تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت

دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

پیشخوان روزنامه ها

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

آخرین اخبار

مدیر جهاد کشاورزی شاهرود:
سند توسعه اشتغال‌ در ۱۱ روستای شاهرود تدوین شد
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
مدیر جهاد کشاورزی شاهرود بابیان اینکه سند توسعه اشتغال‌زایی برای ۱۱ روستای شهرستان تدوین شده است، گفت: در این راستا ایجاد شبکه پشتیبان در حمایت از مشاغل خانگی ضروری است.

به گزارش مرآت، محمد رضا قاسمی بابیان اینکه سند توسعه اشتغال‌زایی روستاها در قانون برنامه ششم تنظیم‌شده و بر طبق آن همه ساله دولت با مسئولیت سازمان برنامه‌ وبودجه برای پنج هزار روستا در سطح کشور سند توسعه اشتغال‌زایی تهیه و تدوین می‌کند، اظهار کرد: این طرح از سال گذشته آغاز و مجموعا ۴۱ روستا برای استان سمنان منظور و ۱۱ روستا سهم شاهرود شد لذا پتانسیل‌های بسیار خوبی در حوزه توسعه اشتغال بخش خانگی روستاها وجود دارد که باید حمایت شوند.

وی بابیان اینکه روستاهای طرح تنظیم سند روستایی از کلاته‌های غربی خیج، ابر، میغان، قلعه‌نو خرقان، بخش مرکزی دیزج مغان و طرود و بخش بیارجمند قلعه بالا، رضاآباد، احمدآباد، رضاآباد، صالح‌آباد و زمان‌آباد هستند، افزود: اقدامات تسهیل‌گری این روستاها از ماه‌های قبل انجام و تاکنون سند توسعه اشتغال‌زایی هشت روستا مورد بررسی قرارگرفته و به شورای راهبردی استان ارسال‌شده است.

کیفی‌سازی تولید هدف توسعه اشتغال روستایی

مدیر جهاد کشاورزی شاهرود بابیان اینکه بررسی سند توسعه روستایی سه روستای باقی‌مانده تا پایان خردادماه انجام می‌شود، ابراز داشت: قطعا با پایان یافتن بررسی سند توسعه روستایی این یازده روستا، سهم شاهرود در سال ۹۷ برای مابقی روستاها مشخص خواهد شد.

قاسمی در پاسخ به این پرسش که در بررسی سند توسعه روستاها چه ظرفیت‌هایی برای شاهرود احصاء شده است، تصریح کرد: با توجه به اینکه بخش عمده‌ای از روستاها هدف گردشگری هستند لذا حوزه میراث فرهنگی باید به لحاظ توسعه ظرفیت‌های بیشتری را از خود نشان دهند اما در بخش کشاورزی به دلیل محدودیت‌هایی که در این حوزه از قبیل تامین آب وجود دارد توسعه به لحاظ کمی زیاد مد نظر نیست بلکه کیفی سازی تولید و توسعه صنایع تبدیلی بخش کشاورزی و اشتغال خانگی مد نظر بوده است.

وی بابیان اینکه پتانسیل‌های بسیار خوبی در حوزه توسعه اشتغال بخش خانگی روستاها وجود دارد، افزود: مشکل اساسی مجوزهای مشاغل خانگی فعالیت‌های مربوط به واحدهای غذایی را شامل می‌شود که نیازمند اخذ مجوزهای بهداشتی هستند چراکه ضوابط نظارت بر بهداشت محیط غذایی و دانشگاه علوم پزشکی با توجه به ضرورت نکات بهداشتی سخت‌گیرانه است و اشخاص عملاً در محیط‌های کوچک روستایی نمی‌توانند ضوابط آن‌ها را رعایت کنند.

ضرورت حمایت از افراد توانمند در حوزه اشتغال خانگی

مدیر جهاد کشاورزی شاهرود بابیان اینکه تولید میوه خشک، مربا، کنسرو و عرقیجات خانگی دچار مشکلاتی در اخذ مجوز فعالیت مشاغل خانگی هستند، ابراز داشت: بهترین راهکار در حوزه مواد غذایی وجود پشتیبان‌هایی است که افراد کار برند سازی را با آزمایشگاه‌هایی که کنترل کیفی بهداشتی را انجام می‌دهند طرف قرارداد باشند و فردی را به عنوان مسئول کنترل فنی انتخاب کنند که به این واحدها سر بزند.

قاسمی بابیان اینکه پشتیبانی از مشاغل خانگی را در هیچ نقطه‌ای از استان سمنان تاکنون نداشتیم، تصریح کرد: متاسفانه تابه‌حال به این مورد پرداخته نشده و مسئولیت آن با اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی است که بتوانند با ایجاد پشتیبان به کسانی که در این حوزه می‌خواهند کار انجام دهند مجوز دهند.

وی با تاکید بر اینکه باید با کار بر روی برند سازی، تجاری‌سازی و بسته‌بندی، محصولی با ضوابط بهداشتی مناسب را تولید کرد که تنها راه تحقق آن ایجاد شبکه پشتیبان است، افزود: باید شرکت یا افراد توانمند، مجموعه‌ای از این واحدهای کوچک را در تامین مواد اولیه، تامین مالی، برند سازی و فروش محصول مورد حمایت قرار دهند.

مهر

انتهای پیام/ت

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه