تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت

دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

آخرین اخبار

    میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته
شناسنامه دار شدن سنگ های منقوش تخت جمشید/آغاز هفته گردشگری
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
ارائه تسهیلات به هنرمندان صنایع دستی آسیب دیده از کرونا، رایگان بودن موزه ها در روز گردشگری، شناسنامه دار شدن سنگ های منقوش تخت جمشید از جمله خبرهای میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.

به گزارش مرآت،هفته پیش رو هفته با روز جهانی گردشگری آغاز می‌شود هفته‌ای که قرار است هر یک از استان‌ها در حوزه گردشگری برنامه‌های متنوعی را داشته باشند در اولین روز هفته بازدید از موزه‌ها رایگان شده و نشست خبری معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی نیز درباره برنامه‌های این هفته برگزار می‌شود.

در این هفته فرهاد فلاح مدیرکل حمایت از تولید صنایع‌دستی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی از پرداخت ۶۷۰ میلیارد ریال تسهیلات کرونا به متقاضیان تا پایان شهریور ۹۹ خبر داد.

وی افزود: تا پایان شش‌ماهه اول سال جاری، ۱۱ هزار و ۳۶ تقاضا از سوی فعالان صنایع‌دستی و مسئولان کارگاه‌ها به بانک‌های عامل ارسال شده که تاکنون ۶۷۰ میلیارد ریال تسهیلات موسوم به تسهیلات کرونا به این متقاضیان پرداخت شده است. تسهیلات کرونا به متقاضیان و کارگاه‌های صنایع‌دستی از سوی بانک‌های عامل پرداخت شده که در مجموع ۱۸ هزار و ۸۳۹ هنرمند صنایع‌دستی و شاغلان این حوزه را شامل می‌شود.

بازدید از موزه‌ها رایگان شد

بازدید از موزه‌ها رایگان شد

محمدرضا کارگر مدیرکل موزه‌ها و اموال منقول فرهنگی تاریخی گفت: با توجه به موافقت وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به مناسبت گرامیداشت روز جهانی گردشگری، بازدید از موزه‌ها و اماکن فرهنگی تاریخی تحت پوشش وزارتخانه روز ششم مهر ۹۹ رایگان اعلام می‌شود. مردم در این روز می‌توانند از تمام موزه‌ها، کاخ‌موزه‌ها و تمام اماکن تحت پوشش سازمان میراث‌فرهنگی در سراسر کشور رایگان بازدید کنند.

گردهمایی خودروهای مسافرتی

رالی خودروهای تاریخی با حمایت وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی جمعه چهارم مهر از مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران به مقصد سمنان برگزار خواهد شد.

در رالی یادشده شرکت‌کنندگان مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران را ترک کرده و پس از عبور از شریف‌آباد، پاکدشت، ایوانکی، سرخه و گرمسار به شهرستان سمنان می‌رسند.

گرامیداشت روز و هفته گردشگری، اعلام همگانی آغاز فعالیت رسمی کلوپ کمپینگ و کاروانینگ کانون جهان‌گردی و اتومبیل‌رانی، نمایش این وسیله‌های نقلیه مسافرتی به‌عنوان عنصری مؤثر در رونق گردشگری به‌ویژه گردشگری روستایی، بوم‌گردی و طبیعت‌گردی در دوران کرونا و تشویق گردشگران و مردم به آغاز سفرهای مسئولانه و محدود، از مهمترین اهداف برگزاری این رالی تور است.

سنگ‌های منقوش میراث جهانی تخت جمشید شناسنامه‌دار می‌شوند

سنگ‌های منقوش میراث جهانی تخت جمشید شناسنامه دار می‌شوند

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید از سامان‌دهی، تهیه شناسنامه، مستندنگاری و کارشناسی اولیه سنگ‌های منقوش مجموعه تخت‌جمشید، توسط مسئولان و کارشناسان این پایگاه خبر داد.

حمید فدایی گفت: «روند اخیر سامان‌دهی و مستندنگاری سنگ‌های تخت جمشید یکی از برنامه‌های بلندمدت این پایگاه است که با همکاری متخصصان باستان‌شناس، مرمت‌کاران و نیروهای فنی در حال انجام است. در کاخ‌های تخت جمشید قطعات متعدد و منقوش سنگ‌هایی وجود دارد که حاصل ویرانی بناها در طول سده‌های گذشته است، گر چه امروزه اجرای پوشش بر روی ستون‌ها و درگاه‌های تخت جمشید به‌دلیل نکات فنی و اجرایی و از جمله حفظ حریم بصری محوطه، عملیاتی دشوار و برنامه‌ریزی اجرای آن زمان‌بر است، اما تصمیم‌گیری در مورد انتقال قطعات جداشده کاخ‌ها و حفاظت موقت آن‌ها در مخازن و فضاهای سرپوشیده در کوتاه‌مدت امکان‌پذیر است.»

فضای آرمانی ثبت جهانی شهرهای صنایع دستی /ایجاد رقابت بین استانها

فضای آرمانی ثبت شهرهای جهانی صنایع دستی

این هفته در حوزه صنایع دستی، حجت اله مرادخانی پژوهشگر صنایع دستی به خبرنگار مهر درباره فایده ثبت جهانی شهرهای صنایع دستی گفت: اهمیت موضوع ثبت در ایران و خیلی از کشورها جدی شده اما وقتی موضوع ثبت شهرهای جهانی پیش می‌آید آنچه که در باور عامه مطرح می‌شود و چیزی که در ذهن دلالت می‌کند همان موقعیت برجسته ثبتی هست که در یونسکو اتفاق می‌افتد غافل از اینکه ثبت شهرها و روستاها توسط شورای جهانی صنایع دستی انجام می‌شود و این شورا از نظر جایگاه بین‌المللی و وجاهت حقوقی، قابل مقایسه با سازمان یونسکو نیست. چون یونسکو قدرت حاکمیتی از طریق سازمان ملل دارد و شورای امنیت سازمان ملل می‌تواند کشورهای درگیر جنگ را ملزم کند که به آثار جهانی نزدیک هم نشوند. منتها شورای جهانی صنایع دستی که از سال ۱۹۶۴ تشکیل شد یک سازمان غیر انتفاعی هست که کارهای ترویجی ایجاد انگیزش، کمک و مشاوره به صنعتگران فعال در دنیا را انجام می‌دهد.

وی گفت: در سال ۲۰۱۴ فرایند نمادین ثبت جهانی شکل گرفت و تا امروز نیز ۱۴ شهر و روستای ایران به ثبت رسیده و مدام مسئولان این موضوع را به عنوان برتر بودن ایران در این حوزه مطرح می‌کنند منتها ثبت شهرها بر خلاف تصوری که به آن شکل داده باعث رونق گردشگری نمی‌شود بلکه بیشتر کارکرد انگیزشی دارد. بررسی‌ها نشان می‌دهد در سال‌های اخیر که این شهرها و روستاها به ثبت رسیده اند، اتفاق خاصی از نظر رونق تولید و رشد بازار و یا رونق گردشگری در آنها نیفتاده بلکه این فضا برجسته سازی شده است شاید چون ترویج نشده و تبیین نکردند که این ثبت چه فایده‌ای دارد.

معاون وعده‌های بی سرانجام در مناطق آزاد رفت

محمدرضا رستمی معاون فرهنگی اجتماعی و گردشگری شورای عالی مناطق آزاد کشور دی سال ۹۶ به این سمت منصوب شد. او در دوره فعالیت خود وعده‌های بسیار زیادی می‌داد که نه تنها هیچکدام محقق نمی‌شد بلکه پاسخگوی عملکرد خود به رسانه‌ها نیز نبود.

او در این مدت برندسازی مناطق آزاد را تکلیفی می‌دانست که اجرای آن مورد تاکید دبیر شورایعالی مناطق آزاد است. در سال ۹۷ خبری که از این معاونت به سرعت در فضای مجازی پخش شد درباره اختصاص وام ۲۰ میلیون تومانی بود که مناطق آزاد می‌خواست به گردشگران دائم مناطق هفت گانه بدهد.

رستمی همچنین درباره بوم گردی‌ها نیز گفته بود: یکی از سیاست‌های ما ایجاد کاشانه مهمان و یا بوم گردی است که در سیاست جذب گردشگر خارجی موفق بوده است. در حوزه بوم گردی نیز یک چارچوب و آئین نامه خاصی در مناطق آزاد تدوین شده که تا هفته دیگر تصویب و ابلاغ می‌شود.

امتیاز ورود گردشگر خارجی به مناطق آزاد بدون ویزا یکی از مواردی است که از نظر رستمی در این مناطق قابلیت اجرا داشت. تشکیل شورای گردشگری خارجی در مناطق آزاد؛ در پی جذب حداکثری گردشگران خارجی، قدم زدن مجازی در مناطق آزاد، راه اندازی کشتی گردشگری کروز، برگزاری چهار رویداد جهانی در حوزه جذب گردشگر و رونق گردشگری دریایی بخشی دیگر از وعده‌هایی است که او اعلام کرد ولی هیچکدام جامه عمل نپوشیدند.

اکنون با رفتن او از شورای عالی مناطق آزاد کشور، محمدعلی وکیلی سرپرست معاونت فرهنگی، گردشگری و صنایع خلاق دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی شده است.

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه