شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

فروش محصولات نیروگاه خورشیدی

آخرین اخبار

مداح معروف اصفهانی از برکات شرح شیرین نهج‌البلاغه می‌گوید؛
نهج‌البلاغه قانون اساسی حکومت امام زمان(عج) است
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
یک مداح بنام اصفهانی گفت: نهج‌البلاغه باید در سیستم حکومتی ما نهادینه و در مدارس و دانشگاه‌ها تدریس شود.

به گزارش خبرنگار مرآت، یازده ماه قبل، وقتی در مسیر پیاده‌روی اربعین از نجف به کربلا می‌رفت، یک فایل صوتی از نهج‌البلاغه، در 55 سالگی چراغ ایده‌ای را در ذهنش روشن کرد. با لهجه شیرین اصفهانی می‌گوید:«با خودم گفتم بی‌انصاف! چرا از ظرفیت فضای مجازی برای رساندن معارف نهج‌البلاغه به گوش مردم استفاده نمی‌کنی؟» در همان سفر، در همان روز و در همان سرزمین مقدس، عزمش را جزم کرد برای رساندن صدای امیرِ سخن به گوش همه فارسی‌زبانان. او حالا مخاطبانی از کشورهای مختلف دارد.

دو سه ماهی در فضای مجازی در حوزه نهج‌البلاغه کار می‌کند اما کار به دل خودش نمی‌نشیند! در نجف به خود امیر سخن متوسل می‌شود:«آقا! خودتان عنایت کنید و قطره‌ای از اقیانوس کلامتان را در دل ما بگذارید...» بعد هم به پابوس امام مهربانی‌ها می‌آید. در همین ایام از طریق اینترنت با فردی به نام «شیخ مهدی صادقی» آشنا می‌شود؛ کسی که 30 سال است در حوزه نهج‌البلاغه پژوهش می‌کند و سخن می‌گوید.

این می‌شود مبنای کار مداح کهنه‌کار، «حاج مهدی منصوری» برای این که پیراسته‌تر و منقح‌تر درباره نهج‌البلاغه سخن بگوید. فایل‌های حدودا سه‌دقیقه‌ای حاج مهدی در شرحِ شیرین نهج‌البلاغه، بیشتر حاصل اندیشه‌های علامه جوادی آملی، آیت‌الله مکارم شیرازی و شیخ مهدی صادقی است. کلام شیرین حاج مهدی سبب شده که افراد زیادی از کارهای او استقبال کنند.

با حرارت درباره نهج‌البلاغه سخن می‌گوید:«نهج‌البلاغه قانون اساسی حکومت امام زمان(عج) است؛ نهج‌البلاغه زیباترین و پرمحتواترین و علمی‌ترین و سیاسی‌ترین و اقتصادی‌ترین و اجتماعی‌ترین و در یک کلام آپدیت‌ترین کلام بعد از قرآن کریم است!» می‌گوید کتاب کلمات علی(ع)، 450 سال قبل توسط انگلیسی‌ها ترجمه شده. پیشنهادش این است که ما شیعه‌ها بیشتر به این کتاب بها بدهیم:«نهج‌البلاغه باید در سیستم حکومتی ما نهادینه شود و در مدارس و دانشگاه‌ها تدریس شود.»

شماره‌اش را اعلام می‌کند:«09121995169» تقریبا در همه شبکه‌های اجتماعی حضور دارد. می‌گوید یک «یاحسین» به این شماره بفرستید و با یک یاعلی، شنیدن از نهج‌البلاغه را آغاز کنید. جالب است بدانید که فایل‌های سه دقیقه‌ایِ شرح شیرین نهج‌البلاغه، تا الان سه نفر از برادران اهل‌سنتمان را به مذهب تشیع مشرف کرده است. حاج‌مهدی مخاطبانی هم در خارج از مرزهای ایران دارد که با او در ارتباطند؛ برخی از مخاطبانش از آمریکا و اروپا به او گفته‌اند ما نمی‌دانستیم نهج‌البلاغه تا این حد شیرین و دلگشا و دلرباست. گروهی از دانشجویان ایرانی در انگلیس هم این فایل‌ها را ترجمه می‌کنند و آن را در اختیار روحانیون مسیحی نیز قرار می‌دهند. جالب است بدانید که فایل‌های صوتی حاج‌مهدی در تلگرام، آی‌گپ، بله، سروش و ایتا روزانه مجموعا 50 هزار بازدید دارد.

از او می‌پرسم از بین حکمت‌های نهج‌البلاغه کدام‌یک شما را بیشتر تحت تأثیر قرار داده است؟ جواب می‌دهد:«اگر از امیرالمومنین(ع) جز عبارت «تخففوا تلحقوا» چیزی به دست ما نرسیده بود، همین برایمان کافی بود. سبکبار شوید تا ملحق شوید! خودت را سبک کن تا زودتر برسی! امام(ع) کلام دیگری نیز دارد که دلرباست:«ترک‌الذنب اهون من طلب التوبه... دلمان را حرم‌الله است به گناه آلوده نکنیم...»

سخنش را با یک بیت شعر به پایان می‌برد:

فرموده‌اند هرچه که مستت کند حرام

تکلیف ما و خواندن نهج‌البلاغه چیست؟

پی‌نوشت: این روزها که اغلب ما وقت یا حوصله خواندن کتاب نداریم، این فایل‌های صوتی می‌تواند بسیار راهگشا باشد. حاج‌مهدی برای هرروزِ صبح شما یک فایل صوتی آماده می‌کند. به جمع مستمعان امیر سخن بپیوندید.

انتهای پیام/ح

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه