دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

آخرین اخبار

 چرایی تفاوت فاحش ارزش کالاهای وارداتی و صادراتی سمنان   
نباید روند طولانی شدن ترخیص کالاها را به‌نام گمرک نوشت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
مدیرکل گمرک استان سمنان معتقد است که نباید همه مشکلات ناشی از روند طولانی شدن ترخیص کالا از مبادی گمرکی را به‌نام گمرک نوشت.

به گزارش مرآت، علی سعدالدین اظهار کرد: بیش از 30 دستگاه ،سازمان و نهاد در تشرفیات گمرکی مشارکت دارند و گمرک به تنهایی مسوولیت ترخیص کالاها را عهده‌دار نیست.

وی ادامه داد: صنعت معدن و تجارت، دانشگاه علوم پزشکی، حمل و نقل پایانه‌ها، اداره کل استاندارد، بیمه‌ها، امور مالیاتی، نظام بانکی، وزارت دفاع، ادارات بهداشت، و ده‌ها سازمان و نهاد دیگر در تشریفات گمرکی مسوولیت دارند.

مدیرکل گمرک استان سمنان با بیان اینکه هرگونه تاخیر و یا مشکل در روند ترخیص و یا ورود کالاها به همه این دستگاه‌ها برمی‌گردد افزود: در حقیقت این دستگاه‌ها در بحث واردات و صادرات به مثابه دانه‌های تسبیح به هم متصل بوده و در تسریع و یا تاخیر در آن نقش دارند.

وی با بیان اینکه در بحث واردات کالاها گمرک در مرحله سوم قرار دارد ادامه داد: در واقع در حوزه واردات در مرحله نخست کالا باید ثبت سفارش و در مرحله دوم مجوز آن از سوی صنعت معدن و تجارت صادر و سپس در مرحله سوم گمرک قرار دارد.

سعدالدین با بیان اینکه مرحله تخصیص و تامین ارز یکی از مراحلی است که مشکلاتی برای تولیدکنندگان و واردکنندگان ایجاد می‌کند افزود: گمرک براساس قانون تا کالایی ثبت سفارش نشده و ارز آن تامین نشده باشد قانونا نمی‌تواند کالا را ترخیص کند.

وی با بیان اینکه گمرک تسهیلات ویژه‌ای برای واردکنندگان و خصوصا واردکنندگان تولیدی در نظر گرفته گفت: به طور مثال چنانکه کالایی کد رهگیری بانک را نداشته باشد گمرک تا 70 درصد کالای واردشده را در اختیار وارکننده قرار می‌دهد تا از این طریق بتواند کدرهگیری را تهیه و در اختیار گمرک قرار دهد.

مدیرکل گمرک استان سمنان در پاسخ به پرسش ایسنا در خصوص چرایی تفاوت فاحش بین متوسط ارزش دلاری کالاهای وارداتی و صادراتی اظهار کرد: در حال حاضر ارزش دلاری هر تن کالای صادراتی استان سمنان به طور میانگین 523 دلار و ارزش دلاری هر تن کالای وارداتی 2475 دلار است.

وی با بیان اینکه در چند سال اخیر فاصله بین ارزش کالاهای وارداتی و صادراتی استان کمتر شده افزود: تا چند سال پیش ارزش هر تن کالای صادراتی استان کمی بیش از 300دلار بود که امسال به 523دلار افزایش یافته و این نشان می‌دهد که ارزش و کیفیت کالاهای صادراتی استان روند رو به رشدی داشته است. ضمن اینکه نباید فراموش کرد که بخش زیادی از صادرات ما کالاها و مواد خام است در حالی که در واردات ما تکنولوژی را وارد می‌کنیم و همین میانگین ارزش کالاهای وارداتی را افزایش می‌دهد.

ایسنا

انتهای پیام/ م

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.