تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

پیشخوان روزنامه ها

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

آخرین اخبار

بخش اول گزارش مرآت از ناگفته های همایش سرمایه گذاری؛
سرمایه گذارانی که به سمنان نرسیدند/ چه کسانی از "شفاف سازی" فرار می کنند؟
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
با وجود تبلیغات گسترده ای که برای برگزاری همایش معرفی فرصت های سرمایه گذاری صورت گرفته بود؛ شواهد نشان می دهد نتایج بدست آمده از این همایش بسیار پایین تر از تبلیغات انجام شده برای آن بوده است.

به گزارش خبرنگار مرآت، در هفته اول آذرماه امسال، همایش معرفی فرصت‌های اقتصادی ایران پس از تبلیغات گسترده با محوریت استان سمنان در هتل استقلال تهران و مرکز همایش بین‌المللی صدا و سیما برگزار شد اما برگزاری این همایش با پرسش ها و ابهامات فراوانی از سوی عموم مردم و به ویژه صاحبنظران و نیز اصحاب رسانه و مطبوعات استان همراه بود.

اینک و با پایان یافتن همایش معرفی فرصت های اقتصادی ایران-سمنان، زمان آن فرارسیده تا با بررسی ابعاد پیدا و پنهان همایش مذکور، افکار عمومی از ماحصل حضور یکپارچه مدیران استان در این همایش اطلاع یابند. طبیعتا پرداختن دقیق به این مسأله حق عموم شهروندان و به ویژه رسانه های استان محسوب می شود.

این که «هدف از برگزاری چنین همایشی در چنین ابعادی چه بوده است؟»، «چه تعداد سرمایه‌گذار خارجی در این همایش حضور پیدا کرده بودند؟» و «چرا همه مسئولان استان به طور هماهنگ از دستاوردهای این همایش ابراز خرسندی می کنند؟» از جمله پرسش‌هایی هستند که در گزارشِ پیش‌رو مطرح شده‌اند. اما ماجرا از کجا آغاز شد؟

چهاردهم تیرماه سال جاری امیر خلیلی خواه، مدیرکل اقتصاد و دارایی استان سمنان از تعریف 168 پروژه برای ارائه در همایش معرفی فرصت های سرمایه گذاری خبر داد. خلیلی خواه آن روز در گفتگو با یکی از رسانه ها گفته بود: «دیپلماسی اقتصادی در نحوه ارتباط با کشورهای مختلف پس از برجام از برنامه‌ریزی‌های دولت بوده و به‌خوبی در حال انجام است.»

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

حدود دو هفته بعد و در سی‌ام تیرماه، منوچهر صادقی مدیرکل جذب و حمایت از سرمایه‌گذاری استانداری سمنان نیز طی گفتگویی مدعی شده بود: «همایش سرمایه‌گذاری منطقه‌ای با حضور 400 شرکت داخلی و خارجی برگزار می‌شود.» (اینجا بخوانید)

تورنس: 400 شرکت در همایش سرمایه‌گذاری شرکت می‌کنند

در چهارمین روز از آخرین ماه تابستان، نشست خبری مشترکی با حضور جان تورنس (رئیس فدراسیون جهانی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی) و محمدرضا خباز استاندار سمنان در محل استانداری سمنان برگزار شد. جان تورنس نیز در این نشست تأکید می کند که «۴۰۰شرکت اقتصادی بزرگ در همایش سرمایه‌گذاری استان سمنان شرکت خواهند کرد» (اینجا بخوانید)

مدیرکل اقتصاد و دارایی استان: 70 مجموعه سرمایه‌گذار برای حضور در این همایش اعلام آمادگی کرده‌اند

در روز یکم مهرماه امیر خلیلی‌خواه(مدیرکل اقتصاد و دارایی استان) این بار در نشست خبری دیگری با خرسندی از حضور 100 سرمایه‌گذار خارجی و 300 سرمایه‌گذار داخلی در همایش معرفی فرصت های اقتصادی خبر داده بود. وی گفته بود:«تا این لحظه(11 آبان ماه) ۷۰ مجموعه سرمایه گذار از چین، آلمان، دانمارک، فنلاند، فرانسه، روسیه، ژاپن، عربستان، صربستان، کره جنوبی، هنگ کنگ و نهاد‌های چند ملیتی دیگری برای حضور در همایش اعلام آمادگی کرده اند.»(اینجا بخوانید)

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

100 سرمایه‌گذار خارجی در همایش شرکت می‌کنند

سه روز بعد، پرتال اطلاع رسانی استانداری سمنان خبری منتشر کرد که طی آن خلیلی خواه با قطعیت به حضور 100 سرمایه گذار خارجی در همایش مذکور اشاره کرده و از حضور 300 «سرمایه پذیر» خبر داده بود.

منوچهر صادقی نیز در همان روزها با قطعیت این موضوع را تایید کرده بود.

استاندار سمنان نیز حدود یک هفته بعد بر حضور 100 سرمایه گذار خارجی در این همایش صحه گذاشت.(اینجا بخوانید)

چهار روز بعد امیر خلیلی خواه بار دیگر با اصحاب رسانه به گفتگو نشست. مدیرکل اقتصاد و دارایی استان «حجم بالای حضور و لِوِل سرمایه‌گذاران» را سبب برگزاری این همایش در تهران خوانده بود!»

اما پیش از آنکه به اصل موضوع بپردازیم لازم به ذکر است که استاندار سمنان در میانه برگزاری همایش، آن را مقدمه برگزاری همایش بزرگتری در سال ۲۰۱۸ توصیف کرده بود.

این جملات آقای استاندار را به خاطر بسپارید!

استاندار سمنان چهار روز پس از اتمام همایش در جمع خبرنگاران حاضر شد و گفت:

«پیشنهاد برگزاری این همایش مورد استقبال سطوح عالی دولت قرار گرفت»(1)

«هزینه ای از محل اعتبارات استان برای برگزاری این همایش انجام نشد»(2)

«26 استان به صورت فعال در این همایش حضور داشتند»(3)

«از خبرنگاران و اصحاب رسانه برای پیگیری روند اجرای تفاهم نامه ها دعوت می کنم. رسانه ها باید به صورت تخصصی به این موضوع ورود کنند و نتایج را به اطلاع افکار عمومی برسانند.»(4)

مرآت بنابر پیشنهاد استاندار محترم و نیز در راستای وظیفه ذاتی خود در گزارش های متناوبی ابعاد مختلف همایش اخیر را با افکار عمومی استان و نیز صاحبنظران برجسته اقتصادی در میان بگذارد.

باشد که از این رهگذر شاهد ارتقاء بهره وری همایش هایی از این دست باشیم.

ماجرای دیدار مسئولان ارشد استان با یکی از نزدیکان رئیس جمهور چه بود؟

اما در ارتباط با گزاره های مذکور (1 و 2) که توسط استاندار محترم سمنان بیان شده بود، نکاتی وجود دارد که ذکر جزئیات آن ضروری است.

شنیده‌های مرآت از منابع آگاه خبری که نخواستند نامشان فاش شود حاکی از آن است که پیش از برگزاری همایش مذکور، جمعی از مسئولان استان در دیدار با یکی از مقامات ارشد دولتی خواستار حمایت ویژه دولت از برگزاری این همایش می شوند.

آن مقام دولتی در پاسخ به این درخواست اعلام می کند که:«ما بودجه مجموعه تحت نظر شما را به چند برابر ارتقاء می دهیم و شما هم بخشی از بودجه استان را برای برگزاری این همایش هزینه کنید.»

و اما این که چقدر از منابع استان برای برگزاری همایش مذکور هزینه شده است موضوع مهمی است که مرآت جزئیات آن را در صورت لزوم به اطلاع افکار عمومی خواهد رساند. اما  جهت اطلاع تنها در یک مورد، هزینه سالن همایش در روز آخر برنامه ها از محل اعتبارات استانی پرداخت شده است.

بر مبنای قراردادهای منعقدشده، استانداری سمنان مبلغ یک میلیارد ریال به طور مستقیم برای برگزاری این همایش هزینه کرده است! که این امر مستقیما با سخن صریح استاندار سمنان(گزاره 2) مبنی بر این که «هزینه ای از محل اعتبارات استان برای برگزاری این همایش انجام نشد» در تضاد آشکار قرار دارد.

اما جان تورنس کیست؟

اما نکته مهم تر هزینه ای است که برای حضور جان تورنس (رئیس فدراسیون مناطق آزاد و ویژه اقتصادی) در این همایش صورت گرفته است. اما جان تورنس کیست؟ او چگونه با مسئولان استان سمنان ارتباط برقرار کرده است؟ مزیت تورنس نسبت به دیگر هم‌تایانش چه بوده که او را به عنوان واسطه یا به تعبیر عامه، دلالِ اصلی همایش سرمایه‌گذاری اخیر انتخاب کرده اند؟

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

در شفاف نبودن سوابق تورنس اسپانیایی همین بس که شنیده‌های موثق مرآت حاکی از آن است که در زمان حضور وی در یکی از مناطق آزاد جنوب کشور، یکی از مسئولان عالی مناطق آزاد در دولت از ادامه فعالیت او ممانعت بعمل آورده و وی ناچارا فعالیت های خود را در آن منطقه پایان داده است!

 بنابراین باید از مسئولان پرسید در هنگام انتخاب تورنس، تا چه حد حفظ آبروی استان را درنظر داشته‌اند؟

در حالی که تورنس در مذاکرات اولیه با مسئولان استان متعهد شده بود که 100 سرمایه گذار معتبر خارجی را به ایران بیاورد اما این مهم با وجود تبلیغات مکرر و پرشمار مسئولان استان محقق نشد. بر اساس اطلاعات واصله، تورنس فقط به کمتر از ده درصد از تعهدات خود عمل کرده است و این امر در نهایت به حضور 11 میهمان خارجی در همایش ختم شده است. نکته دیگر آن که شنیده ها حاکی است که تنها 6 نفر از این میهمانان خارجی سرمایه گذار بوده اند و از سوی دیگر کمتر از 6 نفر نیز نسبت به امضای تفاهم نامه ها اقدام کرده اند!!

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

با وجود عدم اجرای تعهدات از سوی جان تورنس، در قرارداد منعقدشده از سوی مجریان برگزاری همایش به نام های «امیر رضا حسنی» و «ع.س» با تورنس، وی مبالغ قابل توجهی دریافت کرده که مرآت در صورت لزوم، جزئیات بیشتری درباره مبالغ پرداختی را منتشر خواهد کرد.

اکنون پرسش اساسی این است که کدامیک از مقامات مسئول باید پاسخگوی عملکرد نامطلوب تورنس در خصوص انجام تعهداتش باشند؟ وقتی هدف از برگزاری همایش مذکور جذب سرمایه‌گذاران خارجی به ایران بوده است، کدام‌یک از مقامات ارشد استان سمنان، پاسخگوی عدم تحفق اهداف این همایش پرهزینه خواهند بود؟

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

مسأله دیگر آن که سایت مرکز خدمات سرمایه‌گذاری چندی پیش، در مطلبی اسامی 101 نفر از شرکت‌ها و افراد خارجی دعوت‌شده به همایش را منتشر کرد.

اکنون لازم است مسئولان امر از جمله امیر خلیلی خواه مدیرکل اقتصاد و دارایی استان، مستندات حضور هریک از افراد دعوت‌شده به همایش را به افکار عمومی ارائه کنند. اطلاعات دریافتی نشان می دهد که تقریبا هیچ‌یک از دعوت‌شدگان، در این همایش حضور نیافته‌اند!

پی نوشت 1: «شفاف سازی» و واکاوی دقیق عملکرد مسئولان وظیفه ذاتی رسانه هاست؛ لذا مرآت لازم می داند از سعه صدر مسئولان و احترام آن ها به این وظیفه کمال تشکر را داشته باشد.

پی نوشت 2: لازم به ذکر است مرآت در گزارش آتی خود ضمن انتشار جزئیات مبالغ پرداختی به جان تورنس، دلایل عدم حضور مسئولان دولتی در همایش مذکور را بررسی می کند و نیز پاسخ های تأمل برانگیز برخی از مسئولان برگزارکننده این همایش را با مردم شریف استان سمنان در میان خواهد گذاشت.

بخش دوم این گزارش طی روزهای آتی منتشر خواهد شد.

انتهای پیام/ز

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه