تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت

دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

آخرین اخبار

    
سد شهید شاهچراغی دامغان استراحتگاه پرندگان مهاجر
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان گفت: سد شهید شاهچراغی دامغان تنها آبگیر استان محسوب می‌شود که پرندگان مهاجر در طول مسیر مهاجرت در این آبگیر به طور موقت برای استراحت توقف می‌کنند.

پرندگان خشکی زی و آب‌زی با شروع فصل سرما از قطب شمال و سیبری به سمت مناطق استوایی و گرم مهاجرا می کنند که معمولا مهاجرت از شهریورماه شروع و تا اواخر آبان ماه ادامه دارد و استان سمنان در مسیر کوچ این پرندگان به عنوان یک استراحتگاه برای این مهاجران محسوب می‌شود و از روزهای گذشته آسمان این استان میزبان عبور پرندگان مهاجر مانند مرغ زنبور خوار شده است

امیر عبدوس روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: قرارگیری استان سمنان در مسیر عبور پرندگان، احتمال شیوع آنفولانزای فوق حاد پرندگان را در استان زیاد می‌کند.

وی ادامه داد: ممکن است پرندگان ناقل بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان در مدت محدود فرود آمدن خود در محیط زیست استان آلودگی ایجاد کنند به همین دلیل پیش بینی‌های لازم انجام شده  و در زمان حاضر استان سمنان از لحاظ شیوع بیماری ویروسی آنفولانزای فوق حاد پرندگان در بین حیات وحش از استان‌های پاک کشور محسوب می‌شود.

 وی ابراز داشت: استان سمنان به  لحاظ دارابودن گونه‌های پرنده خشکی زی و گونه‌های جانوری شاخص در کشور و جهان شناخته شده است و یوزپلنگ آسیایی گونه جانوری و هما و زاغ‌بور از گونه‌های پرنده شاخص استان است.

عبدوس تصریح کرد: استان زیستگاه پرنده‌های خشکی‌زی مانند کبک، تیهو، پا قرقره، پرندگان شکاری مانند شاهین و عقاب طلایی، کبک، تیهو، بلدرچین، عقاب دشتی، چاخ لق، کبوتر چاهی، یاکریم، شاه بوف، سبزه قبا هندی، دم جنبانک ابلق، سنگ چشم دم سرخ و گنجشک معمولی است.

 مدیرکل حفاظت محیط‌ زیست استان سمنان خاطر نشان کرد: امسال با توجه به شرایط آب و هوایی مناسب استان جمعیت گونه جانوری مطلوب است و برای جلوگیری از انقراض و حفاظت از گونه‌های جانوری مجوز شکار چهارپا در استان صادر نشده و مجوز شکار پرنده خشکی‌زی نیز با رعایت یکسری شرایط از آبان‌ماه شروع می‌شود.

۱۶درصد از مناطق حفاظت شده کشور در استان سمنان وجود دارد و حدود ۳۰ درصد از انواع گونه های گیاهی و جانوری کشور از جمله گونه های خاصی مانند یوزپلنگ آسیایی، پلنگ ایرانی، زاغ بور و گورخر ایرانی در این استان زیست می کنند.
مناطق حفاظت شده در استان سمنان ۲.۳ میلیون هکتار است و در مجموع بین ۱۵ تا ۲۰ هزار هکتار عرصه های طبیعی تحت مدیریت اداره کل حفاظت محیط زیست استان است که نیاز به حفاظت دارد.

 

  اضافه کردن دیدگاه جدید

  Image CAPTCHA
  لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
  لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

  1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
  2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
  3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

  بازگشت به ابتداي صفحه