شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

فروش محصولات نیروگاه خورشیدی

آخرین اخبار

تشریح علل توقف تدوین سند چشم‌انداز سمنان در گفتگو با رئیس دانشگاه سمنان؛
شهرداری به تعهدات خود در قرارداد عمل نکرد/ 70 درصد از کار تدوین سند انجام شده بود
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
رئیس دانشگاه سمنان گفت: شهرداری به تعهدات مالی خود در قرارداد تدوین سند چشم‌انداز سمنان عمل نکرد و در نهایت کار متوقف شد.

به گزارش خبرنگار مرآت، در خردادماه سال 1394، قرارداد سه‌جانبه‌ای مابین شهرداری، شورای شهر و دانشگاه سمنان منعقد شد تا تدوین سند چشم‌انداز درازمدت شهر سمنان رسما در دستور کار قرار بگیرد. اعلام شده بود که تا پایان سال 1395، تدوین این سند به اتمام خواهد رسید. برای این منظور از ظرفیت یک چهره شناخته‌شده در حوزه تدوین چشم‌انداز یعنی دکتر محمدحسن فولادی بهره گرفته شده بود. تدوین سند مذکور می‌توانست در نهایت نقشه‌راهی برای شکوفایی استعدادهای سمنان باشد.

فرایند تدوین این سند اما ابتر ماند و برخی مسائل سبب شد تا تدوین سند چشم‌انداز به سرانجام نرسد. اما چه مسائلی سبب شد تا تدوین سند چشم‌انداز سمنان ناتمام باقی بماند؟ این پرسشی است که ما دو روز قبل با رئیس دانشگاه سمنان در میان گذاشتیم. مشروح گفتگوی مرآت با دکتر نصیری را از نظر می‌گذرانید:

مرآت: جناب آقای دکتر نصیری! سخنان ابتدایی شما را درباره ماجرای ناتمام ماندن تدوین سند چشم‌انداز درازمدت توسعه سمنان می‌شنویم.

این قرارداد سه‌جانبه مابین دانشگاه سمنان، شهرداری و شورای شهر در سال 94 منعقد شده است. کار، جدی بود و مباحث مالی نیز در قرارداد مشخص شده بود. کارفرما در این قرارداد شهرداری بود؛ یعنی طرفی که کار را سفارش داده و تأمین مالی نیز بر عهده کارفرماست. دانشگاه سمنان نیز در قرارداد به عنوان مجری کار تعیین شده بود. در قرارداد قید شده بود که 20 درصد مبلغ قرارداد باید به عنوان پیش‌پرداخت یعنی پیش از آغاز کار در اختیار مجری قرار بگیرد.

این 20 درصد توسط شهرداری پرداخت نشد. کل رقمی که از طرف شهرداری پرداخت شده معادل 13 درصد است.

مرآت: کل مبلغ قرارداد چقدر بود؟

170 میلیون تومان. پیش‌پرداخت، معادل 34 میلیون تومان بود که پرداخت نشد. با این وجود دانشگاه سمنان کار خود را با آقای دکتر فولادی آغاز کرد و ناظر هم از دانشگاه سمنان تعیین شد. آقای دکتر فولادی دو گزارش ارائه کردند که گزارش مرحله یک، شامل 30 درصد از اجرای کار و گزارش مرحله دو شامل 40 درصد از اجرای کار بود. در واقع دانشگاه سمنان انجام 70 درصد کار را طی دو نامه زمانی به آقای شربتدار، شهردار اسبق و زمانی به آقای موسوی، شهردار سابق اطلاع داده است.

با این وجود کل مبلغ پرداخت‌شده از سوی شهرداری معادل 13 درصد یعنی 21 میلیون و 900 هزار تومان بوده است! طبیعتا وقتی مجری کار ببیند که 70 درصد از کار انجام‌شده اما طرف قرارداد به تعهد خود عمل نمی‌کند، کار متوقف می‌شود و نیمه‌تمام می‌ماند. ظاهرا گزارش آقای دکتر فولادی، شهرداری را راضی نکرده است. با این وجود اگر شهرداری به تعهدات خود عمل کند، امکان ادامه این پروژه وجود دارد.

دانشگاه سمنان به تعهدات خود عمل کرده است و مستندات این امر نیز موجود است و در اختیار شهردار فعلی سمنان نیز قرار گرفته است.

مرآت: فکر می‌کنید این کار را به سرنجام می‌رسد؟

گمان نمی‌کنم. اگر بنا بود به سرانجام برسد، طبیعتا دوستان به تعهدات مالی خود عمل می‌کردند. طبعا تمایلی به این امر ندارند.

مرآت: تدوین سند مذکور را چقدر ضروری می‌دانید؟

بسیار زیاد. بدون این سند نمی‌توان در شهر کاری کرد. تدوین سند چشم‌انداز شهر سمنان جزو اولویت‌های درجه یک است و باید انجام شود. منتها دو الزام بر این امر مترتب است؛ نخست آن که فردی که متولی این کار می‌شود، این‌کاره باشد و طرف قرارداد هم به تعهدات مالی خود عمل کند. اکثر شهرهای بزرگ این سند را تدوین کرده‌اند و چیز عجیب و غریبی نیست.

مرآت: آقای دکتر فولادی را چقدر برای این کار مناسب می‌دانید؟

من دو سه بار با ایشان برخورد داشتم و شناختی از ایشان ندارم. قرارداد مربوط به پیش از مسئولیت من است. در سال 94 آقای دکتر هنربخش ریاست دانشگاه را بر عهده داشتند.

بخش دوم این گفتگو به زودی منتشر می‌شود.

انتهای پیام/ح

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه