تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

پیشخوان روزنامه ها

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

آخرین اخبار

رئیس شرکت تعاونی چغندرکاران شاهرود:
هنوز الگوی کشت مناسبی برای کشاورزان تعریف نشده است
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
رئیس شرکت تعاونی چغندرکاران شاهرود گفت: بعد از گذشت چهل سال هنوز الگوی کشت درستی برای کشاورزان در نقاط مختلف تعریف‌ نشده است.

به گزارش مرآت، امیر آرین رئیس شرکت تعاونی چغندرکاران شاهرود ضمن بیان اینکه کشاورزان شاهرودی پشتوانه‌ای در اجرای تعهدات فی‌مابین با کارخانه قند این شهر ندارند، ابراز داشت: با توجه به اینکه کارخانه قند زیرمجموعه بخش خصوصی است و ابزاری برای فشارآوردن نیز وجود ندارد بنابراین برای پیمانکاران کشت محصولی غیر از چغندر تعریف‌نشده است.

وی افزود: توان مالی کارخانه‌های قند به دلیل ورشکستی ناشی از سیاست‌های دولت‌های قبل به شدت پایین آمده و امکان ارائه خدمات حداقلی را ندارد و این امر زمینه‌ساز نابودی چغندرکاران خواهد شد.

دبیر اسبق خانه کشاورز استان سمنان بابیان اینکه کارخانه‌های قند عموماً از انجام تعهدات خود شانه خالی می‌کنند، گفت: با توجه به اینکه شکر ارزان‌ترین ماده انرژی‌زا در کارهای روزانه است و مورد حمایت دولت قرار دارد اما در عمل واردات بی رویه و سیاست‌های غلط کارخانه‌ها آن‌ها را ورشکست و عمدتاً مقروض و بدهکار هستند تا جایی که اکنون این شرایط گریبان گیر کشاورزان شده است.

آرین با بیان اینکه دولت‌ها در طول تاریخ به اینکه کشاورزی پشتوانه حاکمیت است اقرار دارند، تصریح کرد: با توجه به اینکه برگ برنده حکومت‌ها استقلال کشاورزی به شمار می‌رود لذا درگیر خودکفایی در تولید محصولات کشاورزی هستند ولی متاسفانه کمترین توجه به لحاظ ساختاری به بخش کشاورزی می‌شود.

وی بابیان اینکه خریدها در بخش کشاورزی با دلار و یورو و فروش محصولات با ریال است، افزود: خرید گندم به نرخ سال گذشته بدون توجه به افرایش قیمت ارز، خشکسالی و عملکرد پایین صورت می‌گیرد بنابراین اگر در بخش تولید و کشاورزی اقدامی صورت نگیرد باید در آینده نزدیک به دنبال تهیه لقمه نان در کشورهای دیگر باشیم.

رئیس شرکت تعاونی چغندرکاران شاهرود بابیان اینکه بعد از گذشت چهل سال هنوز الگوی کشت درستی برای کشاورزان در نقاط مختلف تعریف‌نشده است، ابراز داشت: منابع آبی به پایان رسیده ولی هنوز شاهد کشت محصولات با نیاز آبی بالا و ناسازگار با اقلیم هستیم حال باید پرسید چرا توان اجرای الگوی کشت در کشور وجود ندارد؟

آرین با بیان اینکه دولت نظارت بر کاشت و برداشت محصولات کشاورزی ندارد، تصریح کرد: محصولات با نیاز آبی بالا تمدن ما را به خطر می‌اندازد سبزی و صیفی بخش عمده‌ای از آب را به خود اختصاص می‌دهد و حتی همین چغندر قند نیاز آبی بسیار بالایی دارد بنابراین می‌توان تولید محصولاتی با نیاز آبی کمتر را به‌جای آن‌ها جایگزین کرد.

وی افزود: جایگزینی توسعه باغات به‌جای کشت سیب‌زمینی در مناطق کوهپایه‌ای سیاست دولت نبود بلکه با سیاست های غلط، کشاورز مجبور به تغییر این الگوی کشت بدون نگاه کارشناسی شد و کشاورزان به‌دلخواه و تشخیص خودشان ارقام محصولات باغی را بدون در نظر گرفتن نیاز بازار، آفت و سرمازدگی کاشتند.

دبیر اسبق خانه کشاورز استان سمنان در پاسخ به این پرسش که آیا مرکز تحقیقات و مروجان جهاد کشاورزی توانستند در این گام کمکی به کشاورزان کنند، ابراز داشت: مروج باید با مرکز تحقیقات کشاورزی در ارتباط باشد تا آن را به زبان کشاورز ترجمه کند به عنوان بهره‌بردار نیاز به کارشناسان بسیار احساس می‌شود وجای این مروجان در بخش کشاورزی به مفهوم واقعی خالی است.

آرین با بیان اینکه در بخش کشاورزی تامین مواد غذایی بر اساس شعار دولت به عنوان حمایت از تولید داخلی مواجه هستیم، تصریح کرد: در عمل به عنوان تامین کننده مواد غذایی جامعه بعید می‌دانیم که تولید داخلی بتواند بیش از ۴۰ درصد نیاز جامعه را تامین کند.

وی افزود: گاهی در شعار دولتمردان خودکفایی در تولید محصولات کشاورزی بسیار پررنگ است ولی برخی از دولتمردان این شعار خود اتکایی را مطرح می‌کنند به این معنا که نیاز نیست که در همه محصولات خودکفا باشیم زیرا منابع آبی و میزان اراضی قابل‌کشت ما به شدت محدود است و باید محصولاتی را در این اراضی کاشت که ضمن ارائه آموزش لازم به بهره‌بردار منطبق با اقلیم و دارای بیشترین بازده و کمترین مصرف آب باشد.

مهر

انتهای پیام/ح

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه