تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت

دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

پیشخوان روزنامه ها

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

آخرین اخبار

    
مبادا در فتنه ها امام خود را تنها بگذارید/ فتنه گران دشمن دین و دنیای شما
حضرت علی (ع) بعد از توضیحات و تفصیلات کاملی که در بخش های مختلف نهج البلاغه در باره فتنه های زمان و آنچه موجب ایجاد آن ها می شود و بیان راه های مقابله با فتنه و فتنه گران به شیعیان تاکید می کند مبادا در این فتنه ها امام خود را تنها بگذارند.

به گزارش مرآت به نقل از نسل شاهوار، حجت الاسلام حسن رجبی استاد حوزه علمیه شاهرود در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری نسل شاهوار شهرستان شاهرود با اشاره به اینکه حضرت علی (ع) در خطبه 93 نهج البلاغه با اشاره به این که فتنه زمانی که می آید از روبرو شناخته نمی شود، وقتی که تمام می شود از پشت سر شناخته می شود گفت: در جایی دیگری می فرمایند:« ای مردم! امام حاکم خود را در این فتنه های تنها مگذارید تا بعدها خود را سرزنش کنید. خود را در آتش فتنه ای که پیشاپیش آن رفته اید بی اندیشه در می آورید. همانا من برای شما چراغم در تاریکی، هرکس در تاریکی است و حق را از باطل نمی شناسد به این چراغ بنگرد، به من بنگرد و راه را بیابد.»

بصیرت موجب تنها نگذاشتن امام و مقتدا در دوران فتنه می شود

وی با بیان این مطلب که بصیرت است که موجب تنها نگذاشتن امام و مقتدا در دوران فتنه می شود اظهار کرد: بازسازی و اصلاح نفس خویش، مجاهده با هوای نفس، توبه اولین گام برای رسیدن به بصیرت، ذکر خدا، همنشینی با علما و ..... از مهمترین عوامل کسب بصیرت هستند.

استاد حوزه علمیه شاهرود با یادآوری این که حضرت علی (ع) فرمودند مَن ذکر الله استبصر هرکسی یاد خدا باشد ، بینائی و بصیرت یابد افزود: در جای دیگر هم می فرمایند جاور العلماء تستبصر با دانایان بنشین تا آگاهی یابی چرا که خرد ورزی از این همنشینی نشئت گرفته و موجب می شود قانون طلایی اندیشه سپس گفتار در وجود آدمی نقش بسته و بدون تحقیق چیزی را نپذیرد.

آینده نگری از عوامل بصیرت است

رجبی آینده نگری و به کار گیری فکر در مورد آینده و سرانجام کار را نیز از دیگر عوامل بصیرت عنوان و تصریح کرد: دوری از دنیا به شکلی معقول و منطقی یا همان زهد، ارتباط با خدا و معرفت به او، انس با قرآن و توسل به ائمه و دعا و مناجات هم در بصیرت دخیل هستند.

وی ضمن یادآوری این مطلب که اهل یقین تسبیح همه موجودات را می شنوند « یسبح لله ما فی السموات و ما فی الارض» عنوان کرد: اگر با بصر نمی توان حقایق را دید با بصیرت دل می توان دید همانطور که قرآن فرموده:« کلا لو تعلمون علم القین لترون الجیحیم ، ثم لترونها عین الیقین»

این استاد حوزه عملیه با اشاره به این که علاوه بر ابزارهای شناختی که در اختیار بشر است و با آن می تواند به بصیرت درست یابد عوامل دیگری نیز در ایجاد بصیرت دخیل هستند ابراز داشت: آیات خداوندی در زمین و آسمان و نیز در درون و بیرون از جمله این موارد است یعنی آیات آفاقی و انفسی چنان زیاد است که هر کسی با بهره گیری از یک و یا چند تا از آن ها می توان به بصیرت دست پیدا کند.

مبادا در فتنه ها امام خود را تنها بگذارید

رجبی با اشاره به این که قرآن کریم در آیات مختلف از جمله ذاریات آیات ۲۰ و ۲۱ و ق آیات ۶ تا ۸ .سجده آیه ۲۷ وق آیات ۷ و ۸، گردش شب و روز، گسترش زمین و قرار گرفتن کوه های بلند، خداوند، تورات و قرآن را مایه بصیرت دانسته عنوان کرد: ایمان، تفکر و اندیشه، آخرت اندیشی، دنیاگریزی، امدادهای غیبی الهی درمواقع حساس چون جهاد، رخدادهای حساس تاریخی و فتنه ها، معجزات الهی نیز از دیگر موارد ایجاد بصیرت در قرآن دانسته شده است.

وی با اشاره به شرایط دورانی که در آن زندگی می کنیم و آمیخته شدن  حق و باطل چنانکه شناخت و تمییز آن ها به سختی امکان پذیر است، وجود الگو و رهبری فرزانه را ضروری خواند و تاکید کرد: آن چه بیش از همه مهم به نظر می رسد این است که با ایجاد بصیرت در خود و جامعه بتوانیم راه سره را از ناسره تشخیص داده و امام زمان خود را در این فتنه ها تنها نگذاریم تا دشمنان حرکت به سمت جایگاه رهبر و مقتدای ما را از سر بیرون کنند.

انتهای پیام/

پایگاه خبری تحلیلی مرآت نیوز استان سمنان

 

 

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه