تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت

طراحی انواع نرم افزار های کنترل صنعتی

دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

فروش محصولات نیروگاه خورشیدی

آخرین اخبار

دلسوز واقعی کهن‌میراث باغ‌شهر سمنان باشیم؛
ناآشنایی شهرداری با اصول بهسازی کوچه‌باغ‌ها و تخریب میراث کهن‌شهر سمنان
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
در قدیم استخرهای باغ‌شهر خاکی بوده است و نی‌های زیادی در این استخرها رشد می‌کردند و نی‌ها باعث می‌شد مشاغلی مثل حصیربافی و زنبیل‌بافی با نی در سمنان پدید آید

به گزارش خبرنگار مرآت، حسین ترحمی از پژوهشگران و دوستداران میراث فرهنگی و کهن سمنان، با ارسال یادداشتی به شبکه اطلاع‌رسانی مرآت، انتقادات خود را نسبت به طرح بازپروری باغ‌راه‌ها و باغ‌شهر سمنان مطرح کرده است. متن این یادداشت را از نظر می‌گذرانید:

در مفاهیم میراث فرهنگی اعم از ملموس و غیرملموس دو موضوع خیلی مهم است ابتدا نگهداری میراث فرهنگی و تاریخی به صورت اولیه خود است و مرحله بعدی انتقال دانش میراث است. باغ‌شهر سمنان یکی از مهم‌ترین اجزاء میراث تاریخی و فرهنگی است که مفاهیم فرهنگی، زیست‌محیطی، میراثی، کشاورزی و مسایل بسیار دیگر در آن نهفته است.

درست است که متاسفانه در دوره‌های مختلف شهرداری، آثار خشتی سمنان تخریب شده است و در دوره همین شهردار فعلی آثار خشتی محلات ثلاث در حال نابودی است و شاهد آن هم گوگل مپ است ولی دلمان خوش است که میراث باغ‌شهر سمنان هنوز وجود دارد و زنده است. این میراثِ حداقل هفتصد ساله که در اسناد عمیدالملک سمنانی آمده است دویست سال از سیستم تقسیم آب اصفهان که توسط شیخ بهایی به وجود آمده است قدمت بیشتری دارد اما متاسفانه اصلا به این موضوع توجه نمی‌شود و جا داشت میدانی به نام عمیدالملک در شهر نامگذاری شود.

باغ‌شهر سمنان دارای مقررات و سیستمی خاص است که مرحوم پناهی سمنانی در کتاب سیستم تقسیم آب سمنان آن را به صورت کامل شرح داده‌اند. این میراث کهن که مفاهیم توسعه پایدار درآن نهفته است در حوزه صنعت توریسم می‌تواند تحولی شگرف در سمنان ایجاد کند اگر دو نکته ابتدایی که به ان اشاره شد رعایت شود. در این کهن باغ‌شهر، مفاهیم  اقتصادی و مسایل زیباشناسی و مسایل روانشناسی و محیط‌زیستی فولکلور  نهفته است و توریسم تشنه همین موارد است.

به عنوان مثال در قدیم استخرهای باغ‌شهر خاکی بوده است و نی‌های زیادی در این استخرها رشد می‌کردند و نی‌ها باعث می‌شد مشاغلی مثل حصیربافی و زنبیل‌بافی با نی در سمنان پدید آید و از ساقه‌های نی برای مصارف کشاورزی استفاده می‌شد. چرا تمام جوی‌های آب خاکی است؟ آیا گذشتگان ما نمی‌توانستند سنگ در جوی‌ها به کار ببرند در صورتی که سنگ نزدیک آن‌ها بود و به راحتی در دسترس بود؟

دلیل آن است که در کنار این جوی‌های آب چسبیده به دیوار چینه شده درختانی مانند انجیر و انار کاشته می‌شود که به اصطلاح محلی «ویش» گفته می‌شود این ویش‌ها چون از جو‌ی‌های همیشه جاری تغذیه می‌کردند تنه‌های ستبر و میوه‌های فراوان داشته‌اند.

متولی حفاظت از این باغشهر میراثی اداره جهاد کشاورزی، میراث فرهنگی و محیط‌زیست هستند و حتی به دلیل هنجارشکنی‌های اجتماعی، نیروی انتظامی را هم می‌توان از متولیان حفاظت از این میراث قلمداد کرد. شهرداری سمنان در نبود نظارت این نهادها اقدام به بازپروی این کوچه‌باغ‌ها کرده است اما چون به مباحث میراثی و محیط‌زیستی و کشاورزی آشنایی ندارد، عملا دست به تخریب این میراث زده و به کلی مفاهیم محیط‌زیستی و فرهنگی این باغشهر را نادیده گرفته است.

عدم وجود یک مشاور توانا و نبود یک پیمانکار مسلط کاملا مشهود است. مثلا شهرداری در حال سنگ‌چین کردن جوی آب این باغ‌شهر است که یک عمل ضد محیط‌زیستی است. با سنگ‌چین شدن، دیگر جلبک‌ها تشکیل نمی‌شود و از چرندگان و موجودات آبی دیگر خبری نیست؛ زیبایی بصری و محیطی و خنکی منطقه از بین می‌رود و باعث خشک شدن وش‌ها و درختان اطراف می‌شود.

دیوارهای این باغ‌شهر همه به اصطلاح چینه‌چینی شده است شهرداری به علت عدم انجام مطالعات همه را دارد کاهگل می‌زند و اولا زیبایی این دیوارها دارد ازبین می‌رود ثانیا با یک باران و برف این کاهگل‌ها از بین می‌رود. درست کردن کاهگل برای گذشتگان ما راحت بوده است ولی چون تمام زوایا را در نظر داشتند از کاهگل زدن خودداری می‌کردند.

کشاورزان زیادی از این بازپروی ناراضی هستند چون باعث عدم امنیت در باغ‌ها شده است و دیگر نمی‌توانند مانند گذشته در این وضع اقتصادی کشور فعالیت کنند. متاسفانه در ورود شهرداری به باغ‌شهر اصلا مسایل فرهنگی و اجتماعی در نظر گرفته نشده است. استخر کدیور جولانگاه هنجار‌شکنی‌های اجتماعی قرار گرفته است. متاسفانه  قلیان‌سراها به سرعت در سمنان در حال گسترش است و باغ‌شهر هم مورد هجوم همین قلیان‌سراها قرار گرفته است و این موضوع برای مسئولان شهری ابدا مهم نیست.

ای کاش شهرداری به جای اصلاح ظاهری سخت‌افزاری به فکر بازپروری نرم‌افزاری بود  و توسعه پایدار سمنان را در نظر داشت. کارشناسان موسسه بین‌المللی اکوموس ایران که وابسته به  یونسکو است مشاوران خوبی برای شهرها هستند. مثلا این موسسه در مشاوره بهسازی دیوارهای باغ‌های یزد ورود کرده بود. اگر موضوع ترمیم باغشهر با آن‌ها مطرح می‌شد؛ به نوعی هم مشاوره بود و هم معرفی میراث روستایی سمنان.

نویسندگان بومی توانایی در سطح شهرستان وجود دارند که هم تحصیل‌کرده هستند وهم تخصص آن‌ها دانش بومی است. باید از این افراد استفاده می شد و دانش چینه‌چینی به کشاورزان آموزش داده می‌شد. دانش کشاورزی بومی به کشاورزان سمنانی داده می‌شد و به جای هزینه دیوارها که مطمئنا تا سال دیگر نیمی از کاهگل آن می‌ریزد؛ این هزینه صرف سرمایه‌گذاری نرم‌افزاری می‌شد که  باعث توسعه پایدار سمنان می‌شود تا این میراث به نسل‌های بعدی منتقل شود.

از استانداری و فرمانداری توقع می‌رود که به این موضوع هر چه سریع‌تر رسیدگی کنند چون در ایام فراگیری کرونا این بازپروری ظاهری متوقف نشده است. نهادهای بالادستی باید ورود کنند تا باغ‌شهر سمنان مانند میراث خشتی سمنان از بین نرود و مسولان شهری و استانی سمنان مثل گذشته مقصرر شناخته نشوند و همه ما در حفظ این میراث کهن بکوشیم؛ در صورت قصور در پیشگاه الهی مسول هستیم.

از زحمات شهردار و شورای شهر تشکر می‌کنم اما واقعیت این است این تلاش‌ها از پشتیبانی مطالعاتی و فرهنگی و میراثی ندارد. جالب اینجاست که شهرداری برای زدن یک میدان بیلبورد می‌زند و برای طراحی میدان جایزه در نظر گرفته می‌شود ولی برای مطالعات بازپروری میراثی و فرهنگی و اجتماعی این میراث ارزشی قایل نیست و انجام پروژه به یک پیمانکار ساده واگذار شده است.

مثلا  تصور شود اگر خط ریل شرکت نفت موجود بود و قطار زغالی قدیمی در این خط کار می‌کرد و از وسط باغ‌شهر جهادیه می‌گذشت چقدر زیبا بود و از نظر گردشگری چه تحولی در شهر ایجاد می‌کرد ولی با ندانم‌کاری شهرداری‌های سابق خط نابود شد. مساله مهم در میراث فرهنگی انتقال دانش گذشتگان به آیندگان است که متاسفانه در میراث فرهنگی سمنان مشاهده نمی‌شود.

خلاصه اینکه در طول این چند سال شهردارها و شوراهای مختلف آمدند و رفتند و هرکدام تکه‌ای از میراث سمنان را کندند! اقایان شهردار و اعضای شورای شهر سمنان شما مانند آن‌ها نشوید و اگر می‌خواهید در مورد این بازپروری نظرسنجی شود از کارشناسان و بومی‌های فرهنگی، این امر را جویا شوید.

انتهای پیام/ح

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه