تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت

طراحی انواع نرم افزار های کنترل صنعتی

دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

فروش محصولات نیروگاه خورشیدی

آخرین اخبار

معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرد:
مخالفت محیط زیست با فعالیت معدن بوکسیت شاهوار
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: بهره‌برداری از معدن بوکسیت شاهوار در شهرستان شاهرود بدون هماهنگی با سازمان حفاظت محیط زیست و فاقد مطالعات مدیریت محیط زیستی است و ما با فعالیت این معدن به شکل فعلی مخالفیم .

به گزارش مرآت، حمید ظهرابی معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: فعالیت معدنی شرکت بهره‌بردار این معدن، خارج از مناطق چهارگانه تحت حفاظت محیط زیست و در اراضی ملی استان سمنان قرار گرفته است. مجوز فعالیت آن نیز از سوی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان صادر شده است.  

وی ادامه داد: جانمایی، واگذاری و نحوه فعالیت این معدن بدون هماهنگی با اداره کل حفاظت محیط زیست سمنان بوده است که به محض اطلاع از فعالیت معدن نه تنها حفاظت محیط زیست استان مخالفت صریح خود را با فعالیت معدن اعلام کرده است بلکه به دفعات و طی مکاتبات متعدد صدمات و پیامدهای تخریبی فعالیت معدن را به دستگاه‌های ذیربط و نظارتی استان گزارش کرده است. 

ظهرابی خاطرنشان کرد: از آنجا که این روند به نتیجه مطلوب نرسید از طریق شورای عالی معادن در حال پیگیری هستیم تا بهره‌بردار این معدن مکلف به رعایت ملاحظات زیست محیطی شود. 

معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: متاسفانه با اصلاح قانون معادن در مجلس، تنها درباره معادنی از سازمان حفاظت محیط زیست استعلام و تقاضای مجوز می‌شود که در محدوده مناطق چهارگانه تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارند. ما در زمان تصویب این اصلاحیه قانون معادن در مجلس نیز اعتراض کردیم اما متاسفانه نمایندگان به این موضوع توجهی نشان ندادند. 

وی افزود: ماموریت کلان سازمان حفاظت محیط زیست حفظ سلامت آب، خاک، هوا و تنوع زیستی در سراسر کشور است نه فقط در مناطق چهارگانه. بی‌توجهی به ملاحظات زیست‌محیطی در هر نقطه‌ای از کشور می‌تواند باعث انتشار آلودگی و تخریب زیرساخت‌های مهم زندگی مانند آب، خاک و هوا شود و به همین دلیل سازمان حفاظت محیط زیست خارج از مناطق تحت مدیریت خود نیز مسئولیت نظارت دارد اما اصلاحیه قانون معادن راه را بر انجام این وظیفه مهم سازمان بسته است. 

معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست همچنین تصریح کرد: از آنجا که اراضی تحت فعالیت معدن جزء منابع ملی و خارج از مناطق چهارگانه تحت مدیریت این اداره کل است، واگذاری جهت فعالیت و پیگیری، تشخیص و تعیین حدود فعالیت و میزان تخریب‌های صورت گرفته در این عرصه باید از سوی دستگاه‌های مسئول از جمله اداره کل منابع طبیعی استان صورت پذیرد. 

کوه شاهوار با ارتفاع ۴۰۱۷ متر بلندترین قله در قسمت شرقی رشته‌کوه البرز است. شاهوار در شمال شهرستان شاهرود و در مرز دو استان گلستان و سمنان واقع شده است. 

این کوه علاوه بر آنکه از مهمترین تامین کنندگان آب شهرستان شاهرود و روستاهای کوهپایه آن است، یکی از رویشگاه‌های ارزشمند «سروکوهی» (اُرس) محسوب می‌شود. از سوی دیگر این قله نزد اهالی شاهرود به عنوان یکی از نمادهای طبیعی این شهرستان محسوب می‌شود و همواره مورد توجه است.

اخیرا تشکل‌های مردمی در استان سمنان نسبت به فعالیت های این معدن اعتراضاتی جدی را ابراز کرده‌اند همچنین برخی نمایندگان مجلس نیز نسبت به فعالیت‌های این معدن انتقاد کردند . 

ایسنا

انتهای پیام/ع

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه