تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت

دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

آخرین اخبار

تشریح علل توقف تدوین سند چشم‌انداز سمنان در گفتگو با رئیس دانشگاه سمنان؛
شهرداری به تعهدات خود در قرارداد عمل نکرد/ 70 درصد از کار تدوین سند انجام شده بود
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
رئیس دانشگاه سمنان گفت: شهرداری به تعهدات مالی خود در قرارداد تدوین سند چشم‌انداز سمنان عمل نکرد و در نهایت کار متوقف شد.

به گزارش خبرنگار مرآت، در خردادماه سال 1394، قرارداد سه‌جانبه‌ای مابین شهرداری، شورای شهر و دانشگاه سمنان منعقد شد تا تدوین سند چشم‌انداز درازمدت شهر سمنان رسما در دستور کار قرار بگیرد. اعلام شده بود که تا پایان سال 1395، تدوین این سند به اتمام خواهد رسید. برای این منظور از ظرفیت یک چهره شناخته‌شده در حوزه تدوین چشم‌انداز یعنی دکتر محمدحسن فولادی بهره گرفته شده بود. تدوین سند مذکور می‌توانست در نهایت نقشه‌راهی برای شکوفایی استعدادهای سمنان باشد.

فرایند تدوین این سند اما ابتر ماند و برخی مسائل سبب شد تا تدوین سند چشم‌انداز به سرانجام نرسد. اما چه مسائلی سبب شد تا تدوین سند چشم‌انداز سمنان ناتمام باقی بماند؟ این پرسشی است که ما دو روز قبل با رئیس دانشگاه سمنان در میان گذاشتیم. مشروح گفتگوی مرآت با دکتر نصیری را از نظر می‌گذرانید:

مرآت: جناب آقای دکتر نصیری! سخنان ابتدایی شما را درباره ماجرای ناتمام ماندن تدوین سند چشم‌انداز درازمدت توسعه سمنان می‌شنویم.

این قرارداد سه‌جانبه مابین دانشگاه سمنان، شهرداری و شورای شهر در سال 94 منعقد شده است. کار، جدی بود و مباحث مالی نیز در قرارداد مشخص شده بود. کارفرما در این قرارداد شهرداری بود؛ یعنی طرفی که کار را سفارش داده و تأمین مالی نیز بر عهده کارفرماست. دانشگاه سمنان نیز در قرارداد به عنوان مجری کار تعیین شده بود. در قرارداد قید شده بود که 20 درصد مبلغ قرارداد باید به عنوان پیش‌پرداخت یعنی پیش از آغاز کار در اختیار مجری قرار بگیرد.

این 20 درصد توسط شهرداری پرداخت نشد. کل رقمی که از طرف شهرداری پرداخت شده معادل 13 درصد است.

مرآت: کل مبلغ قرارداد چقدر بود؟

170 میلیون تومان. پیش‌پرداخت، معادل 34 میلیون تومان بود که پرداخت نشد. با این وجود دانشگاه سمنان کار خود را با آقای دکتر فولادی آغاز کرد و ناظر هم از دانشگاه سمنان تعیین شد. آقای دکتر فولادی دو گزارش ارائه کردند که گزارش مرحله یک، شامل 30 درصد از اجرای کار و گزارش مرحله دو شامل 40 درصد از اجرای کار بود. در واقع دانشگاه سمنان انجام 70 درصد کار را طی دو نامه زمانی به آقای شربتدار، شهردار اسبق و زمانی به آقای موسوی، شهردار سابق اطلاع داده است.

با این وجود کل مبلغ پرداخت‌شده از سوی شهرداری معادل 13 درصد یعنی 21 میلیون و 900 هزار تومان بوده است! طبیعتا وقتی مجری کار ببیند که 70 درصد از کار انجام‌شده اما طرف قرارداد به تعهد خود عمل نمی‌کند، کار متوقف می‌شود و نیمه‌تمام می‌ماند. ظاهرا گزارش آقای دکتر فولادی، شهرداری را را