تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت

طراحی انواع نرم افزار های کنترل صنعتی

دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

فروش محصولات نیروگاه خورشیدی

آخرین اخبار

برای اولین بار؛
محققان از مولکول نفت و گاز الماس خالص تولید کردند
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
محققان دانشگاه استنفورد برای اولین بار توانستند مولکول موجود در سوخت فسیلی را به الماس خالص مبدل کنند.

به گزارش مرآت، پژوهشگران بعد از بررسی سازوکار شکل گیری الماس توانستند روش تازه ای را برای تولید یک الماس خالص با استفاده از مولکول سوخت فسیلی ابداع کنند.

این خبر نه تنها برای سازندگان طلا و جواهر خوشحال کننده است، بلکه برای تمامی افرادی که در فرایند تولید محصولات مختلف به اعمال فشار زیاد بر روی مولکول‌های اجسام گوناگون نیاز دارند، تحولی امیدوارکننده محسوب می‌شود. مولکولی که بدین منظور شناسایی شده هم در نفت خام و هم در گاز طبیعی وجود دارد.

الماس در عمق چند صد کیلومتری زمین و تحت فشار و گرمای شدید شکل می‌گیرد و ایجاد آن حاصل کریستالیزه شده کربن است.

محققان از چند دهه قبل به دنبال یافتن راهی برای تبدیل مواد مختلف به الماس بوده‌اند. اما علیرغم استفاده از روش‌های متنوع مبتنی بر اعمال فشار و گرما در مورد هیچ ماده‌ای به نتیجه مطلوب نرسیده بودند و این اولین بار است که مولکولی در جهان با چنین قابلیتی شناسایی می‌شود.

محققان بررسی‌های خود در این زمینه را با بررسی پودرهای تصفیه شده و به دست آمده از مخازن نفتی آغاز کردند و با بررسی آنها از طریق میکروسکوپ‌های قدرتمند، الگوهایی را در اتم‌های این پودرها شناسایی کردند که مشابه با اتم‌های کریستال‌های الماس بود. سپس این پودرها با لیزر در حد ۶۲۷ درجه سانتیگراد گرما داده شد و تحت فشار شدید قرار گرفت تا الماس به دست آید.

الماس جدید تنها دارای کربن است و بر خلاف الماس‌های دیگر هیچ هیدروژنی در آن وجود ندارد. کل این فرایند در عرض چند ثانیه رخ می‌دهد و فعلاً از این روش تنها می‌توان برای تولید الماس‌های ریز استفاده کرد.

منبع/نیواطلس

انتهای پیام/پ

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه