تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت

دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

آخرین اخبار

مولاناپژوه برجسته و موسس بنیاد فرهنگی ادبی بایزید بسطامی در گفتگو با مرآت:
سرنخ جریانات بی‌اصالت صوفی‌نما به لندن می‌رسد!/ ولایت‌پذیری؛ نقطه مشترک شریعت و طریقت در اندیشه بایزید
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
موسس بنیاد فرهنگی ادبی بایزید بسطامی گفت: سرنخ جریانات بی‌اصالت صوفی‌نما به لندن می‌رسد.

به گزارش خبرنگار مرآت، پیش‌تر نامش را به عنوان یک مولاناپژوه برجسته شنیده بودم و جسته و گریخته از او خوانده بودم. دایره پژوهش او اما به مولانا محدود نمی‌شود و برای شیفتگان، درسِ عرفان هم می‌گوید. دکتر مجید پازوکی، موسس بنیاد فرهنگی ادبی بایزید بسطامی نیز هست و همین ما را بر آن داشت تا دقایقی پای صحبت‌های او بنشینیم. می‌توانید در میان این گلزار واژگان، اندکی آرامش پیدا کنید! بی‌مقدمه شما را به مطالعه این گفتگو دعوت می‌کنیم.

مرآت: جناب استاد پازوکی، پیش از آغاز گفتگو، سخن نخست شما را می‌شنویم.

بسم‌الله‌الرحمن‌الرحيم. با سلام و ارادت و عرض تسليت ايّام فاطميه. در ابتدا اجازه مي‌خواهم به عنوان دبير و مؤسس بنياد فرهنگي‌ادبي بايزيد بسطامي تاكيد نمايم كه يكي از اهداف بسيار مهم و مورد توجه اين بنياد، ابهام‌زدايي از شخصيت عارفان ارجمند و بزرگوار منطقه به خصوص شخصيت منحصربفردي همچون سلطان‌العارفين بايزيد بسطامي است و اينكه ايشان را از مواضع سوء‌استفاده‌گرانه اغيار خارج نموده به آغوش دوستان و جايگاه و مقر معنوي اصلي‌شان كه همانا عنصر شريعت و طريقت متأسي به رسالت نبوي و ولايت علوي است بازگردانيم.

همانطور كه بسياري از علما و مراجع قديم و جديد امثال شيخ بهايي، علامه حلي، ابن‌طاووس، صاحب لهوف، مرحوم آيت‌الله بهجت، مرحوم علامه آقا سيدمحمدحسين تهراني، مرحوم علامه طباطبايي، حضرت آيت‌الله جوادي آملي و... چنين انديشه و منشي را پيش پاي اهل سلوك در رابطه با جناب بايزيد بسطامي قرار داده‌اند.

ولایت‌پذیری بایزید؛ نقطه مشترک شریعت و طریقت

مرآت: به عنوان پرسش نخست؛ مایلیم بدانیم کدام‌یک از مولفه‌های اندیشه بایزید بسطامی امروز بیشتر به کار ما می‌آید؟

از منظر حقير بايزيد سه عنصر كلي و مهم در زندگي معنوي خويش را بازگو نموده و از آن پيروي مي‌كند. اولين آن ارادت تام و تمام به مؤلفه ولايت‌پذيري است و يافتن و انتخاب پير و مراد كه اين موضوع نقطه مشترك شريعت و طريقت است بدين سبب او به سير و سفر آفاقي و انفسي از دوران جواني پرداخت و راهي مدينه شد تا خدمت اهل بيت نمايد.

امامزاده محمد بسطام؛ نوه امام صادق(ع) است؟

هرچند ديدار و شاگردي او از محضر امام صادق(ع) محل بحث و ترديد است اما آنچه مسلم و مسجل مي‌نمايد، بايزيد محضر أولاد و احفاد امام صادق(ع) را قطعا درك نموده و پس از كسب فيض از محضر اين بزرگان و تلمذ فقاهت و علوم خاص ديني و عرفاني با جمعي از اهل بيت جهت گسترش و بيان تفكر علويان به قومس بازگشت. شاهد آن هم شخصيت مدفون در جوار بايزيد است كه بنام امامزاده محمد شناخته شده اما بنظر مي‌رسد ايشان نوه امام صادق(ع) از فرزند ذكور ايشان بنام محمد بن ‌عبدالله بن جعفرصادق(ع) بوده باشد و امامزاده محمد، راهي جرجان شده و در جنك با عباسيان در آزادشهر كنوني به شهادت رسيده و مزار ايشان  هم مشخص و محل رجوع علاقه‌مندان مي‌باشد.

شاگردان بایزید در محوطه مجموعه تاریخی بسطام مدفون‌اند

بنده در مقاله تحقيقي خويش تعداد زيادي از شاگردان بايزيد را با ذكر مختصات معرفي نمودم كه از خراسان و قومس تا آذربايجان و ارمنستان پراكنده شده و به تبليغ معارف معنوي و ديني پرداختند و بسياري از ايشان هم در همين محوطه مجموعه فرهنكي در بسطام مدفون هستند و جملگي از شخصيت‌هاي مهم و ارزشمند ديني عرفاني بشمار مي‌روند.

قدرت جذب حداکثری بایزید

مشخصه ديگر انديشه بايزيد توجه خاص او به مراتب اخلاقي و ارادت و احترام و تكريم والدين است كه در زندگي و روايات منسوب به ايشان بسيار ديده مي‌شود و قابل توجه و تامل است؛ و مشخصه ديگر قدرت بالا و توان معنوي او در تعامل و جذب حداكثري افراد با سليقه‌هاي متفاوت فكري است. بنابراين بنظر بنده امروز جامعه ما به اين سه عنصر نياز مبرم دارد: ولايت پذيري، مراتب اخلاقي و ادبي و فرهنگي و وحدت ميان همه أقوام و افكار خداجويانه.

سرنخ جریانات بی‌اصالت صوفی‌نما به لندن می‌رسد!

مرآت: برخی بایزید را از آن‌چه که «صوفیه» خوانده می‌شود جدا می‌دانند. رهبر معظم انقلاب هم در جریان سفر به شاهرود بر این نکته پای فشردند؛ شما در این‌باره چگونه می‌اندیشید؟

آنچه كه بنام جريانات صوفي‌نما خوانده شده و مقام رهبري نيز اين اصطلاح را بكار بردند همان‌طور كه در ديدار موكب‌داران راه‌پيمايي أربعين از موكب‌داران اهل تشيع و تسنن و حتي نصاري و صوفيه هم نام برده و تشكر نمودند. آنچه كه ما امروز تحت عنوان صوفي‌نمايان مي‌شناسيم جريانات سيستماتيك فاقد اصالت مي‌باشند كه در دوران صفويه شكل گرفته و توسعه يافتند و اغلب از هند و مستعمرات بريتانيا وارد ايران شدند و سرنخ آن‌ها از هند به لندن مي‌رسد و بسياري از سران ايشان نيز هم اكنون در انگلستان براي خود دم و دستگاه عريض و طويل دارند.

بایزید؛ از فقاهت و شریعت تا سلوک و طریقت

مقام معظم رهبري هم تاكيد فرمودند كه حساب اين عارفان بزرگ از صوفي‌نمايان جداست و بديهي است كه مورد سوءاستفاده و أغراض شخصي بخصوص از ناحيه استعمار تفرقه‌افكن انگلستان واقع شده‌اند. بايزيد و عارفان اصيل و تاثيرگذار از عنصر فقاهت و شريعت به سلوك و طريقت وارد شدند و اگر دقت بفرماييد در مثنوي شريف مولانا و هم در ديوان اشعار حافظ و ديگران بيشترين انتقادها  و اعتراض‌ها به همين صوفي‌نمايان جاعل دنياپرست متوجه شده.

مرآت: اگر بخواهید درباره آرامگاه بایزید، مسئولی را خطاب قرار دهید، آن مسئول چه کسی خواهد بود و به او چه خواهید گفت؟

طبيعي است كه مسئوليت مستقيم اين مجموعه فرهنكي به لحاظ قانوني متوجه وزارت ميراث فرهنگي و گردشگري  و در واقع دولت مي‌باشد و سپس نهادهايي چون شهرداري و اشخاص حقيقي و حقوقي امثال نماينده شهر و ديگران.   اينجانب بعنوان يك شهروند و يك ايراني علاقه‌مند به مفاخر فرهنكي‌ام از مجموعه نهادهاي مسئول توقع و مطالبه توجه به جذب گردشگران و علاقه‌مندان فرهنكي از داخل و خارج كشور را دارم.

میلیون‌ها نفر در جهان به بایزید و ابوالحسن علاقه‌مندند

يكي از استادان من بارها خطاب به اينجانب مي‌فرمودند شما دو گنج بي‌بديل داريد؛ بايزيد و شيخ ابوالحسن خرقاني؛ اما قدر ايشان را نمي‌دانيد. اين شخصيت‌هاي فرهنكي كه ميليون‌ها نفر در داخل و خارج  علاقه‌مند بديشان هستند. مي‌توانند زمينه‌ساز توسعه و ترقي فرهنگي و اقتصادي منطقه باشند.

اصلاح گسست نسل جدید از اصالت پیشین با جلسات اداری میسر نیست!

مرآت: و به عنوان پرسش پایانی؛ نگران از دست رفتن کدام‌یک از مولفه‌های فرهنگ شاهرود هستید؟

بابت اصالت و فراموشي پيشينه بسيار ارزشمند منطقه  از جانب مردم و بخصوص جوانان نگرانم.  نسل امروز با معارف معنوي و عرفاني و ديني دچار گسست شده و اين خطرناك است و جبران اين اتفاق نامبارك را با جلسات اداري و تاسيس نهادها و ادارات دولتي و... نمي توان انتظار داشت و جز اتلاف بودجه و هزينه مادي و معنوي و عدم خروجي مناسب در اين سال ها نديده‌ایم.

مردم شیفته صداقت و راستی هستند

راهكارها بسيارند و بايد كارشناسي و آسيب‌شناسي شوند؛ اما اينكه چه بايد كرد؟ در اولين گام بايد حرف و عمل‌مان توأم شوند و خلاف هم نباشند. مردم و جوانان شيفته صداقت و راستي هستند اگر عمل خالصانه و براي خدا باشد باقي امور هم اصلاح خواهند شد و سرانجام نيك خواهند داشت در غير اين صورت نتايج فاجعه‌باري براي جوامع بشري رقم خواهد خورد.

مرآت: بابت وقت ارزشمندی که در اختیارم قرار دادید سپاسگزارم.

من هم از شما و همکارانتان تشکر می‌کنم.

انتهای پیام/ح

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه