شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

آخرین اخبار

معاون سیاسی استاندار سمنان:

هدر رفت آب در بخش کشاورزی سمنان؛ باید شیوه آبیاری سنتی اصلاح شود

تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
«کم‌آبی» خطری جدی که «حیات» را تهدید می‌کند این روایت معاون استاندار سمنان از عمق بحران کم‌آبی در این استان و همچنین کشور بود.

به گزارش مرآت، حبیب‌الله خجسته پورمعاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار سمنان شامگاه گذشته در آئین اختتامیه نخستین جشنواره «آب و رسانه» استان سمنان جمله‌اش درباره بحران آب و کمبود منابع آبی را این‌گونه آغاز کرد که «آب کم نیست، نیست»، یعنی اصلاً آبی نیست.

وی افزود: در روزگاران گذشته مردم این دیار برای استحصال آب چاه حفر می‌کردند و با حفر 40 تا 50 متر به آب می‌رسیدند اما امروز باید با حفر چند صد متر به آب رسید.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار سمنان با بیان اینکه همه باید مراقب آب این مایه حیات باشیم چه برای خودمان و چه برای آیندگانمان گفت: این پیام متخصصان حوزه آب، محیط‌زیست و حتی متخصصین جامعه‌شناسی است. چرا یکی از مؤلفه‌های ارتباطات اجتماعی مقوله آب است.

خجسته پور افزود: وقتی پیامی با محتوی «آب کم است» تولید شد به ما هشدار لازم داده شده است، گاهی مخاطب جامعه هدف عده‌ای خاص هستند و گاهی هم 50 درصد جامعه هستند اما مخاطب پیام «آب نیست» کل جامعه است و بزرگ و کوچک و پیر و جوان نمی‌شناسد و همه باید برای حفظ این نعمت خدادادی تلاش کنند.

وی به آیه‌ای از قرآن مجید اشاره کرد و گفت: در آیه «کلُوا واشربوا و لا تسرفوا» گفت: خوردن و آشامیدن خوب است به شرطی که اسراف نکنیم.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار سمنان با بیان اینکه کم‌آبی خطر جدی است که جامعه بشریت را تهدید می‌کند گفت: در استان سمنان نیز حدود 90 درصد آب در بخش کشاورزی مصرف می‌شود و این قسمت کار ایراد دارد.

خجسته پور با بیان اینکه توجه به این امر مربوط به مسئولان و مدیران این بخش است افزود: باید شیوه آبیاری سنتی اصلاح شود و این مصرف بهینه حتی باید در بخش صنعت و شرب نیز مورد توجه قرار گیرد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان سمنان نیز در این آئین اختتامیه گفت: در بحران آب و در شرایط امروز و کم‌آبی نیاز تا مدیریت مصرف آب با استفاده از ظرفیت رسانه اطلاع‌رسانی شود.

محمد طاهری خاطرنشان کرد: برای ترویج فرهنگ استفاده درست از آب باید از زبان فرهنگ و هنر بهره گرفت.

وی با اشاره به کمبود منابع آبی در ایران و به‌ویژه در استان سمنان گفت: استان سمنان کم‌آبی را با عمق وجود لمس کرده است و مردم این دیار با سخت‌کوشی آب را از دل زمین بیرون می‌آورد و تمدن می‌کارد.

ایجاد اشتغال، ثروت و کالا و ارائه خدمات با وجود آب میسر است

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان سمنان گفت: با بیان اینکه ایجاد اشتغال، تولید ثروت و کالا و ارائه خدمات با وجود آب میسر است افزود: در بحران امروز باید مدیرت مصرف آب به‌خوبی اطلاع‌رسانی شود.

طاهری تصریح کرد: معرفی الگوهای بهتر برای مصرف آب و آشنایی با مفهوم مهم مدیریت مصرف آب به‌ویژه در روزهای کرونایی است از اهداف برگزاری جشنواره «آب و رسانه» بود که امیدوارم این مهم محقق شود.

 

247 اثر به دبیرخانه جشنواره «آب و رسانه» ارسال شد که 23 اثر حائز رتبه برتر شد.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.