تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت

دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

آخرین اخبار

با دستاورد یک شرکت ایرانی؛
شسشتوی ظروف چینی نانویی راحت‌تر می شود
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
یک شرکت ایرانی موفق شده ظروف چینی را با نانوپوشش ها به تولید برساند؛ ظروف دارای این پوشش آنتی باکتریال بوده و خاصیت آب‌گریزی دارند.

به گزارش مرآت، یکی از صنایع چینی برای ایجاد خاصیت آب‌گریزی، ضدلک وآنتی‌باکتریال در ظروف چینی آشپزخانه از پوشش نانومتری استفاده می‌کند. پوشش نانومقیاس می‌تواند شستشوی این ظروف را راحت‌تر کرده و همچنین احتمال رشد باکتری و قارچ در سطح ظروف را به حداقل برساند.

این شرکت ظروف چینی با پوشش نانومتری تولید و به بازار عرضه و در حال حاضر دو دسته از محصولات مبتنی بر فناوری‌نانو را تولید می‌کند، دسته اول ظروف چینی آنتی‌باکتریال و ضدقارچ است و دسته دوم ظروف چینی ضدآب وضدلک بوده که به دلیل وجود پوشش‌نانومتری می‌تواند این ویژگی‌های متمایز را نسبت به محصولات موجود در بازار داشته باشد.

محصولات چینی این شرکت با خاصیت آب‌گریزی می‌تواند به مصرف‌کنندگان کمک کند تا در مصرف آب برای شستشو صرفه‌جویی کرده و لکه‌های کمتری روی این ظروف قرار گیرد. این محصول با کمک نانوذرات دارای سطح آب‌گریز شده که هرگونه مایع قطبی را بر روی سطح به صورت قطره‌ای شکل می‌سازد و از پخش شدن مایعات بر روی سطح جلوگیری می‌کند که در نهایت باعث شستشوی آسان ظرف می‌شود.

آزمایش‌های انجام شده روی این فناوری نشان می‌دهد که زاویه تماس قطره آب روی ظروف چینی این شرکت ۱۰۰ درجه است در حالی که در نمونه‌های فاقد این نانوپوشش زاویه تماس کمتر از ۳۰ درصد گزارش شده است.

علاوه بر مشکل شستشو و لک روی ظروف چینی، دغدغه آلودگی میکروبی همیشه در مورد ظروف چینی وجود داشته است چرا که این ظروف مکان مناسبی برای رشد باکتری و قارچ است. از آنجایی که در این ظروف از نانوذراتآنتی‌باکتریال استفاده شده است، شانس رشد میکروارگانیسم‌ها در این ظروف به حداقل رسیده و می‌توان گفت که ظروف چینی دارای نانوپوشش شرکت صنایع چینی آنتی‌باکتریال هستند.

با کاهش اندازه ذرات به مقیاس‌نانو، رهایش یون‌های در سطح ظروف انجام می‌شود که این امر به افزایش فعالیتضدباکتریایی و ضدقارچی ظروف می‌انجامد. این محصول طبق استاندارد ملی ایران به شماره ۱۰۹۰۰ فعالیت ضدقارچی وضدباکتریایی قوی در برابر باکتری‌های گرم مثبت و گرم منفی و همچنین قارچ Candida albicans از خود نشان می‌دهد.

منبع/ستاد توسعه فناوری نانو

انتهای پیام/پ

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه