تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت

دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

پیشخوان روزنامه ها

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

آخرین اخبار

مدیر امور آب و فاضلاب شهرستان سرخه:
وضعیت آب سرخه در نقطه سر به سر قرار دارد/ مصرف آب سرخه در دوره پیک 45 لیتر بر ثانیه است
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
مدیر امور آب و فاضلاب شهرستان سرخه با بیان اینکه وضعیت آب در این شهرستان در نقطه سر به سر قرار دارد گفت: میزان مصرف آب سرخه در دوره پیک، 45 لیتر بر ثانیه است.

به گزارش خبرنگار مرآت، مجید فیض مدیر امور آب و فاضلاب شهرستان سرخه در نشست خبری که به مناسبت هفته ملی «صرفه‌جویی در مصرف آب» برگزار شد با بیان اینکه این هفته فرصت خوبی برای تبیین شرایط آبی استان و نیز شهرستان سرخه است گفت: منابع آبی کشور در سالهای اخیر کاهش یافته است و استان سمنان نیز از این امر مستثنی نیست.

افت شدید منابع آبی

مدیر امور آب و فاضلاب شهرستان سرخه افزود: در حالی که متوسط میزان بارندگی در جهان حدود 750 میلی متر در سال است این عدد در یک دهه اخیر در کشور حدود 250 میلی متر و در استان سمنان حدود 140 میلی متر بوده است.

فیض به کاهش میزان بارش‌ها در استان سمنان طی یکسال اخیر نسبت به دوره بلندمدت اشاره کرد و گفت: با وجود بارش‌های نسبتا مناسب در بهار امسال، میزان بارش در استان سمنان طی یکسال اخیر 74 میلی متر بوده است که این امر حاکی از کاهش شدید منابع آبی در این استان است.

وی با بیان اینکه در این منطقه حوزه آبریز آبهای سطحی وجود ندارد تاکید کرد: منابع آبی استان سمنان به شدت به آبهای زیرزمینی محدود شده است لذا میزان برداشت از این منابع باید با میزان تغذیه آنها همخوانی داشته باشد.

کاهش آب‌دهی چاه‌های سرخه از 150 به 8 لیتر بر ثانیه در دو دهه اخیر

مدیر امور آب و فاضلاب شهرستان سرخه با یادآوری حفر 4 حلقه چاه در اوایل دهه 70 در این شهرستان گفت: میزان آب‌دهی این چاه‌ها در آن زمان حدود 150 لیتر بر ثانیه بود که در حال حاضر یکی از آن چاه‌ها کاملا خشک شده و از 3 حلقه چاه  دیگر نیز مجموعا 8 لیتر بر ثانیه آب برداشت می‌شود.

فیض از حفر چاه، ساخت تصفیه‌خانه و نیز واحد آب‌شیرین‌کن به عنوان مهترین پروژهای تامین آب شهرستان سرخه در سالهای اخیر نام برد و گفت: در حال حاضر 6 حلقه چاه با آب‌دهی مجموعا 30 لیتر بر ثانیه، آب مورد نیاز شهرستان سرخه را تامین ‌می‌کنند.

وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در سنوات گذشته برای ایجاد تصفیه‌خانه آب در سرخه تصریح کرد: تصفیه‌خانه آب شهرستان سرخه که سال 96 به بهره‌برداری رسید بالغ بر 3 هزار مترمکعب ظرفیت دارد که با راه‌اندازی آن، کیفیت آب شرب این شهرستان تا حد زیادی ارتقا یافت.

وضعیت آب سرخه در نقطه سر به سر قرار دارد

مدیر امور آب و فاضلاب شهرستان سرخه با بیان اینکه میزان تولید و مصرف آب در این شهرستان در پیک مصرف در نقطه سر به سر قرار دارد گفت: مصرف آب شهرستان سرخه در دوره پیک، حدود 45 لیتر بر ثانیه است و اگر مردم عزیز همین میزان مصرف خود را تا پایان تابستان حفظ کنند بدون کمترین مشکلی از تابستان 97 عبور خواهیم کرد.

فیض به نصب 6 کنتور هوشمند آب در ورودی و خروجی‌های مخازن و نیز چاه‌های آب این شهرستان اشاره کرد و افزود: یکی از پروژه‌های اصلی امور آب شهرستان سرخه ساخت و تکمیل مخزن 5 هزار مترمکعبی این شهرستان است که تاکنون 50 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

وی ادامه داد: تکمیل مخزن و نیز خط لوله انتقال آب شهرستان سرخه بالغ نیازمند 2 میلیارد تومان اعتبار است که امیدواریم با مساعدت مسئولان محقق شود.

وجود بیش از 5 هزار مشترک آب در شهرستان سرخه

این مقام مسئول شهرستان سرخه در بخش دیگری از این نشست تعداد مشترکین آب شهری سرخه را 5 هزار و 100 مشترک اعلام کرد و گفت: از این تعداد 550 مشترک در روستای مومن‌آباد قرار دارند که خدمات امور آب آنها از طریق شهرستان سرخه ارائه می‌شود.

فیض مشارکت شهروندان در مدیریت مصرف آب به ویژه در فصل تابستان را ضروری دانست و تاکید کرد: خوشبختانه با اقدامات صورت گرفته در سالهای اخیر، EC آب شهرستان سرخه بین 800 تا 900 برآورد می‌شود که می‌توان گفت از کیفیت مطلوبی برخوردار است.

یک توصیه به افرادی که از دستگاه تصفیه آب استفاده می‌کنند

وی با اشاره به استفاده برخی شهروندان از دستگاه‌های تصفیه آب در سالهای گذشته گفت: با توجه به راه‌اندازی تصفیه‌خانه شهر سرخه و ارتقای کیفیت آب، نیازی به استفاده از این دستگاه‌ها احساس نمی‌شود اما اگر مردم عزیز همچنان بر استفاده از این دستگاه‌ها اصرار دارند توجه کنند که عدم مراقبت‌های ادواری از کیفیت دستگاه‌های تصفیه آب و عدم تعویض فیلتر این دستگاه‌ها می‌تواند سلامت آنها را تهدید کند.

مدیر امور آب و فاضلاب شهرستان سرخه افزود: از آنجا که تقریبا نیمی از آب ورودی به دستگاه‌های تصفیه آب اتلاف می‌شود توصیه می‌کنیم از پساب این دستگاه‌ها برای مواردی نظیر آبیاری درختان استفاده شود چراکه پساب دستگاه‌های تصفیه آب با توجه به کیفیت بالای آب ورودی، همچنان برای آبیاری درختان مناسب است.

فیض در بخش پایانی این نشست نیز با اشاره به پروژه‌های پیشنهادی بخش آب این شهرستان برای اجرا در سالجاری خاطرنشان کرد: اجرای طرح تله‌متری و کنترل تاسیسات تامین و توزیع آب سرخه، جابجایی و حفر چاه در منطقه پیر غریب سرخه، اصلاح شبکه آب به صورت زونبندی و بازسازی تاسیسات آب روستای مومن‌آباد از مهمترین پروژه‌هایی است که در صورت تامین اعتبار اجرایی خواهند شد.

 انتهای پیام/ت

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه