تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت

دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

پیشخوان روزنامه ها

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

آخرین اخبار

مرآت گزارش می دهد؛
سمنان؛ استانِ بی نردبان!/ پلاسکوهای استان را دریابید
کمبود تجهیزات آتش نشانی با وجود تعدد ساختمان های بلندمرتبه در استان سمنان، جان بسیاری از شهروندان و آتش نشانان استان را تهدید می کند.

به گزارش خبرنگار مرآت، سه سال قبل بود که برای نخستین بار موضوع نقصان در تجهیزات آتش نشانی استان سمنان به اجمال در رسانه ها و مطبوعات استان مطرح شد. این موضوع از آن جهت اهمیت دارد که از یک دهه قبل، ساخت بناهای بیش از دوطبقه در استان سمنان به طور چشمگیری افزایش داشته است و امدادرسانی به این ساختمان ها بدون خودروی نردبان دار آتش نشانی بسیار دشوار است و جان آتش نشانان را به مخاطره می اندازد.

مدیرعامل آتش نشانی سمنان: پیگیری های ما بی نتیجه باقی مانده است

در روز نهم آذرماه سال 94، آتش پاد سوم سعید اسمعیل پور، مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری سمنان طی سخنانی گلایه آمیز از بی نتیجه ماندن تلاش ها و پیگیری های مستمر این سازمان برای تأمین خودرو خبر داده بود. موضوع تا حدی مهم بود که اسمعیل پور، در پنجم بهمن ماه همان سال نیز تهیه این خودرو را یکی از اولویت های مهم سازمان آتش نشانی برای سال 95 برشمرده بود.

شهردار سابق سمنان: ماشین آلات نردبان دار باید در شهر وجود داشته باشد

با روی کار آمدن حسین موسوی، شهردار سابق سمنان، وی در نخستین گفتگوی رسمیِ تفصیلی، وعده پیگیری این موضوع را داده بود. موسوی تصریح کرده بود: «در حال حاضر سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری سمنان به لحاظ برخورداری از تجهیزات و امکانات در وضعیت نامطلوبی قرار دارد. من معتقدم لازم است هم‌ارز با احداث ساختمان‌های بلندمرتبه، امکانات اطفاء حریق از جمله ماشین‌آلات نردبان‌دار در شهر وجود داشته باشد. از طرفی ما به دنبال آن نیستیم که ابتدا ساختمانی احداث شود و در آن حریقی اتفاق بیفتد و سپس به دنبال چاره باشیم!» اما متأسفانه این چاره اندیشی در دوران مسئولیت وی نیز به فراموشی سپرده شد.

در نخستین ماه سال 95، سعید اسمعیل پور خرید خودروی نردبان دار آتش نشانی را یکی از سه اقدام مهم سازمان متبوع خود عنوان کرده بود؛ اتفاقی که البته به دلیل عدم تأمین اعتبار لازم رخ نداد.

احمد همتی: از مسئولان می خواهم این مشکل را برطرف کنند

در بیست و یکم مردادماه سال 95، احمد همتی نماینده مردم شهرستان های سمنان، سرخه و مهدیشهر در مجلس شورای اسلامی نیز وعده پیگیری این موضوع را داد. همتی گفته بود:«در نشست و گفتگویی که پیش‌تر با مسئولان آتش‌نشانی داشتیم، آن‌ها نیز این موضوع را معضلی جدی می‌دانستند. ما می‌کوشیم رفع این معضل را از طریق تخصیص بودجه پیگیری کنیم. این تخصیص بودجه از هر طریق ممکن، چه از ناحیه شهرداری و چه از ناحیه سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی باید صورت بگیرد؛ چراکه وجود خودروی نردبان‌دار از ضروریات شهر است. با وجود این معضل، در صورت بروز حادثه در ساختمان‌های دارای بیش از دو طبقه، مشکلاتی جدی برای شهروندان عزیز ایجاد خواهد شد؛ لذا من از همین طریق از مسئولان مربوطه می‌خواهم که این مشکل را مرتفع کنند؛ چرا که اگر اتفاق نامطوبی رخ دهد، مسئولان امر باید پاسخگو باشند.»

اما این ضرب الاجل نماینده مردم هم کارساز نشد و اکنون که بیش از یکسال از این سخن می گذرد نهادهای مسئول هیچ اقدامی در این خصوص نکرده اند.

اسمعیل پور: از نهادهای مسئول طلب کمک می کنیم

با فرارسیدن شهریورماه 95، سعید اسمعیل پور، مدیرعامل سازمان آتش نشانی، صراحتا از نهادهای مسئول استمداد کرد. وی با ابراز تأسف نسبت به فقدان این خودرو در مرکز استان با وجود تعدد ساختمان های مرتفع، تأکید کرده بود که تأمین اعتبار لازم برای خرید این خودرو در توان سازمان آتش نشانی نیست و نهادهای مسئول باید به یاری این سازمان بشتابند. نکته مهم اینجاست که اعتبار لازم برای خرید این خودرو تقریبا برابر بودجه یکسال سازمان آتش نشانی است!

نوبخت ابلاغ کرد: تخصیص 200 میلیارد تومان برای خرید نردبان و بالابرهای هیدرولیکی

جالب است بدانید که در تاریخ دهم اسفندماه سال 1393، محمدباقر نوبخت طی نامه ای به سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور، دستور داده بود که مبلغ 2 هزار میلیارد ریال از محل اعتبارات ماده 12 قانون تشکیل سازمان مدیریت بحران کشور و ماده 10 قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت برای تأمین نردبان و بالابرهای هیدرولیکی برای مجموعه آتش نشانی کشور اختصاص یابد.

با این مبلغ می شد 50 دستگاه خودروی نردبان دار آتش نشانی خریداری کرد. اما پس از گذشت دو سال و نیم از ابلاغ این نامه هنوز دستور آقای نوبخت به مرحله اجرا نرسیده است!
 

یکی از مقامات وزارت کشور: اعتبارات لازم از سوی دولت تخصیص نیافت

در هفتم مهرماه سال 95 یکی از مقامات وزارت کشور که نخواست نامش فاش شود طی گفتگویی در حضور خبرنگار ما گفته بود:«به رغم وجود مصوبات برای تخصیص 2 هزار میلیارد به منظور خرید خودروی نردبان‌دار، دولت این اعتبار را تخصیص نداده است.»

این مقام مسئول گفته بود:«مشخص نیست در صورت بروز حادثه در ساختمان‌های بیش از دوطبقه شهروندان باید چه کسی را مقصر نقصان تجهیزات آتش‌نشانی بدانند؟»

وقتی حفظ جان مردم و آتش نشانان در اولویت نیست

البته نکته مهم اینجاست که دست کم شهرداری سمنان نمی تواند ادعا کند که بودجه لازم برای خریداری این تجهیزات را در اختیار نداشته است؛ چرا که این نهاد صرفا 13 میلیارد تومان برای احداث یک میدان که اکنون غیرکارشناسی بودن آن به اثبات رسیده، هزینه کرده است. با این مبلغ می شد 3 خودروی نردبان دار آتش نشانی خریداری کرد!

این امر نشان می دهد که حفظ جان مردم برای مدیران شهری چندان در اولویت نبوده است!

اوضاع در سایر شهرهای استان وخیم تر است

در دیگر شهرهای بزرگ استان سمنان هم اوضاع به همین منوال است. مدیرعامل سازمان آتش نشانی شهرداری سمنان می گویند در استان سمنان حتی یک خودروی نردبان دار وجود ندارد! استعلام های خبرنگار مرآت نیز این خبر را تایید می کند. تجهیزات آتش نشانی در برخی از مناطق همچون مهدیشهر بسیار ناچیز است.

مع الاسف مسئولان ما به شدت فراموشکارند! پس از حادثه پلاسکو حجم ابراز ارادت ها نسبت به آتش نشانان فضای حقیقی و مجازی را پر کرده بود اما در میان آن هیاهوهای زودگذر ما فراموش کردیم که جان آتش نشانان به دلیل فقدان تجهیزات در خطر است. بودجه های میلیاردی را صرف پروژه های بدون پشتوانه می کنیم اما شهرهای ما از بدیهی ترین امکانات ایمنی بی بهره اند.

کوتاه سخن؛ تصور کنید در همین لحظه که در حال مطالعه این گزارش هستید، یکی از ساختمان های بلندمرتبه در استان سمنان طعمه حریق شود. با مطالعه این گزارش می توانید حدس بزنید که چه خطراتی آتش نشانان و شهروندان گرفتار در چنین بناهایی را تهدید می کند. مسئولان محترم؛ لطفا پلاسکوهای استان سمنان را دریابید!

تنظیم: محسن حسن زاده

انتهای پیام/س

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه