تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت

دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

آخرین اخبار

    قالیباف در نشست مجازی مجمع مجالس آسیایی:
محور اصلی قانونگذاری پارلمان‌ها جلوگیری از تحریم‌های ظالمانه باشد
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
رئیس مجلس شورای اسلامی در اولین نشست مجازی مجمع مجالس آسیایی (APA) گفت: محور اصلی قانونگذاری پارلمان‌ها در عصر پساکرونا جلوگیری از تحریم‌های ظالمانه باشد.

به گزارش  مرآت،محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در اولین نشست مجازی مجمع مجالس آسیایی (APA) به صورت ویدئویی سخنرانی کرد.

وی تاکید کرد: بعد از گذشت چند ماه از مواجهه جهانی با ویروس کرونا، تجربه ارزشمندی برای کشورهای عضو مجمع مجالس آسیایی پدیدار شده و کمکِ کشورهای عضو در پاسخ به نیازهای بهداشتی، دارویی، تجهیزات و اشتراک تجارب در این خصوص، افق جدیدی را برای توسعه مناسبات اقتصادی از جمله در حوزه سلامت گشوده است که با بهره‌گیری و تعمیق و تنوع آن به سایر حوزه‌ها، قدرت انعطاف پذیری بیشتری را به چیدمان جدیدِ روابط تجاری و اقتصادی کشورها در شرایط کنونی و آینده، خواهد بخشید. به ویژه اینکه جهانِ پساکرونا، جهانی متفاوت از گذشته خواهد بود.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: بدون تردید، نقش مجالس عضو و نحوه تعامل نظام قانونگذاران با چنین مسئله‌ای، اهمیت زیادی دارد. باید «دیپلماسی اقتصادی پارلمانی» و نقش آن را در پیشبرد رونق اقتصادی بین اعضاء پارلمان‌های آسیایی، مد نظر قرار داده و از آن حمایت کنیم.

متن این سخنرانی به شرح زیر است:

بسم الله الرّحمن الرّحیم

رؤسای محترم مجالس کشورهای آسیایی؛

نمایندگان محترم؛

خانم‌ها و آقایان،

در ابتدا صمیمانه‌ترین درودهای خویش و نمایندگان مجلس شورای اسلامی را از تهران، پایتختِ جمهوری اسلامی ایران، تقدیم می‌دارم. این اولین اجلاس مجازی مجمع مجالس آسیایی و اولین مشارکت اینجانب در این مجمع ِمهم، در آغاز به کار دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی است.

مایلم مراتب قدردانی خود را از تلاش‌های مستمر اعضای پارلمان‌های عضو، از زمان شکل‌گیری این مجمع و ارتقای جایگاه آن ابراز نمایم. همچنین لازم می‌دانم از اقدامات و تلاش‌های برادرم، جناب آقای پروفسور شینتوپ، رئیس محترم مجلس ملی ترکیه، در ریاست دوره‌ای و از جناب آقای دکتر مجیدی، دبیرکل محترم مجمع مجالس آسیایی و همکاران محترم دبیرخانه، در برنامه‌ریزی این نشست قدردانی نمایم. امیدوارم این نشست، گام مهمی در راستای کمک به پیشبرد اهداف مجمع مجالس آسیایی و همبستگی و تقویت همکاری‌های پارلمانی بین اعضاء در جلوگیری از همه‌گیری کووید ۱۹ و بازسازی اقتصاد منطقه آسیا، در این شرایط خاص باشد.

همکاران گرامی و ارجمند؛

رؤسای محترم پارلمان‌های آسیایی،

همانطور که اطلاع دارید، دنیای ما در حال تجربه یک دوره خاصی از تغییر و تحولات ناشی از همه‌گیری کووید ۱۹ است. در این شرایط سخت و پیچیده، هم فرصت‌های همکاری ایجاد شده و هم تهدیداتی متوجه دولت‌ها و ملت‌هاست که فراتر از محدوده‌های جغرافیایی می‌باشد. نادیده گرفتن خطرات و فرصت‌ها، نامناسب‌ترین واکنشی است که می‌توان در برابر چنین وضعیتی نشان داد.

در این شرایط، دیپلماسی و همکاری پارلمانی، بیش از گذشته اهمیت می‌یابد و مجامع پارلمانی، مسئولیت بزرگی دارند. معتقدیم که با استفاده از چنین فرصت‌هایی، باید از طریق تعاملات چندجانبه پارلمانی، پیام‌های روشن و واحدی به جامعه ب