تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت

دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

پیشخوان روزنامه ها

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

آخرین اخبار

مرآت به بهانه آغاز دهه فجر منتشر می کند؛
وقایع اتفاقیه!
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان به بهانه آغاز ایام الله دهه فجر برخی از وقایع مهم سده حاضر شمسی را در قالب «وقایع اتفاقیه» پیش روی شما مخاطبان ارجمند نهاده است.

به گزارش خبرنگار مرآت، تاریخ، در روزهای نیمه نخست سده چهاردهم شمسی حوادث پرشماری را در دامن خود پرورده است. مردم ایران در این سال‌ها از خاطرات و خطرات بسیاری گذر کرده‌اند و تحولات سیاسی پرشماری را به تجربه نشسته‌اند. باری در این مجال بر آنیم تا نگاهی گذرا به این تحولات بیفکنیم...

(نسخه با کیفیت وقایع اتفاقیه را دانلود کنید)

متن این ویژه نامه الکترونیکی را در زیر از نظر می گذرانید:

6 بهمن 1300: احمدشاه قاجار دومین سفر اروپایی خود را با قرض گرفتن از کشورهای خارجی آغاز می‌کند.

12 بهمن 1300: احمدشاه قاجار امروز در مسیر خود به شهر بغداد می‌رسد.

8 آذر 1301: احمدشاه از سفر ده‌ماهه‌اش به اروپا بازمی‌گردد و وارد بندر بوشهر می‌شود.

3 آبان 1302: رضا میرپنج، سردار سپه و مشهور به رضاخان به نخست‌وزیری می‌رسد. رضاخان پس از مدت‌ها تلاش در این روز موفق به گرفتن رضایت احمدشاه و احراز این مقام می‌شود. حکومت احمدشاه در این سال‌ها به حکومتی تشریفاتی تبدیل شده است.

11 آبان 1302: احمدشاه بار دیگر و البته برای آخرین‌بار سفری بی‌بازگشت به اروپا را آغاز می‌کند. رضاخان برای بدرقه احمدشاه آمده است و به او اطمینان می‌دهد که در نبود او همه‌چیز را تحت کنترل خواهد داشت. احمدشاه اما هرگز به ایران بازنمی‌گردد.

26 بهمن 1303: فرماندهی کل قوای ایران به رضاخان انتقال داده می‌شود. با این اقدام یکی از مقدمات مهم کودتا فراهم می‌شود.

9 آبان 1304: لایحه خلع قاجاریه در مجلس تصویب شده است. رضا پهلوی هم به ریاست حکومت موقت منصوب می‌شود. «محمدحسن میرزا» ولیعهد قاجار نیز از ایران اخراج می‌شود تا پرونده سلسله قاجار برای همیشه در ایران مختومه شود. تظاهرکنندگان در تهران و دیگر شهرهای ایران 4 روز است که خلع قاجاریه از سلطنت را درخواست کرده‌اند.

13 آبان 1304: حکومت موقت سردار سپه که حالا رضاشاه نامیده می‌شود توسط دولت‌های بریتانیا، شوروی، آلمان، ایتالیا، بلژیک، مصر و لهستان به رسمیت شناخته می‌شود.

15 آبان 1304: احمدشاه طی اعلامیه‌ای که از پاریس برای ملت ایران صادر کرده است خلعش را غیرقانونی و عمل سردار سپه را عملی متکی به زور قلمداد می‌کند.

4 اردیبهشت 1305: مراسم تاج‌گذاری رضا پهلوی برگزار می‌شود.

19 بهمن 1306: رضاخان بر اثر فشارهای مردمی، دستور لغو کاپیتولاسیون را صادر می‌کند.

21 اردیبهشت 1307: دولت هم در این روز کاپیتولاسیون یا قضاوت سپاری را لغو می کند.

19 اسفند 1308: احمدشاه در پاریس از دنیا می‌رود.

6 آذر 1311: رضاشاه قرارداد نفت جنوب را در آتش بخاری می‌سوزاند؛ چراکه مذاکرات بین ایران و انگلستان بر سر نفت به نتیجه نرسیده است. این قرارداد امتیاز نفت جنوب را به یک شرکت انگلیسی می‌داد. شرکتی که سال‌ها بود حقوق ایران را از محل فروش نفت پرداخت نمی‌کرد.

12 خرداد 1312: رضاخان به ترکیه سفر می‌کند.

23 مرداد 1312: نخستین فرمانده قزاق ها یعنی سردار همایون در سن 59 سالگی از دنیا می رود.

13 دی 1312: عراق درباره حق حاکمیت و کشتیرانی در شط‌العرب(اروندرود ایران) از ایران به سازمان ملل شکایت می‌کند. پس از ژنج سال کشمکش و درگیری حق کشتیرانی در سراسر شط‌العرب به عراق واگذار می‌شود.

1 فروردین 1314: نام کشورمان به پیشنهاد هیتلر که تازه به قدرت رسیده بود در مکاتبات رسمی از پرس و پرشیا به ایران یعنی وطن آریایی‌ها تبدیل می‌شود.

3 فروردین 1315: رابطه سیاسی ایران با آمریکا قطع می‌شود. دلیل قطع این رابطه تجاوز سفیر ایران در آمریکا از سرعت مجاز است. سفیر متخلف توسط افسری که او را نشناخته جریمه شده است.

30 آبان 1317: آتاتورک؛ کسی که بعد از اعلام جمهوری در ترکیه و سفر پنج هفته‌ای رضاخان به آن کشور تأثیرات زیادی روی رضاخان گذاشته بود از دنیا می‌رود. پس از همین سفر بود که رضاخان به تبعیت از آتاتورک فرمان تعویض لباس مردان و کشف حجاب زنان را صادر کرد.

19 خرداد 1318: سید روح الله نگارش کتاب سرالصلوه را به پایان می برد. او در همین سال کتاب اربعین حدیث را نیز می نویسد.

3 شهریور 1320: تهاجم نیروهای شوروی و انگلیس به ایران آغاز می‌شود. نیروهای شوروی از شمال و شرق و نیروهای بریتانیا از جنوب و غرب به ایران هجوم آورده‌اند. پس از حمله آلمان به شوروی، ایران به مطمئن‌ترین راه برای رساندن سلاح‌های انگلیسی به شوروی تبدیل شده است.

25 شهریور 1320: پس از صدور فرمان ترک مقاومت و اشغال ایران رضاشاه پهلوی صبح زود به نفع ولیعهد بیست و یک ساله‌اش، محمدرضا پهلوی از سلطنت کناره می‌گیرد و استعفا می‌دهد. روس‌ها و انگلیسی‌ها درخواست‌های خود را مبنی بر ترک مقاومت همچنان به گوش رضاخان می‌رسانند.

26 شهریور 1320: محمدرضا پهلوی در جلسه فوق‌العاده مجلس شورای ملی به رعایت کامل قانون اساسی و وفاداری به اصول ملی سوگند می‌خورد و رسما «محمدرضاشاه» می‌شود. سوگند محمدرضا در واقع جواز ورود نیروهای شوروی و انگلیس به تهران بود.

9 آذر 1322: سران کشورهای انگلستان، شوروی و آمریکا با صدور اعلامیه‌ای بر حفظ استقلال و تمامیت ارضی ایران تأکید می‌کنند و وعده می‌دهند که خسارات زمان جنگ را جبران کنند. اعلامیه‌ای که هرگز عملی نشد.

14 اسفند 1322: اعتبارنامه نمایندگی سیدضیاءالدین طباطبایی(نماینده یزد) معروف به "سید کودتا" که از افراد موثر در کودتای رضاخانی بود، مورد مخالفت مصدق و برخی دیگر از نمایندگان مجلس قرار گرفت.

9 دی 1324: پس از تلاش‌های بسیار زیاد ایران، نیروهای آمریکایی و انگلیسی 6 ماه پس از پایان جنگ جهانی دوم خاک ایران را تخلیه کردند اما شوروی همچنان میهمان ناخوانده ایران باقی مانده است.

19 اردیبهشت 1325: نیروهای شوروی پس از اعمال فشارهای بین‌المللی بالاخره خاک ایران را تخلیه می‌کنند.

15 بهمن 1327: محمدرضاشاه در تهران مورد سوءقصد قرار می‌گیرد. ترور شاه اما نافرجام می‌ماند. وزیر کشور وقت قرار است فردا بخش‌هایی از یادداشت‌های شخصی ضارب را در مجلس قرائت کند. یادداشت‌هایی که نشان می‌دهد شوروی در پشت صحنه ترور حضور دارد.

20 اسفند 1328: نمایندگان جبهه ملی به رهبری مصدق در انتخابات مجلس در تهران پیروز می‌شوند.

29 اسفند 1329: لایحه ملی شدن صنعت نفت با تلاش دکتر مصدق و حمایت جریان‌های مذهبی به رهبری آیت‌الله کاشانی و گروه‌های ملی در مجلس و همچنین سنا به تصویب می‌رسد و با این حساب صنعت نفت در ایران ملی می‌شود.

10 اردیبهشت 1330: دکتر محمد مصدق به نخست‌وزیری می‌رسد.

25 تیر 1331: مصدق قدرت کنترل ارتش را از شاه می‌خواهد و برای تبادل نظر و مشورت در مورد وزیران جدید به دیدار شاه می‌رود. شاه از دادن این قدرت به مصدق خودداری می‌کند. مصدق در پی این واقعه استعفای خود را به شاه تحویل می‌دهد. چند روز بعد قوام‌السلطنه با تأیید آمریکا به نخست‌وزیری می‌رسد.

30 تیر 1331: بازارها تعطیل شده است. مردم به خیابان‌ها ریخته‌اند و خواستار سرنگونی قوام‌السلطنه هستند. حکومت چندروزه قوام با قیام مردم ایران به پایان می‌رسد و مصدق بار دیگر روی کار می‌آید.

28 مرداد 1332: پس از چند کودتا حکومت ملی سقوط می‌کند و مصدق در دادگاه به سه سال حبس محکوم می‌شود. برخی از نشریات انگلیسی‌زبان خبر بازگشت شاه به ایران را منتشر می‌کنند. شاه چندی قبل از کشور خارج شده است.

12 شهریور 1332: دادسرای تهران متهمان به ربودن و قتل سرتیپ افشار طوس، رئیس شهربانی حکومت دکتر مصدق را بدون صدور اعلامیه و ذکر دلیل آزاد کرد که این اقدام باعث تعجب مردم شد. برخی از این متهمان که در بازداشت بودند پیشتر اعتراف‌هایی نیز کرده بودند و این اعتراف‌ها و دلایل جرم در روزنامه‌ها انتشار یافته بود.

23 شهریور 1332: آیت الله کاشانی در مصاحبه با روزنامه مصری اخبار الیوم می گوید مصدق وقتی پارلمان را منحل کرد با دست خودش خانه اش را خراب کرد. اگر پارلمان موجود بود شاه نمی توانست قبل از موافقت پارلمان حکم عزل او را بدهد.

1 بهمن 1340: سران جبهه ملی بازداشت می‌شوند. افزون بر این پلیس به تظاهرات دانش‌آموزان و دانشجویان در دانشگاه تهران که علیه تصمیم دولت امینی مبنی بر اجرای اصلاحات ارضی صورت گرفته بود 300 تن زخمی شدند.

12 بهمن 1340: مراسم نامزدی شاهپور غلامرضا پهلوی با شکوه تمام برگزار می شود!

29 اسفند 1341: پس از انقلاب سفید، سید روح الله در 29 اسفند، در جمع روحانیون و مردم به افشاگری علیه رژیم پهلوی پرداخت و نوروز 1342 را عزای عمومی اعلام کرد.

2 فروردین 1342: ساواک و عمال رژیم پهلوی به مدرسه فیضیه در قم حمله می‌کنند.

13 فروردین 1342: امام خمینی(ره) اعلامیه معروف خود را تحت عنوان «شاه‌دوستی یعنی غارتگری» منتشر می‌کند.

21 فروردین 1342: شاه برای دومین‌بار مورد سوءقصد قرار می‌گیرد. سوءقصد نافرجام این‌بار در کاخ مرمر اتفاق می‌افتد. رضا شمس‌آبادی بیدگلی، عضو گارد شاهنشاهی در این ترور کشته می‌شود.

12 مرداد 1342: امام خمینی(ره) که از چندی قبل زندانی شده است پس از اعتراضات و فشارهای پی در پی مردم و مقامات عالی‌رتبه حوزه‌های علمیه جهان از زندان آزاد می‌شود.

13 مهر 1344: امام خمینی(ره) که از چندی قبل در تبعید به سر می‌برد حالا به نجف اشرف منتقل می‌شود. رژیم از حرکت‌های انتقامی علیه خودش به واسطه تبعید حضرت امام(ره) وحشت دارد و به همین خاطر تصمیم گرفته است بدون این که اجازه دهد امام(ره) به کشور بازگردد به شرایط تبعید ایشان پایان دهد.

30 بهمن 1345: حکومت قرارداد خرید اسلحه از شوروی را منعقد می‌کند.

14 اسفند 1345: دکتر محمد مصدق استاد دانشگاه تهران و رهبر جنبش ملی کردن نفت ایران در بیمارستان نجمیه تهران از دنیا می‌رود.

20 خرداد 1346: شاه در مصاحبه‌ای مطبوعاتی پس از شکست اعراب از اسرائیل در جنگ شش‌روزه می‌گوید وقت آن رسیده که اسرائیل سرزمین‌هایی را که اشغال کرده به صاحبانش پس بدهد.» بعدها فاش می‌شود که شاه از شنیدن خبر فتوحات اسرائیل بسیار خرسند بوده است.

19 مهر 1350: جشن‌های 2500 پانصدساله شاهنشاهی در تخت جمشید برگزار می‌شود.

9 خرداد 1351: نیکسون رئیس جمهور آمریکا به ایران سفر می‌کند و با خرید هرگونه سلاح توسط ایران از کشورش موافقت می‌کند.

6 تیر 1353: ایران و فرانسه در امور هسته‌ای موافقت‌نامه امضاء می‌کنند.

23 مرداد 1353: نیکوزیا مرکز قبرس توسط هواپیماهای ترکیه بمباران می شود و بدین ترتیب ارتباط هوایی تهران و اروپا قطع می شود.

19 آبان 1355: فضای باز سیاسی توسط شاه اعلام می‌شود.

14 اسفند 1355: شاه در مصاحبه با روزنامه کریشن ساینس مانیتور اعلام می‌کند که ایران 160 فروند هواپیمای اف-16 از آمریکا خواهد خرید.»

21 اردیبهشت 1356: جیمی کارتر با فروش پنج فروند هواپیمای آواکس به ایران موافقت می‌کند.

6 خرداد 1356: سفیر ایران در آمریکا می‌گوید ایران به تنهایی وسیع‌ترین بازار برای کالاهای آمریکایی در منطقه است.

29 خرداد 1356: دکتر علی شریعتی که به لندن سفر کرده بود به طرز مشکوکی از دنیا می رود.

17 دی 1356: انتشار مقاله‌ای اهانت‌آمیز نسبت به امام خمینی(ره) در یکی از روزنامه‌ها خشم مردم برمی‌انگیزد. پس از انتشار این مقاله مردم در شهرهای مختلف کشور دست به تظاهرات پی در پی می‌زنند.

13 مهر 1357: هجرت امام خمینی(ره) به فرانسه آغاز می‌شود. نهضت اسلامی مردم ایران به رهبری امام خمینی(ره) در اوج خود قرار دارد.

24 مهر 1357: چهلمین روز شهدای هفده شهریور در بهشت زهرا با شرکت بیش از 4 هزار نفر گرامی داشته می‌شود. اما کرمان آبستن حادثه‌ای دیگر است. هزاران نفر در مسجد جامع برای شنیدن سخنرانی و حضور در مراسم چهلم شهدای تهران اجتماع کرده‌اند اما کولی‌های اجیرشده با حمایت مأمورینی که لباس شخصی پوشیده بودند وسائط نقلیه مردم را به آتش کشیدند و به مردم حمله‌ور شدند.

26 مهر 1357: بخش عمده‌ای از خرید اسلحه ایران از آمریکا موقتا لغو شد. همزمان با اوج‌گیری قیام ضدسلطنتی کارگران و کارکنان شرکت ملی نفت دست به اعتصاب سراسری زده‌اند.

7 آبان 1357: امام خمینی(ره) در حمایت از محرومان و مستضعفان سخنرانی می‌کند. امام(ره) در این سخنرانی می‌گوید: حکومت اسلامی یک نظام عادلانه است؛ یک نظام بهتر از این نظام حال. این برای اینکه... زورگویی نباید باشد، چپاول نباید باشد، مال ملت را نباید ببرند و بخورند، باید مردم همه در رفاه باشند، باید فقرا را برایشان فکر کرد، باید این زاغه‏نشین‌های بیچاره‏ای که هیچ ندارند، هیچ ندارند، باید برای این‌ها فکر کرد؛ نه همه برای آن بالا و آن اشراف، برای اشراف؛ هم حکومت‌ها برای اشراف کار می‏کنند.... برای ضعفا باید بیشتر کار بکنند...»

10 آبان 1357: در اوج انقلاب و پس از اعتراضات کارکنان شرکت نفت و قطع صادرات آن، شاه پسر 18 ساله‌اش را با یک پیام شفاهی به دیدار جیمی کارتر، رئیس جمهور آمریکا، فرستاده است. رسانه‌های آمریکا نوشته‌اند که شاه به تجدید انتخاب جرالد فورد کمک مالی کرده است. ارتش امروز کنترل تأسیسات نفتی کشور را در دست گرفته است.

14 آبان 1357: در پی اعتراضات گسترده مردم جعفر شریف‌امامی استعفا کرده است. شاه در سخنرانی رادیویی خود می‌گوید: صدای انقلاب را شنیدم. قول می‌دهم که دیگر جور و ظلم و فساد تکرار نخواهد شد.

8 آذر 1357: پالایشگاه تهران به دنبال اعتراضات کارکنانش، به اشغال مأموران حکومت پهلوی درمی آید.

26 دی 1357: محمدرضا پهلوی قصد خروج یا فرار از کشور را دارد. دو فروند هواپیمای 707 که جلوی پاوین سلطنتی ایستاده‌اند به دلیل اعتصاب کارمندان روی زمین نشسته است. اما در نهایت چند ساعت بعد شاه از کشور خارج می‌شود.

12 بهمن 1357: امام خمینی(ره) با استقبال گرم و میلیونی مردم وارد تهران می‌شود.

13 بهمن 1357: قرارداد خرید 10 میلیارد دلار اسلحه از آمریکا لغو می‌شود. امام خمینی(ره) که دیروز به ایران آمده است امروز در جمع روحانیون سخنرانی مبسوطی کرده و رژیم پهلوی را رژیمی خلاف عقل توصیف کرده است.

22 بهمن 1357: با وجود همه ناباوری‌ها و تمامی تلاش‌هایی که در سطح بین‌المللی برای حفظ رژیم شاه و جلوگیری از موفقیت امام خمینی(ره) به عمل آمد، انقلاب اسلامی ایران پیروز شد.

24 بهمن 1357: سرلشکر محمدولی قرنی به حکم مهندس مهدی بازرگان، نخست وزیر دولت موقت انقلاب، به عنوان رئیس ستاد مشترک ارتش منصوب می‌شود. روزنامه کیهان می‌نویسد: تصفیه اساسی ارتش شروع شد! سرلشکر قرنی ساعتی بعد در محل کار خود مستقر می‌شود.

4 مرداد 1359: درجه حرارت بدن شاه بالا رفته و بدنش به شدت عفونت کرده است. در آخرین لحظات هم کسی به او حقیقت را نمی‌گفت. همه می‌گفتند در حال خوب شدن هستی! اما زندگی محمدرضا در این روز پس از ماه‌ها آوارگی به پایان رسید.

تهیه و تنظیم: محسن حسن زاده

انتهای پیام/س

 

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه