تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت

طراحی انواع نرم افزار های کنترل صنعتی

دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

فروش محصولات نیروگاه خورشیدی

آخرین اخبار

سمنان را با غذاهای محلی اش می توان به خاطر سپرد/تصویر
به طور معمول هرشهری را با نشانه ای می شناسند .این نشانی می تواند یک مکان تاریخی ،یک میراث فرهنگی ،یک جاذبه طبیعی و گردشگری و یا یک سوغات فراموش نشدنی باشد.سمنان را با غذاهای محلی اش می توان به خاطر سپرد .

به گزارش مرآت ،به طور معمول هرشهری را با نشانه ای می شناسند .این نشانی می تواند یک مکان تاریخی ،یک میراث فرهنگی ،یک جاذبه طبیعی و گردشگری و یا یک سوغات فراموش نشدنی باشد.سمنان را با غذاهای محلی اش می توان به خاطر سپرد .نخستین پیشنهاد غذایی ما درسمنان امتحان کردن طعم واقعی کماج است.برای خرید این شیرینی محلی و مخصوص هم کافی است سری به بازار سمنان بزنید.


هنگامی که در حال بازدید و گردش در بازار هستید ،نانهای خوش پخت و خوش رنگی را در شکلها و ابعاد مختلف ملاحظه خواهید کرد که یکی از آنها کماج و دیگری شیرمال است.کماج و شیرمال را می توان به عنوان یک نان در وعده غذایی صبحانه هم قرار داد آن هم با کره محلی سمنان که یکی از مهمترین سوغاتی های سمنان است.
 

سر سفره سمنانی ها

از نان‌ها و كماج و شیرمال كه بگذریم، نوبت به غذاهای سمنانی می‌رسد؛ اولین نكته درباره عادات غذایی سمنانی‌ها این است كه بیشتر غذاهایشان از برنج تشكیل شده است و معمولا هرجا كه بروید، چه رستوران باشد یا مهمان خانواده‌ای سمنانی شوید در كنار سفره غذا، شوری یا ترشی حضوری پُر رنگ دارد.

سبزي‌پلو‌ ‌با ترشي‌متكا!

یكی از همین ترشی‌های معروف سمنان كه نام عجیب و غریبی هم دارد ترشی «متكا» است. البته تعجب نكنید منظور متكایی كه زیر سرمان می‌گذاریم و می‌خوابیم نیست. متكا نوعی گیاه بومی ‌منطقه سمنان است كه در تابستان و بهار رشد می‌كند و قیمت خیلی بالایی هم ندارد؛ اگرچه در مقایسه با دیگر سبزیجات كمی‌ گران‌تر است.

این گیاه را به صورت بورانی در ماست هم می‌ریزند و در سبزی پلو سمنانی هم نقش مهمی‌ دارد. سبزی پلویی كه در ادامه به آن اشاره خواهم كرد.

اما مهم‌ترین كاربرد متكا همان درست كردن ترشی است و خود سمنانی‌ها می‌گویند ترشی متكا برای كسانی كه فشار خون بالا دارند، بسیار مفید است.

سبزي‌پلو‌ ‌با ترشي‌متكا!

بهترین سبزی پلوی ایران!

اما در سمنان و در میان غذاهای مختلف، سبزی‌پلو حرف اول و آخر را می‌زند و غذای محبوب این سرزمین به شمار می‌آید؛ آن‌هم سبزی پلویی كه ته‌دیگ قطور و چربی دارد و تكه‌های گوشت در آن كاملا به اصطلاح مغزپخت شده است. البته شاید تعجب كنید كه چرا من می‌گویم تكه‌های گوشت، چون اگر به هر ایرانی بگوییم سبزی پلو، بلافاصله ماهی را هم به آن اضافه می‌كند و اصلا سبزی پلو در ذهن و عادت غذایی ما ایرانی‌ها با ماهی آمیخته شده است.

اما در سمنان سبزی پلو داستان مفصل و متفاوتی دارد و اصلا خبری از ماهی هم در كنار سبزی پلو نیست و در این غذا شاید به جرات بتوانم بگویم حداقل 10 نوع سبزی و صیفی‌جات ریخته می‌شود و حتی بادمجان، سیب‌زمینی و گوجه‌فرنگی هم در آن می‌ریزند.

دیدگاه ها

ممنون عالی بود
ایمیل

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه