تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت

طراحی انواع نرم افزار های کنترل صنعتی

دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

فروش محصولات نیروگاه خورشیدی

آخرین اخبار

یک کارشناس مسائل بین‌الملل:
مسئله پادمانی مطرح شده در گزارش اخیر آژانس در مورد ایران، قابل حل است
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
قهرمان پور اظهار کرد: در این گزارش تاکید شده که ایران همچنان پروتکل الحاقی را به صورت داوطلبانه اجرا می‌کند و در همین چارچوب دسترسی بازرسان آژانس به مراکز هسته‌ای ایران جهت بازدید از این مراکز فراهم است و آژانس در جریان فعالیت های اخیر هسته ای ایران است

به گزارش مرآت، رحمن قهرمان‌پور در مورد گزارش اخیر آژانس بین المللی انرژی اتمی  و طرح برخی از مسائل پادمانی در این گزارش، گفت: در مسائل  پادمانی به دلیل وسعت و تنوع فعالیت های هسته ای کشور ها ممکن است بین آژانس و کشورها اختلاف نطر های فنی به وجود بیاید که معمولا با توضیح رفع می شود. فیزیک هسته ای تابع مکانیک نیوتونی نیست که قطعی باشد ؛ بلکه کوانتومی است و همواره درصدی از خطای محاسبه در آن وجود دارد، به همین دلیل است که مثلا در اعلام درجه غنی سازی انجام شده همواره اندکی اختلاف محاسبه دیده می شود .

وی با اشاره به سابقه همکاری‌های ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تصریح کرد: مثلا موضوع  PMD و ابعاد احتمالی نظامی فعالیت‌های هسته‌ای ایران دشوارترین مساله پادمانی میان ایران و آژانس بود که در پی توافق برجام و با امضای توافقی میان ایران و آژانس در مسیر حل و فصل قرار گرفت. وقتی اختلافی در این حد مهم حل می شود واضح است مساله آلودگی ها هم حل شود مگر آنکه آژانس تسلیم فشار های سیاسی بیرونی شود. در سالهای 2004_ 2005  هم مساله آلودگی ها مطرح شد اما  پس از بررسی‌هایی که انجام شد و توضیحاتی که ایران داد  آژانس پذیرفت که این آلودگی منشاء خارجی داشته است.

این کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان این‌که آنچه که در گزارش اخیر آژانس مطرح شده است ، مساله‌ بزرگی نیست ولی بعضی از رسانه‌ها تلاش کردند آن را بزرگ جلوه دهند، به ادعاهای نتانیاهو در ارتباط با تورقوزآباد اشاره کرد و گفت: رژیم صهیونیستی با همکاری آمریکایی‌ها به آژانس فشار آورد که موضوع مطرح شده از سوی آنها را مورد بررسی قرار دهد. آژانس نیز در نامه‌ای از ایران خواست که این امکان فراهم شود و تهران نیز در بهار سال 1398 موافقت کرد که نمونه‌برداری صورت گیرد و آنها اکنون با توجه به اقدامات  انجام شده ، منتظر توضیحات ایران در مورد این مسئله هستند و تهران هم قاعدتا توضیحات خودش را دارد.

وی به بخش‌های دیگری از گزارش آژانس نیز  اشاره کرد و افزود: در این گزارش تاکید شده که ایران پروتکل الحاقی را که به صورت داوطلبانه اجرای آن را پذیرفته همچنان اجرا می‌کند و در راستای اجرای این پروتکل  آژانس به مکان های فعالیت های هسته ای ایران دسترسی دارد. همین طور از نظارت و اطلاع آژانس از جریان فعالیت‌های اخیر هسته‌ای ایران  از جمله تزریق گاز به سانتریفیوژ ها در فردو و افزایش سطح غنی‌سازی سخن گفته شده است.

قهرمان‌پور همچنین در پاسخ به این سوال که باید چگونه رفتار کرد که اجازه نداد از موضوع مطرح شده در گزارش آژانس صهیونیست‌ها و برخی دیگر از کشورها در راستای فشار به ایران و آژانس استفاده کنند، ادامه داد: تردیدی نیست که اسرائیل و برخی از کشورهای منطقه از همان ابتدا مخالف برجام بوده‌اند و به دنبال این هستند که بحران هسته‌ای ایران را بار دیگر ایجاد کرده و از این طریق به تهران فشار بیاورند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان این‌که حل مسائل فنی بین آژانس و کشورهای عضو، تابع یکسری پروتکل‌های فنی است، اظهار کرد:  هر چند روابط ایران و غرب بر عملکرد آژانس تاثیر می گذارد ولی آژانس میزانی از استقلال عمل را دارد. وقتی درباره کلیت برنامه هسته ای توافقی مثل برجام وجود دارد مساله آلودگی جزئی، موضوع  جدی و خیلی مهمی نیست و می تواند حل و فصل شود. ایران نیز  با توجه به سابقه همکاری خود با آژانس و آشنایی که با مسائل ریز و مهم در این زمینه دارد پیش از این مواردی که اسرائیل و آمریکا بر روی آن مانور داده‌اند را با همکاری آژانس توانسته حل کند و اکنون نیز مساله‌ی مطرح شده در جریان تعامل مناسب ایران و آژانس قابل حل است.

 وی در پایان تاکید کرد : مخالفان فعالیت‌های هسته‌ای ایران تاکنون نتوانسته اند دلیل قانع‌کننده‌ای ارائه کنند که فعالیت‌های هسته‌ای ایران غیر صلح‌آمیز و نظامی است و مساله‌ی مورد اشاره نیز با توجه به تجربه‌ای که ایران به دست آورده، قابل حل است.

ایسنا

انتهای پیام /م

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه