تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت

دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

پیشخوان روزنامه ها

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

آخرین اخبار

رئیس اداره میراث‌فرهنگی سمنان خبر داد:
فعالیت 3 موزه در سطح شهرستان سمنان/بازدید از موزه ها امروز رایگان است
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان سمنان گفت: بازدید از موزه های بخش دولتی ، به مناسبت 29 اردیبهشت روز جهانی موزه رایگان است

به گزارش مرآت، حمید رضا دوستمحمدی  رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان سمنان گفت: در شهرستان سمنان 2 موزه در بخش خصوصی و1موزه در بخش دولتی وجود دارد

دوستمحمدی گفت: در موزه خصوصی مهروسکه که در تیمچه حضرت واقع شده است، سکه هایی از دوره های قبل از اسلام، دوره های قاجاریه و زمان اسلام که به نام سمنان ضبط شده وجود دارد.

وی افزود: لاک هایی برای  سکه های خراج، مهرهای سفالی و حلقه هایی که برای تبادل کالا قبل از رواج سکه استفاده می شده است، در این موزه وجود دارد.

دوستمحمدی با بیان اینکه اولین سکه های موجود در موزه با نقش حیوانات اساطیری است،گفت:این سکه ها به مرور زمان تبدیل به سکه های تبلیغاتی شده اند، بعدها با نقوش پادشاهی ، وبعد از دوره های اسلامی بخاطر اعتقادات مذهبی چهره ها از روی سکه ها حذف ، .و آیات قرانی جایگزین آن می شود تا به سکه های دوره معاصر می رسد.

رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان سمنان در خصوص گرمابه پهنه سمنان گفت: قدمت این موزه باستان شناسی که یک حمام تاریخی مربوط به دوره تیموری است و اشیائ تاریخی در آن نگهداری می شود، به 582 سال قبل از تاریخ وزمان بهرام خان سمنانی وبابل خان تیموری برمی گردد.

دوستمحمدی تصریح کرد: قسمت دهلیز ای حمام برای کنترل ورود وخروج وبحث اداری وو رخت کن آن در حال حاضر برای فعالیتهای نمایشگاهی و فرهنگی استفاده می شود.

وی با بیان اینکه  از قسمت گرمخانه برای گالری های نمایشی مربوط به اشیای تاریخی که از آثار دوره های اسلامی معاصرو دوره های پیش از اسلام استفاده می شود ، گفت: اشیایی از قبیل: انگشتر وگردنبند مفرق،زیورآلات دوره های تاریخی هزاره پیش از میلاد،ظروفی مربوط به مراسم آئینی آن دوره وجود دارد.

وی افزود: اشیایی مربوط به شکار،سفالین های خاکستری،مجسمه های کوچک گلی، ومهرهای سفالی مربوط به دوره های پیش از اسلام، از دیگر اشیای موجود در گرمابه پهنه سمنان است.

دوستمحمدی با اشاره به یک اسکلت منحصر به فرد که 4هزار سال قبل از تپه حصار دامغان کشف شده است ، گفت:این اسکلت  مربوط به یک خانم باردار است که در زمان زایمان فوت شده  و ویترین این اسکلت خاص واطراف آن خلاء است.

وی با بیان اینکه  برای حفظ این  اسکلت  خاک اطراف آن بطور کامل جمع اوری شده است،گفت: داخل قبر یک ظرف آب سفالی قرار دارد که مربوط به اعتقادات خاص آن زمان است. به این معنا که طبق اعتقادات معنوی آن زمان که به زندگی پس از مرگ اعتقاد داشتند، وقتی شخصی از دنیا می رفت اشیای قیمتی اش را هم با او دفن می کرده اند.

دوستمحمدی با اشاره به اینکه یک تکه از استخوان بز هم همراه این جسد دفن شده  است گفت: نحوه دفن جنازه در آن زمان نشان دهنده جنسیت ومجرد یا متاهل بودن است.

رئیس اداره میراث فرهنگی سمنان در مورد  موزه خصوصی باغ امیر سمنان که در خیابان میرزای بزرگ شیرازی واقع است،گفت:عمارت باغ امیر که یک بنای تاریخی است زمانی بزرگان ارتش روس در آن مستقر بوده اند.

وی گفت: این عمارت از دو بخش تشکیل شده که سر در ورودی آن به باغ هم اکنون در حال مرمت است وقسمت عمارت جنوبی باغ که مربوط به یکی از تجار آن زمان بنام آقای فامیلی است ، در حال حاضر به موزه ی اشیای تاریخ معاصر تبدیل شده است.

دوستمحدی در تشریح  اشیای موجود در باغ امیر گفت:در قسمتی از موزه، قطعنامه های مربوط به تقسیم آب،دستگاه چاپ مربوط به صنعت آلمان،اسنادی از تاریخ ایران وسمنان در دوره های مختلف حکومتی، اسناد مربوط به جنگ جهانی، بلیط های بخت آزمایی ونقشه های راهنما دیده می شود.

وی با بیان اینکه در  یک قسمت روند لباس های مربوط به دوره های مختلف نظام پهلوی دیده می شود، افزود: گالری مربوط به انواع واقسام رادیوها ازنفتی گرفته تا شارژی وترانزیستوری ومجوزهای مربوط به آن در قسمتی دیگر از موزه به چشم میخورد.

رئیس اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی وگردشگری شهرستان سمنان تصریح کرد در قسمت دیگری از موزه، روند دستگاه های پخش موسیقیاز زمان ادیسون تا عصر حاضر، آثار مربوط به زندگی معاصر ایرانیان واشیای مربوط به بحثهای پزشکی، پذیرایی وفضاهای خانگی وجود دارد.

دوستمحمدی گفت: قسمتی از موزه اختصاص به روند تصویر برداری وپخش تصویر در تاریخ معاصر ایران و شخصیتهای شهر سمنان دارد.

وی افزود: یخچالهای نفتی ،اتوهای ذغالی ، تلفن های وسایل ارتباط جمعی از زمان گذشته تا کنون وفضاهای نشیمن خانه ایرانی در  قسمتهای دیگری از موزه به چشم می خورد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری شهرستان سمنان در خاتمه گفت: موزه باغ امیر سمنان یک فضای بسیار وزینی است که با مدیریت بخش خصوصی اداره می شود.

انتهای پیام/ع

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه