تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت

طراحی انواع نرم افزار های کنترل صنعتی

دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

فروش محصولات نیروگاه خورشیدی

آخرین اخبار

    
عقب‌نشینی آشکار و بی‌احترامی به قانون/ فریاد و اعتراض مهمتر از مصوبه و اصول
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
این یک دهن‌کجی آشکار و یک بی‌احترامی بزرگ به مصوبه و تصمیماتی است که جملگی با ساعت‌ها کار و بررسی کارشناسی انجام شده و پشت آن استدلال و ادله قوی وجود دارد.

به گزارش خبرنگار مرآت، از روز نخست می شد پیش بینی کرد که تمامی این صحبت ها هیچ ضمانت اجرایی ندارد. از همان روزهایی که کمیته ملی پارالمپیک در جلسات متعدد خود برای تصمیم گیری درباره ترکیب کاروان اعزامی به توکیو، به این نتیجه رسید که در دوره آتی ملاک مدال آوری و کیفی سازی باشد تا تیم ها و نفراتی که از شانس کمتری برخوردارند، اعزام نشوند.

مصوبه ای که البته مخالفان بسیاری داشت؛ به ویژه آنهایی از دایره مدال آوری بیرون بودند و در قبال این تصمیم درست و اصولی، جبهه گیری کردند. با این وجود، کمیته ملی پارالمپیک و هیات اجرایی قاطعانه از این تصمیم درست دفاع کردند؛ تصمیمی که البته دو قربانی بزرگ داشت؛ بسکتبال با ویلچر و فوتبال نابینایان. دو رشته ای که اگرچه در آسیا برای خود بر و بیایی دارند و از بازیهای پاراآسیایی بیش و کم با دست پر باز می گردند؛ اما با توجه به جایگاهشان در رنکینگ جهانی، در پارالمپیک چندان شانسی ندارند.

این تصمیم با مخالفت و اعتراض این دو تیم، به ویژه بسکتبال با ویلچر روبرو شد. دو تیمی که البته سهمیه این رقابتها را در جیب داشتند و اعزام به توکیو را حق خود می دانستند اما مصوبه هیات اجرایی این دو را از لیست مسافران خط زد.

بعد از اعتراضات شدید دو تیم، در نهایت هیات اجرایی یک جلسه اضطراری با حضور نمایندگان دو تیم معترض یعنی کمیته بسکتبال با ویلچر و رئیس فدراسیون نابینایان برگزار کرد و ضمن شنیدن ادله و نظرات آنها، بار دیگر شرایط این دو تیم را بررسی کرد تا اگر معیارها و کیفیت این دو تیم با مصوبه اعزام نزدیک هم بود و معترضین توانستند اعضای هیات اجرایی را متقاعد کنند، در تصمیم خود تجدیدنظر کند.

جلسه ای که 14 آبان با حضور محمود خسروی وفا رئیس کمیته پارالمپیک، مهدی علی نژاد سرپرست معاونت ورزش قهرمانی وزارت ورزش، اعضای هیات اجرایی و نماینده معترضین تشکیل شد اما در نهایت همان تصمیم قبلی تایید شد تا بسکتبال با ویلچر و فوتبال نابینایان کورسوی امید خود را برای حضور در پاراللمپیک از دست داده و به طور قطع از لیست کنار گذاشته شوند.

هادی رضایی دبیر اجرایی کمیته پارالمپیک در پایان این جلسه گفت: "بار دیگر تاکید شد تا اعزام تیم ها طبق دستورالعمل صورت گیرد. صحبت های مختلفی هم صورت گرفت. در نهایت دوباره تایید شد تا تیم هایی که اعزام می شوند، طبق دستورالعمل خواهد بود. اعزام به پارالمپیک توکیو بر مبنای کیفی گرایی صورت می گیرد. وزارت ورزش هم تصمیم هیات اجرایی و هیات رئیسه پارالمپیک را تایید می کند. بدین ترتیب اعزام فوتبال پنج نفره و بسکتبال با ویلچر به پارالمپیک توکیو منتفی شد."

اعتراض به شکل دیگر

با وجود حضور روسای کمیته بسکتبال با ویلچر و رئیس فدراسیون نابینایان در این جلسه و تصمیم گیری برای عدم اعزام، باز هم اعضای این دو تیم به این مصوبه احترام نگذاشته و به اعتراضات ادامه دادند. اعضای تیم بسکتبال با ویلچر حتی تهدید کردند که در همین رابطه رنج نامه ای تنظیم و به دفتر رهبری ارسال خواهند کرد تا از این مسیر حق نداشته خود را طلب کنند. اتفاقی که تا کنون در ورزش مسبوق به سابقه نبوده و هیچ رشته و ورزشکاری برای ایفای حق خود دست به دامان نهادهای عالی نشده بود.

قابل پیش بینی بود که این فشارهای غیرمنطقی و هجمه به راه افتاده از سوی تیم بسکتبال با ویلچر نتیجه مطلوبی نخواهد داشت. در نهایت، همان اتفاقی رخ داد که پیش از این پیش بینی می شد. عصر پنجشنبه بود که زمزمه های بازگشت بسکتبال به ویلچر به لیست کاروان توکیو شنیده شد اما کمیته پارالمپیک با انتشار خبری اعلام کرد که هنوز در این زمینه اتفاق خاصی رخ نداده؛ اگرچه در همان روز نامه نگاری برای کنسل کردن انصراف دو تیم از حضور در پارالمپیک  انجام شد.

اتفاقی که سرانجام شنبه عصر نهایی شد و در یک عقب نشینی عجیب، کمیته ملی پارالمپیک نه به طور رسمی بلکه با یک رویکرد عجیب و در گفتگو با رسانه ها اعلام کرد نامه نگاری ها نتیجه داده اما تنها تیم بسکتبال با ویلچر مجوز حضور در پارالمپیک را خواهد داشت و امکانی برای بازگشت فوتبال نابینایان به بازیهای 2020 وجود ندارد.

رضایی: انتقادات درباره عقب نشینی را می پذیرم

هادی رضایی در گفتگو با خبرنگار فارس در این باره گفت: روز پنجشنبه به این جمع بندی رسیدیم که به دو تیم بسکتبال با ویلچر و فوتبال نابینایان شانس مجدد حضور در پارالمپیک را بدهیم. از همین رو ساعت 4 عصر به فدراسیون های جهانی بسکتبال با ویلچر و فوتبال نابینایان نامه زدیم تا در این رابطه کسب تکلیف کنیم. پیش از این اعلام کرده بودیم که که ایران در این رقابتها در توکیو حضور نخواهد یافت."

وی افزود: "ددلاین و اعلام تاریخ انصراف دو تیم از پارالمپیک با هم متفاوت بود. نامه انصراف بسکتبال با ویلچر 4 روز پیش از این اعلام شده بود در حالیکه برای فوتبال نابینایان 12 روز قبل تر اقدام کرده و نامه زده بودیم. با توجه به این وضعیت، شرایط حضور بسکتبال به ویلچر مهیا شد اما در فوتبال نابینایان این بازگشت منوط به تغییرات در تیمهای شرکت کننده است."

رضایی در پاسخ به این پرسش که چرا با بازگشت بسکتبال با ویلچر به مسابقات موافقت شده و شرایط بازگشت تیم فوتبال نابینایان مهیا نشده، اظهار داشت: "شرایط دو فدراسیون جهانی، ددلاین ها و شکل مسابقات با هم متفاوت است. در فوتبال نابینایان 48 ساعت بعد از انصراف ما تیم جدید را جایگزین کردند و به ما تاکید کردند که دیگر فرصتی برای جابجایی وجود ندارد. سازمان جهانی به ما اعلام کرد که به خاطر اتمام مهلت اعلام حضور فوتبال پنج نفره ایران برای حضور در توکیو، تایلند را جایگزین کرده است. با این وجود، پس از پاسخ منفی سازمان جهان تاکید کردیم که فوتبال پنج نفره را به عنوان تیم رزرو اول در نظر بگیرند که اگر تیمی به هر شکلی نتوانست حضور پیدا کند، ایران جایگزین آن تیم شود. بدین ترتیب ما در لیست رزرو قرار دادند و به عنوان اولویت نخست جایگزینی هستیم و در صورت حادتر شدن مشکلات چینی ها و شیوع ویروس کرونا این تیم احتمالا کنار خواهد رفت و آن زمان تیم ما جایگزین خواهد شد."

رئیس کاروان پارالمپیک ایران در توکیو در تشریح شرایط بازگشت بسکتبال با ویلچر اظهار داشت: به فدراسیون جهانی بسکتبال نامه زدیم و گفتیم نامه انصراف را کنسل کنید چرا که خواستار حضور در پارالمپیک هستیم. پاسخ این بود که نامه رسمی دوباره ای ارسال شود و در آن انصراف قبلی کم لم یکن اعلام شده و حضور در پارالمپیک را دوباره اعلام کنید. بنابراین نامه ای را با همین مشخصات به شکل رسمی ارسال خواهیم کرد تا بسکتبال با ویلچر جواز حضور را دوباره کسب کند. در صورت انصراف دوباره محرومیت و جریمه شامل ایران خواهد شد."

دبیر کمیته ملی المپیک درباره شانس حضور فوتبال نابینایان در پارالمپیک ریو نیز تاکید کرد: "اولویت اصلی ما اعزام تیم فوتبال نابینایان است چرا که از منظر فنی شرایط خوبی در رنکینگ دارد. با وجود قوانین و محدودیت های بسیار، تمامی تلاش خود را به کار خواهم بست تا این تیم نیز بتواند در توکیو حضور داشته باشد."

سنگ بنای غلط

اعتراض تیم بسکتبال با ویلچر در نهایت بازگشت این تیم به لیست اعزام به توکیو را به همراه داشت اما این عقب نشینی یک دهن کجی آشکار و یک بی احترامی بزرگ به مصوبه و تصمیماتی است که جملگی با ساعتها کار و بررسی کارشناسی انجام شده و پشت آن استدلال و ادله قوی وجود دارد.

کمیته پارالمپیک پس از ساعتها بحث و بررسی و با در نظر گرفتن جمیع جهات به این نتیجه رسید که برای توکیو 2020 اعزام بر مبنای مدال آوری باشد و کاروانی کیفی اعزام کنیم. تصمیمی صد صدرصد اصولی و منطقی که با توجه با شرایط اقتصادی موجود نیز همخوانی داشت و در هزینه های سنگین اعزام صرفه جویی می شد تا بیت المال حیف و میل نشود اما در نهایت این تصمیم منطقی، با فشارهای بی رویه و غیرمنطقی باطل شد.

با این رویه و عقب نشینی غیرمنطقی کمیته پارالمپیک، حالا تمامی رشته ها و ورزشکاران بیرون مانده از دایره به این نتیجه می رسند که با اعتراض و فشارهای غیرمنطقی می توانند فرصت اعزام را برای خود فراهم کنند. از فردا باید منتظر بود تا هر کسی که از دایره اعزام بیرون مانده، با یک فریاد بلند خود را در لیست مسافران جا کرده و بلیت توکیو را برای خود رزرو کند. اتفاقی که سبب می شود دیگر سنگ روی سنگ بند نشود و هیچ قانونی ضمانت اجرایی نداشته باشد.  

هادی رضایی در پاسخ به این سئوال که فکر نمی کنید با توجه به اعتراضات تیم بسکتبال با ویلچر و عقب نشینی کمیته پارالمپیک از تصمیم قبلی تمامی ورزشکاران و رشته های بیرون مانده از اعزام نسبت به این موضوع اعتراض خواهند کرد و خواستار حضور می شوند؟ گفت: "صد در صد این نکته درست است. انتقادات درباره عقب نشینی از سیاست اعزام را قبول می کنم. قبول دارم که این عقب نشینی از تصمیم اولیه، منطقی نبود. متاسفم که در ورزش ما سیاست و اصول نداریم و همین سبب می شود که تصمیمات و مصوبات اجرا نشود. در جلسه ای که به همین منظور برگزار شد و 15 نفر در آن عضو بودند، اکثریت با این اعزام این تیمها مخالف بودند و اصل بر کیفی سازی بود اما در نهایت این مصوبه اجرا نشد."

منبع/فارس

انتهای پیام/پ

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه