تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت

دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

آخرین اخبار

یادداشت؛
همه ما کرونا گرفته‌ایم! / ماهیچه‌سازی اقتصاد با رعایت پروتکل‌ها و قوانین کسب و کار
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
بیایید یک لحظه تصور کنید کرونا گرفته‌اید؛ برای اینکه بتوانید طی حدودا ۱۴ روزی که زیر دستگاه‌ها و شلنگ‌ها، روی تخت بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان بستری هستید؛ شانس بیشتری برای زنده ماندن داشته باشید، باید تقریبا ۱۴ کیلو ماهیچه برای از دست دادن داشته باشید!

به گزارش مرآت‌؛ کرونا یا کووید 19 این ویروس عجیب صده اخیر، تا کنون افراد زیادی را از سراسر جهان به کام مرگ کشانده، طبق اعلام  آخرین آمار جهانی تا کنون، بیش از ۱۳ میلیون نفر در جهان به این بیماری مبتلا شده‌اند و ۵۸۳ هزار نفر نیز جان خود را از دست داده‌اند. خبر جولان‌دهی کرونا و افزایش روزافزون مرگ و میر همچنان در صدر اخبار جهان بوده و عجز دانشمندان در کشف واکسن و پادزهر این بیماری حاکی از این امر است که خبری از پایان این اضطراب جهانی نیست!

البته اگر از القای منفی درباره کرونا و تبعاتی که برای بشریت رقم زده است، کمی فاصله بگیریم؛ به این نتیجه خواهیم رسید که کووید 19، این عامل تهدید سلامت و امنیت بشریت، با همه منفور بودنش، می‌تواند فرصتی باشد  برای استقلال اقتصادی و رهیدن از تمام چالش‌های اجتماعی. یک استراتژيست صنعتی با ارسال  یاداشتی به مرآت با محوریت کرونا و چگونگی مدیریت چالش‌های پساکرونایی‌، این بحران و  تهدید را فرصتی برای خوداتکایی، رشد و تعالی اقتصادی دانست!

این یادداشت را می خوانیم.

بیایید یک لحظه تصور کنید کرونا گرفته‌اید.

برای اینکه بتوانید طی حدودا ۱۴ روزی که زیر دستگاه‌ها و شلنگ‌ها، روی تخت بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان بستری هستید؛ شانس بیشتری برای خواباندن مچ این ویروس لعنتی داشته باشید، باید تقریبا ۱۴ کیلو ماهیچه برای از دست دادن کنار گذاشته باشید.

اجازه بدهید این هدررفت سرمایه‌ی قدرت ماهیچه‌ای را با یک مثال وارونه توضیح بدهم. یک ورزشکار پرورش اندام برای افزودن فقط یک تا دو کیلوگرم ماهیچه با کیفیت به بدن خود، تازه با احتساب یک رژیم تغذیه‌ای عالی و پرکالری، ۳ ماه تمام به صورت مستمر تمرین می‌کند. راستش را بخواهید، حقیقت تلخ این است که ما همه کرونا گرفته‌ایم. اقتصاد ما به این ویروس مبتلا شده است.

به همان دو هفته اول هم نرسید که مردم عزیز تشکیل دهنده‌ی اقشاری از جامعه که زور اضافه برای تاب آوردن قرنطینه و کسادی، یا همان بستری اقتصادی را نداشتند؛ بین پذیرفتن ریسک ابتلا به ویروس و یا نبرد با گرسنگی و بلاتکلیفی چاره‌ای جز انتخاب راه اول نداشته باشند. چرا که وضعیت کسب و کارهای ما نتوانست در این روزهای سخت، به کما رفتن را تاب و توان بیاورد.

خوب، حالا بیایید تصور کنیم که همه خوب شده‌ایم و پس از کشمکش بسیار و کلی هزینه و استرس، بالاخره این ویروس را شکست داده‌ایم. در نظر داشته باشید که پس از ترخیص از بیمارستان، آن‌قدر ضعیف شده‌اید که باید درست مثل یک‌سالگی‌تان، دوباره از نو ایستادن و سپس راه رفتن را یاد بگیرید. کسب و کار هم همین است. اقتصاد هم همین است.

وقتی اقتصاد از یک بحران سخت عبور می‌کند، به نقطه‌ی صفر برمی‌گردد و باید دوباره تلاش کند تا بتواند راه برود. استراتژی‌هایش را از نو بچیند. در سبک حیاتش تجدید نظر کند. اولویت‌هایش را تغییر دهد. وقتی ناگهان نه تنها تمام مرزها و پروازها، بلکه حتی تمامی راه‌های بین استانی مهم کشور هم بسته می‌شود و مرسولات گوشه‌ی انبار خاک می‌خورند، یا صنعت گردشگری افت صددرصدی پیدا می‌کند و هزاران نفر نیروی کار ارزشمندش در عرض کمتر از یک ماه اخراج و تا مدت نامعلومی بیکار می‌شوند؛ پس راهکار و چاره چیست؟

ساده است! باید از همین حالا به فکر باشیم. چه چیزی در این وانفسا به داد ما رسید و آگاهی‌رسانی کرد؟ اینترنت! پس نخست قدرت فضای مجازی و تاثیر شبکه‌های اجتماعی را دست کم نگیریم و از این بازوها برای زورمندی کسب و کارهای‌مان بیشتر و بهتر استفاده کنیم. اگر مسیر بین شهرها بسته است؛ اقتصادهای محلی را بیشتر دریابیم و تقویت‌شان کنیم.

یا مثلا خود شما اگر قدرت انتخاب داشته باشید از کدام یک خرید می‌کنید؟ از کسی که بین سرفه‌های خشکش می‌خندد و می‌گوید من کرونا را قبول ندارم! یا از فروشگاهی که اجبارا بدون ماسک کسی را راه نمی‌دهد و محصولاتش را مدام ضدعفونی می‌کند و با پیک در منزلتان می‌فرستد؟ پس پروتکل‌ها و قوانین روز کسب و کار را در اقتصاد خرد و کلان‌مان رعایت کنیم و ماهیچه بسازیم.

یا پیش‌تر اگر ماسک می‌زدید باید چند کنایه را نیز در کنارش تحمل می‌کردید؛ اما این روزها اگر بدون ماسک بیرون بروید بیشتر چپ‌چپ نگاه‌تان می‌کنند! پس فرهنگ‌سازی کنیم! فرهنگِ هم‌بستگی اجتماعی در گذر از بحران‌های سخت، فرهنگ میهن‌پرستی، اقتصاد متکی به داخل و نیروی شایسته‌ی ایرانی، فرهنگ تولید و توزیع با کیفیت‌تر کالاهای‌مان.

حالا که مرزها بسته است و کشتی‌هایشان خوابند، همت کنیم و خودمان بسازیم! تا بلکه بالاخره بتوانیم برگردیم به دوره‌ی ساسانیان! یعنی آخرین‌باری که بدون وابستگی به اژدهای خونخوار شرق دور، کفش ملی‌مان را از صفر تا صد خودمان تولید و تامین می‌کردیم. تا بلکه هم بتوانیم دوباره تاج عزت بر سر تولیدکننده ایرانی بگذاریم و گردن افراشته کنیم و صنعتگر و کارگر شریف ایرانی، صبح‌هنگام با غرور کلید در قفل کارگاه و کارخانه‌اش بچرخاند.

خداوند هر چه بلاست از تن این مملکت عزیز و این مردم نازنین دفع کند.

دکتر محمد پورشاهرودی

استراتژیست صنعتی

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه