شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

آخرین اخبار

متخصص طب سنتی در گفتگو با مرآت:

کرونا برخلاف تصور طبع سرد ندارد / طب سنتی و کلاسیک تکمیل کننده یکدیگر هستند

تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
سجاد صادقی گفت: بسیاری از افراد جامعه تصور می کنند کرونا طبع سرد دارد و باید یک داروی خاص برای درمان استفاده شود، اما در طب سنتی به ‌تناسب اینکه بیمار در چه موقعیتی از بیماری قرار دارد، از طیفی از داروهای طب سنتی استفاده می شود.

به گزارش خبرنگار مرآت؛ کرونا همچنان بعد از دوسال و اندی از ورود آن به دنیای انسانی ویروس ناشناخته ای است که  موجب ایجاد رعب وحشت همگان شده و بسیاری از افراد نیز از قبل این موضوع  سو استفاده کرده و بر نا آگاهی و یا اضطراب های افراد موج سواری می کنند و سودهای گسترده ای را بدست می آورند.

در این میان اگر به بازار داروهای طب سنتی هم نگاهی بیاندازیم از همان ابتدای ورود ویروس با شایعات داغ مصرف زنجبیل و سیر و دم نوش های مختلف برای پیشگیری از ابتلا همراه بود و هم چنان هم بعضی عطاری ها  با تبلیغات سو در این زمینه به دنبال  کسب درآمد هستند.

سجاد صادقی متخصص طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی سمنان در گفتگو با خبرنگار مرآت در خصوص استفاده از دارویی خاص در طب سنتی در درمان بیماری کرونا گفت: با توجه با ناشناخته بودن این بیماری و اینکه علم بشر در مورد آن بسیار اندک است، هنوز هیچ درمان استانداردی در مورد آن نه تنها در طب سنتی بلکه در طب نوین هم وجود ندارد. 

صادقی در ادامه افزود: البته این بدان معنی نیست که داروهای گیاهی در درمان این بیماری بی تاثیر است، بلکه رونمایی از یک داروی استاندارد برای درمان کرونا نیاز به انجام آزمایشات و کارآزمایی بالینی گسترده دارد. 

وی همچنین تصریح کرد: درمان های طب سنتی نقش تکمیلی دارند همانطور که درمان های طب نوین هم حمایتی هستند و هرپزشکی بنا بر تجربه و یا مطالعات انجام گرفته از تجویز داروها استفاده می کند و هیچ داروی استانداردی در درمان کرونا وجود ندارد.

این پزشک متخصص طب سنتی با اشاره به کمک این طب  از دوجنبه به درمان و پیشگیری از بیماری کرونا خاطر نشان کرد: بخشی از طب سنتی مربوط به دارودرمانی و اعمال دستی و بخشی نیزتغییر رفتار و سبک زندگی از قبیل اصلاح تغذیه وخواب و ورزش و مدیریت هیجان واسترس است .

صادقی همچنین اظهار کرد: منظور از دارو درمانی نیز یک طیف دارویی است، اگر یک طیف دارویی را بکار بگیریم به نتیجه می رسیم، برخی گمان می کنند که کرونا طبع سرد دارد و جهت درمان باید یک داروی گرم مصرف شود در حالیکه طب سنتی با توجه به مزاج بیمار، سن، جنس و فصل و اقلیم از انواع مختلفی از داروها می توان استفاده کرد.

صادقی در مورد داروهای گیاهی  موجود در عطاری ها که دارای مجوز از سازمان غذا و داروهستند، نیز خاطرنشان کرد: در مورد این داروها کار آزمایی بالینی صورت گرفته یعنی یک آزمایش انسانی مستقیم در مورد انها صورت گرفته که به یک گروه دارو داده شده و به گروه دیگر داروی مشابه از لحاظ ظاهری اما فاقد ماده موثرداده شده  و اثر بخشی آن  بر پارامتر های مختلف در رابطه با بیماران بستری کرونایی سنجیده  شده است، البته کارآزمایی آن در مورد بیماران بدحال انجام نگرفته و در این خصوص مصرف این داروها باید با احتیاط و تحت نظر پزشک انجام گیرد.

این متخصص طب سنتی با بیان این‌ که استفاده از ماسک، رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و شست‌وشوی دست‌ها بسیار حائز اهمیت است، تصریح کرد: در عین حال تغییر رفتارها و سبک زندگی افراد باید صورت بگیرد تا منجر به تقویت سیستم ایمنی افراد شود؛ طب سنتی در پیشگیری و درمان، توصیه‌های بسیاری دارد.

وی در نهایت اذعان کرد: امروز طب سنتی در کنار طب نوین و تکمیل کننده ان است و راه پیشگیری در طب سنتی و طب کلاسیک تقریبا مشابه است و در مورد واکسیناسیون هم تاریخچه 5 هزار ساله دارد و این موضوع نیز در طب سنتی پذیرفته شده است.

انتهای پیام/ک

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.