌گوید «آمار تفکیک‌شده‌ای از مهاجرت افراد در کشور وجود ندارد اما به طور کلی آمار مهاجرت وجود دارد که به صورت تقریبی اعلام می‌شود.»

فیض می‌گوید:«نخبگان در هنگام مهاجرت به کشورهای مختلف به بنیاد نخبگان اطلاع نمی‌دهند و هماهنگی انجام نمی‌دهند و بیشتر افرادی که قصد مهاجرت از استان را دارند شاید در عرف نخبه تلقی شوند اما این افراد الزاما تحت پوشش بنیاد نخبگان نیستند؛ به همین دلیل آمار دقیقی در این خصوص وجود ندارد.»

وی مدعی است بیشتر نخبگانی که تصمیم به مهاجرت می‌گیرند دارای رتبه‌های برتر المپیادها و... هستند که با قصد ادامه تحصیل و ارتقاء سطح دانش و توانمندی‌های خود، به کشورهای دیگر سفر می‌کنند.»

 فیض وظیفه این بنیاد را شناسایی، حمایت، هدایت و بکارگیری نخبگان می‌داند و می‌گوید حمایت از طیف‌های مختلف نخبگان به تناسب رشته‌ها و دیگر مولفه‌ها بسیار متفاوت است.

پس از فیض، با تاکید بینایی مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری این موضوع را از رضا عبدالله‌زاده معاون آمار و اطلاعات استان سمنان پیگیری کردیم.

پاسخ معاون آمار و اطلاعات استان سمنان روشن بود:«هیچ آماری در خصوص مهاجرت نخبگان در سطح استان وجود ندارد.»

جالب است بدانید که هر 5 سال سرشماری در خصوص مهاجرت افراد به استان‌های دیگر صورت می گیرد و آخرین آمار بروز مربوط به بازه 90 تا 95 است، که این افراد از استان سمنان به شهرهای مختلف کشور مهاجرت داشته و هیچ آماری مبنی بر اینکه افراد به چه کشورهایی مهاجرت کرده‌اند، وجود ندارد.

او معتقد است:«خالص مهاجرت افراد از استان سمنان در سال‌های 90 تا 95 به 30 هزار و 646 نفر می‌رسد.

علت مهاجرت در سرشماری‌های پیشین از فرد مهاجر پرسیده می‌شد، اما در سرشماری اخیر این پرسش حذف شد که دلیل آن را «تصمیم مرکز آمار ایران» عنوان کرده‌اند.

به دیگر سخن، ما حتی از علل دقیق مهاجرت مردم استان به دیگر شهرهای کشور نیز اطلاع درستی نداریم!

اینک پرسش‌های بنیادین این گزارش را تکرار می‌کنیم؛ آیا اساسا برنامه‌ای برای جلوگیری از خروج نخبگان استان از کشور وجود دارد؟ اگر وجود دارد، این برنامه‌ها بر مبنای کدام داده‌ها طرح‌ریزی شده‌اند؟ آیا فقدان حداقلی‌ترین داده‌ها در این خصوص می‌تواند ما را نسبت به اتقان علمی برنامه‌ها در این زمینه نگران کند؟

پی‌نوشت: آمار مهاجرت طبعا یک آمار کشوری است اما اگر ارتباط حاکمیت و نخبگان وثیق باشد، در صورت فقدان حتی یک نخبه، چراغ‌های قرمز بانک‌ اطلاعاتی نخبگان استان باید روشن شود! چرا این اتفاق نمی‌افتد؟

انتهای پیام/ج

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه