تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت

دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

پیشخوان روزنامه ها

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

آخرین اخبار

نماینده شاهرود و میامی:
قوانین تعاونی‌ها دست و پاگیر است/ سهم ۳ درصدی تعاونی‌ها از اقتصاد
نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه برخی قوانین در حوزۀ تعاونی‌ها دست و پا گیر هستند، گفت: این امر باعث شده سهم تعاونی‌ها تنها سه درصد باشد.

به گزارش مرآت، سیدحسن حسینی شاهرودی در مراسم تقدیر از تعاونی های برتر شاهرود با اشاره به علل ناکامی تعاونی ها در کشور، گفت: از سال 1328 اولین برنامه هفت ساله تعاونی ها تدوین شد که تا سال 1334 به طول انجامید و قانون هفت ساله دوم نیز پس از آن اجرا شد.

وی افزود: این روال تا انقلاب اسلامی به طول انجامید و امروز در برنامه ششم هستیم پس مبانی قانونی آن بیش از هشت دهه در ایران قدمت دارد لذا کم سابقه است در کشوری سبقه تعاونی وجود داشته باشد که البته توفیقاتی نیز در این حوزه وجود داشته اما در نهایت  قانون تعاونی ها در دهه ۷۰ به همت مجلس مصوب شد.

عضو خانه ملت گفت: تفکر حاکم بر دولت مخالف بخش تعاونی و سهم تعاونی بوده و غالب دولت ها اینگونه بوده اند و این درحالی است که قانون اساسی، تعاونی را محور اقتصاد می داند.

حسینی شاهرودی بیان کرد: تعاونی ها می تواند به رشد و شکوفایی اقتصاد کمک کنند چرا که بر اصل مشارکت مردمی و سود و زیان عامه پایه گذاری شده است، امروز ما باید شاهد رشد تعاونی ها می بودیم که متأسفانه بنا به دلایلی این امر به تاخیر افتاده است.

وی افزود: در اصل ۴۴ قانون اساسی بنا بر این بود که تمام بانکداری کشور به صورت خصوصی مدیریت شوند که این امر جز دو یا سه بانک، مابقی موسسات و بانک ها واگذار شوند، نگاه قانون اساسی ما نیز اینگونه است اما سهمی که در قانون اساسی برای تعاونی ها در نظر گرفته شده بیش از یک سوم است.

نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس با بیان اینکه در زمان انقلاب برخی نگاه ها به تعاونی ها مثبت نبود، بیان کرد: برای مثال افراد اعتقاد داشتند اقتصاد یا باید خصوصی باشد یا دولتی و این میانه معنایی ندارد و یکی از دلایل ناکامی های تعاونی ها در آن زمان همین نگاه برخی مسئولان ارشد کشوری بود.

حسینی شاهرودی تأکید کرد: قوانین برنامه توسعه اول تا چهارم بندهای متعددی در حمایت از تعاونی ها دارد اما چرا سهم تعاونی ها امروز ۱۰ درصد، هفت درصد و شاید ارقام واقعی تر سه درصد سهم اقتصاد کشور باشد.

وی افزود: ۲۰ درصد از شاغلان ما در حوزه بیمه ها تعاونی ها هستند این هم تلخ است و هم شیرین است چرا که ۱۶هزار نفر در شاهرود عضو تعاونی ها هستند اما تلخ از اینکه آیا سهمشان از اقتصاد نیز به همین میزان است؟ اگر داشته باشیم بسیار عالی است اما اگر نداشته باشیم اتلاف سرمایه را خواهیم داشت.

نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس گفت: اگر نگاه ما به تعاونی ها مثبت باشد قطعا تسهیل در حوزه فعالیت تعاونی ها صورت می گیرد و اگر نگاه مثبت نباشد ما هر میزان که فریاد بزنیم دولت در برنامه ششم مکلف شده تا سهم تعاونی ها را به ۲۵درصد برساند و این امر عملی نخواهد شد.

حسینی شاهرودی بیان کرد: تعاونی ها جایگاه های مثبت و منفی بسیاری داشته اند پس نمی توان گفت که چون تعاونی ها در گذشته جواب نداده اند امروز هم نباید استفاده شوند.

انتهای پیام/ع

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه