تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت

دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

آخرین اخبار

ماجرای یک پروژه ده‌ساله؛
مدیرکل راه و شهرسازی در گفتگو با مرآت: مصمم هستیم که پل شهرک را تا پایان سال به بهره‌برداری برسانیم
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
مدیرکل راه و شهرسازی استان سمنان می‌گوید این اداره‌کل مصمم است که پل شهرک صنعتی سمنان را تا پایان سال جاری به بهره‌برداری برساند.

به گزارش خبرنگار مرآت، پل روگذر شهرک صنعتی سمنان از جمله‌های پروژه‌هایی است که با وجود گذشت سال‌ها از آغاز آن، هنوز نمی‌توان سرانجام مشخصی برای آن متصور شد! حدود سه سال قبل، در بیست و سومین روز از شهریورماه سال 1396، مدیرعامل پیشین شرکت خدماتی شهرک صنعتی در گفتگو با مرآت از تطویل 13 ساله در احداث پل شهرک صنعتی انتقاد کرده و گفته بود قرار است از نیمه دوم سال 96 عملیات اجرایی تکمیل این پروژه آغاز شود.(درباره سال آغاز پروژه اختلاف‌نظر وجود دارد!)

کم‌تر از چهل روز بعد در آبان‌ماه سال 1396، خبرگزاری ایرنا نیز در گزارشی به انتقاد از تکمیل نشدن تقاطع غیرهمسطح شهرک صنعتی پرداخت و تأکید کرد که اهمال در این زمینه، جان افرادی که به شهرک تردد می‌کنند را به مخاطره انداخته و شاهد تصادف‌هایی در این منطقه هستیم. پاسخ صادقی، مدیرکل پیشین و پرحاشیه مسکن و شهرسازی به پیگیری‌های خبرنگار ایرنا این جملات مهم بود که در یکم آبان‌ماه 96 بیان شد:«مراحل تكميل طرح تقاطع غيرهم سطح شهرك صنعتي سمنان با يك ميليارد تومان اعتبار وزرات راه و شهرسازي و اعتبارات استاني در چند روز آينده آغاز مي‌شود. مدت زمان اجراي اين طرح يك سال پيش بيني شده و بهره‌برداري از آن كاهش تصادفات، كاهش مسافت و هزينه را در پي دارد.»

اما این وعده‌ها بی‌سرانجام ماند و وضعیت مدیرکل پیشین نیز به گونه‌ای بود که نمی‌شد از وی درباره چرایی عدم تحقق وعده‌هایش پرسش کرد. در ششم دی‌ماه سال 1396، احمد همتی، نماینده سمنان در کانال تلگرامی خود اعلام کرد:«پل روگذر مومن‌آباد که چندین سال متوقف شده بود، چندین جلسه در سطح ملی و استانی با مسئولان پیگیری و نهایتا منجر به ادامه فعالیت عمرانی شد که به زودی به اتمام خواهد رسید!»

همتی: پیمانکار قول داده بعد از نیمه شعبان کار را شروع کند

حدود چهار ماه بعد، در هشتم اردیبهشت‌ماه 97، یعنی چهار روز مانده به نیمه شعبان، همتی بار دیگر در یکی از نشست‌های مشورتی در دفتر خود درباره پل شهرک صنعتی سخن گفت و تصریح کرد:«در خصوص پل شهرک صنعتی سمنان در روز شروع کار توافق شده بود 650 میلیون تومان وزارت راه و 350 میلیون تومان شهرک‌های صنعتی و مابقی را هم استان تأمین کند ولی ما تا کنون یک میلیارد و 100 میلیون به جای 650 میلیون تومان هزینه کردیم. پیمانکار به مدیریت شهرک‌ها قول داده بعد از نیمه شعبان ادامه کار را شروع کند!»

در نوزدهمین روز از آذرماه 1397، مالکی، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان سمنان در نشست با اصحاب رسانه اعلام کرد:«پل شهرک صنعتی سمنان که سال‌های سال معطل‌مانده امسال با اعتبار پنج میلیارد تومانی تغذیه می‌شود که عمده اعتبارات آن نیز از سفر رئیس‌جمهور تأمین‌شده است.» حدود 70 روز بعد، در سی‌ام بهمن 1397 احمد همتی با تکرار سخن مالکی مبنی بر اختصاص 5 میلیارد تومان برای تکمیل پل در سفر ریاست جمهوری گفت:«پیمانکار در حال انجام عملیات اجرایی آن می‌باشد و قطعا با استقرار رسمی ادارات تابعه راه و شهرسازی با ساختار جدید در چند روز آینده، روند اجرایی این پروژه و تمامی پروژه‌های حوزه راه و شهرسازی شتاب می‌گیرد.»

پل شهرک صنعتی نیازمند یک حرکت انقلابی است!

در بیست و نهم فروردین‌ماه سال 98، آلبویه، از مدیران شرکت خدماتی شهرک صنعتی که در کانال تلگرامی نماینده سمنان ظاهرا به خطا به عنوان پیمانکار پل شهرک صنعتی سمنان معرفی شده است، در یکی از نشست‌های مشورتی دفتر نماینده حضور یافت و گفت:«پل شهرک صنعتی، نیازمند یک حرکت انقلابی است» احمد همتی نیز در همان نشست گفت:«پل شهرک صنعتی تأکید ماست و خوشایند نیست ادامه پیدا کند!» حدود سه هفته بعد، در روز دوشنبه، بیست و سوم اردیبهشت‌ماه سال 1398، اعضای کارگروه نظارت شورای فنی استان از پل روگذر شهرک صنعتی بازدید و آن را مورد ارزیابی و نظارت! قرار دادند که نتیجه آن مشخص نیست.

در بیست و سومین روز از آذرماه سال 98، مدیرکل راه و شهرسازی استان در نشست شورای برنامه‌ریزی استان اعلام کرد:«برنامه‌ریزی برای تکمیل و بازسازی پل و تقاطع 2 کیلومتری غیرهمسطح شهرک صنعتی شهر سمنان با هدف ساماندهی ورودی شهرک صنعتی در حال انجام است و ۵۰ میلیارد ریال برای اجرای این طرح تصویب شده است.»

دو هفته بعد، در نهم دی‌ماه سال 98، دانایی، فرماندار سمنان در نشست پیگیری پروژه‌های عمرانی شهرستان سمنان، تسریع در تکمیل پروژه پل شهرک صنعتی سمنان را از جمله پروژه‌های نیازمند به پیگیری مستمر دستگاه‌های اجرایی و همکاری مدیران ذی‌ربط عنوان کرد. در حالی که مالکی پیشتر گفته بود پل شهرک صنعتی در سال 97 با اعتبار 50 میلیارد ریالی تغذیه می‌شود، دانایی، فرماندار سمنان در نشست مذکور اعلام کرد که برای پل شهرک صنعتی 50 میلیارد اعتبار از سفر استانی رئیس‌جمهور اختصاص داده شده است.

اما در حالی که با وجود این اظهارنظرها، پروژه تکمیل پل شهرک صنعتی پیشرفتی نداشت، احمد همتی در بهمن‌ماه، در یک نظرسنجی تسریع در تکمیل این پروژه را یکی از دستاوردهای خود برشمرد!

آل‌بویه: پیش‌تر گفته بودم پل شهرک صنعتی نماد ناتوانی ماست

برای بررسی بیشتر وضعیت پل شهرک صنعتی سمنان به سراغ حسن آل‌بویه، رئیس شرکت شهرک‌های صنعتی استان سمنان رفتیم.

آل‌بویه با بیان این که پروژه احداث پل شهرک صنعتی در سال 88 آغاز شده است، به روند اجرای این پروژه در ده سال اخیر پرداخت و اظهار داشت: پیش‌تر این پروژه تا 96 عملا به طور کامل متوقف شده بود؛ وقتی من به شرکت شهرک‌ها آمدم در دو جلسه چالشی دو تعبیر را درباره این پل بکار بردم، نخست آن که «این پل نماد ناتوانی ماست»؛ سخن من این بود که وقتی اجرای این پروژه تا این حد به طول می‌انجامد و ما توان احداث یک پل را نداریم، سرمایه‌گذار چطور می‌تواند به ما اعتماد کند؟

وی افزود: تعبیر دوم من در نشستی چالشی این بود که «هیچ اراده‌ای برای تکمیل این پل وجود ندارد» و این تعبیری اغراق‌آمیز نیست؛ پیش‌تر اداره راه به جبر این پروژه را در دستور کار خود قرار داده بود اما تمایلی به انجام آن نداشتند و برای اجرا بهانه می‌آوردند؛ کارفرمای این پروژه شرکت ساخت وزارت راه است و شرکت شهرک‌های صنعتی در این خصوص وظیفه‌ای ندارد.

بخشی از اعتبارات ما را به اداره راه بدهید

رئیس شرکت شهرک‌های صنعتی استان سمنان با بیان این که من در سال 97 در ملاقاتی مشترک با مدیرکل وقت راه و دکتر مالکی، موضع تندی در خصوص عدم تکمیل پل مذکور اتخاذ کردم گفت: مدیرکل وقت راه در آن ملاقات مشکل کمبود بودجه را به عنوان دلیل عدم تکمیل پل عنوان کرد؛ من به دکتر مالکی گفتم بخشی از اعتبارات شهرک‌سازی ما را به اداره راه بدهید؛ آقای دکتر مالکی به سرعت موافقت‌نامه‌ای 650 یا 680 میلیون‌تومانی نوشت و جزو معدود مواردی است که صددرصد نیز تخصیص یافته است.

آل‌بویه ادامه داد: اداره راه با بی‌تعهدی کامل، حتی یک ریال از آن اعتبارات را برای تکمیل پل هزینه نکرد و این مبلغ را به پروژه‌ای دیگر در شهرستانی دیگر اختصاص داد؛ من در همان زمان هم گفتم که این که اعتبارات شهرستانی و حق ما را در شهرستانی دیگر هزینه کردند، یک جنایت بود؛ بنابراین اراده‌ای برای اجرای این پروژه وجود نداشت.

وی با یادآوری اتخاذ موضع تند آشناگر، استاندار سمنان در یکی از جلسات شورای گفتگو در خصوص عدم تکمیل پل شهرک گفت: دوربرگردان روبروی کارخانه فروسیلیس غیراستاندارد است و چندین‌بار در آن محدوده شاهد حادثه بوده‌ایم؛ پس از اتخاذ موضع استاندار من در چند نوبت، آقایان فخری، خجسته‌پور و عسکری، معاونان استاندار را برای بازدید از وضعیت دوربرگردان و پل شهرک به آن منطقه بردم.

رئیس شرکت شهرک‌های صنعتی استان سمنان اختصاص 50 میلیارد تومان اعتبار را از جمله مصوبات دور دوم سفر رئیس‌جمهور به سمنان عنوان کرد و گفت: قرار بود 2.5 میلیارد تومان از این مبلغ در سال 98 و 2.5 میلیارد نیز در 99 اختصاص پیدا کند؛ ظاهرا در سال 98 به میزان 3 میلیارد و 800 میلیون تومان موافقت‌نامه مبادله شد و نهایتا 2.5 میلیارد تومان تخصیص پیدا کرد.

سرعت اجرای پروژه در حال حاضر کاهش یافته است

آل‌بویه با بیان این که پس از اختصاص مبالغ مذکور، در برهه‌ای ضمن رفع برخی معارض‌ها، روند اجرای پروژه سرعت گرفت گفت: میزان پیشرفت این پروژه تا کنون به 45 درصد رسیده است اما با این وجود در حال حاضر سرعت اجرای این پروژه کاهش یافته است و لازم است کار با سرعت بیش‌تری ادامه پیدا کند؛ این پروژه در سال 99 هم اعتبار دارد و مشکل بودجه‌ در میان نیست.

رئیس شرکت شهرک‌های صنعتی استان سمنان در پایان تأکید کرد: با اهتمام اداره راه و شهرسازی، امکان اتمام این پروژه تا پایان سال جاری وجود دارد.

پس از گفتگو با رئیس شرکت شهرک‌های صنعتی به سراغ مدیرکل راه و شهرسازی استان سمنان رفتیم.

حسین دهقان در گفتگو با خبرنگار مرآت با بیان این که پروژه احداث پل شهرک صنعتی پیش‌تر در اختیار اداره راه و ترابری بوده است اظهار داشت: متأسفانه مدت‌زمان زیادی –حدود ده سال- از آغاز این پروژه گذشته اما ما در سال گذشته و پس از تفکیک وظایف، این پروژه را از شرق استان تحویل گرفتیم؛ در طول این سال‌ها چندین پیمانکار در این پروژه تغییر کرده‌اند و حتی پیمانکار حاضر نیز در شرف ماده 48 بود که ما جلساتی برگزار کردیم و اجازه ندادیم این اتفاق بیفتد و پیمانکار بار دیگر کار اجرایی را آغاز کرده است.

دهقان با اشاره به انعقاد برخی تفاهم‌نامه‌ها از جمله با اداره برق، برای رفع معارضات در حوزه احداث پل گفت: ترانس و شبکه برق و تأسیسات روشنایی در هفته گذشته جابجا شده است؛ یک‌سری معارضات دیگر از جمله تابلوهای تبلیغاتی پابرجاست که هماهنگی‌ها برای رفع این معارضات نیز به انجام رسیده است.

وی تأکید کرد: ما مصمم هستیم با اعتباراتی که مسئولان ذی‌ربط قول داده‌اند در سال 99 به این پروژه اختصاص پیدا کند، این پروژه را تا پایان سال تکمیل کنیم و به بهره‌برداری برسانیم.

پروژه پل شهرک را در زمره پروژه‌های جهش تولید معرفی کرده‌ایم

مدیرکل راه و شهرسازی استان سمنان گفت: ما پروژه پل شهرک صنعتی سمنان را در زمره پروژه‌های جهش تولید استان معرفی کرده‌ایم تا تطویل ده‌ساله در بهره‌برداری از این پروژه به پایان برسد.

دهقان با اشاره به تصویب 50 میلیارد ریال برای تکمیل پل مذکور در جریان سفر ریاست جمهوری به سمنان گفت: نیمی از این مبلغ مربوط به سال 98 و نیمی مربوط به سال 99 است و مشکلی در تخصیص این اعتبارات وجود ندارد؛ بناست در سال 99 فارغ از این مبالغ، در صورت نیاز، اعتبارات دیگری نیز تأمین شود تا پروژه تکمیل شود.

مدیرکل راه و شهرسازی استان سمنان در پایان پل شهرک صنعتی سمنان را در کنار پروژه بیمارستان مهدیشهر و دو ندامتگاه در سمنان و دامغان، از جمله پروژه‌های اولویت‌دار تحت مدیریت این اداره‌کل عنوان کرد.

شبکه اطلاع‌رسانی مرآت همچنان پیگیر روند اجرای این پروژه و تحقق وعده‌های مسئولان در خصوص تکمیل این پل خواهد بود.

انتهای پیام/ح

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه